1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Uyuşturucu ile ilgili 1 tane ayet ve tefsiri


  Uyuşturucu ile ilgili 1 tane ayet ve tefsirine ihtiyacım var bana çok önemli lütfen yardımcı olur musunuz ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 4,883
  Tecrübe Puanı: 56

  --->: uyuşturucu ile ilgili 1 tane ayet ve tefsiri


  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

  يَاأَيُّهَاالَّذِينَآمَنُواإِنَّمَاالْخَمْرُوَالْمَيْسِرُوَاْلأَنْصَابُوَاْلأَزْلاَمُرِجْسٌمِّنْعَمَلِالشَّيْطَانِفَاجْتَنِبُوهُلَعَلَّكُمْتُفْلِحُونَ{1}قال عليه الصلاة و السلام:” اَلْخَمْرُ اُمُّ الْخَباَئِثِ{2}  İÇKİ ve UYUŞTURUCUNUN ZARARLARI
  Yüce dinimiz İslam, insan sağlığına büyük önem vermiş, beden ve ruh sağlığımıza zarar veren şeylerin yenilmesini, içilmesini, kullanılmasını ve hangi yoldan olursa olsun vücuda alınmasını kesinlikle yasaklamıştır. Bu konuda Kur’ân-ı Kerim’de şöyle buyrulmaktadır: “Ey iman edenler! şarap, kumar, dikili taşlar (putlar) ve şans okları birer şeytan işi pisliktir. Onlardan uzak durun ki, kurtuluşa eresiniz. Şeytan içki ve kumar yoluyla aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah’ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak ister. Artık (bunlardan) vazgeçmez misiniz?”[1] Peygamberimiz (s.a.v) ise “İçkiden sakının, çünkü o, bütün kötülüklerin anasıdır.”[2]. buyurarak pek çok kötülüğün ortaya çıkmasının sebebinin alkollü içkiler ve uyuşturucu maddeler olduğunu belirtmektedir. Bu sebeple müslüman, içkinin ve uyuşturucunun her çeşidinden mutlaka sakınmalı, bu zararlı maddeleri kullanmaya teşvik edici ortamlardan kendisini, çevresini uzak tutmalır.
  Ayet:[1] Mâide, 5/90-91.
  Tefsiri

  90. Ey iman edenler! Şarap, kumar, putlar, fal okları, şeytan işi birer pisliktir. İbn Abbas şöyle der: "Hamr, yani şarap sarhoşluk veren her türlü içki de-mektir. Meysir ise, Arapların Câhiliyye devrinde oynadıkları kumar demek-tir. Ensâb, ibadet için dikilmiş putlardır. Ezlânı, Beytullah'ın ve putların hizmetçilerinin yanında bulunan oklardır." İbn Abbas ve Mücâhid şöyle der: Ensâb, yanlarında kurbanlarını kestikleri taşlardır. Ezlâm, kısmet çek-tikleri oklardır.[241] Bütün bunlar, akılların hoşlanmadığı birer pislik ve necasettir. Şeytanın süslediği habis pisliklerdir. Büyük mükâfaatı kazanabilmek için bu pislikleri bırakıp onlardan uzak durun. [242]  91. Şeytan bu pisliklerle, içki içmeleri ve kumar oynamaları yüzünden mü'minler arasına düşmanlık ve kin salmaktan başka bir şey istemez, içki ve kumarla şeytan, dünyanız ve âhiretiniz için faydalı olan Alla-h'ı anmaktan ve dininizin direği olan namazı kılmaktan sizi alıkoyar. Ebu Hayyân şöyle der: Yüce Allah içki ve kumarın biri dünyevî, diğeri dinî ol-mak üzere iki kötülüğünün bulunduğunu anlattı. Dünyevî olan şudur: İçki, kötülükleri ve kini tahrik eder ve içenler arasında yakınlık bağlarını kopa-rır. Kumar ise, kişi buna alıştığında bütün servetini harcayıp beş parasız ka-lıncaya kadar kumar oynamaya devam eder. Nihayet bir şeyi kalmayınca ya, ailesinin ve çoluk çocuğunun üzerine kumar oynar. Dinî olana gelince: İçki, aşın keyif ve neşe verdiği için, kişiyi Allah'ı anmak ve namaz kılmaktan alıkoyar.[243] Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi? Cümle soru şeklinde olmakla birlikte, emir mânâsı ifade eder. "Vazgeçti-niz" demektir. Bundan dolayı Hz. Ömer (r.a.): "Vazgeçtik, Rabbirniz" de-miştir. Ebu Hayyân şöyle der: Bu soru en beliğ yasaklama ifâdelerindendir. Sanki şöyle denilmiştir. Mutlaka vazgeçmenizi gerektiren içki ve kumar-daki kötülükler size anlatıldı." Artık vaz mı geçeceksiniz? Yoksa eskisi pibi devam mı edeceksiniz?[244]  92. Allah ve Rasûlu'nun emirlerine itaat edin. Onlara muhalefetten sakının. Eğer yüz çevirir de Allah ve Rasûlünün emriyle amel etmezseniz biliniz ki, sizi hidâyete iletmek ona ait değildir. Onun görevi, sadece size risâleti tebliğ etmektir. Size yaptıklarınızın karşılığını vermek bize aittir. Taberî şöyle der: Bu âyet, emir ve nehyinden çevirenler için, Allah tarafından bir tehdittir. Yüce Allah onlara şöyle der : Emrimden ve nehyimden yüz çeviriyorsanız, azabımı bekleyiniz. Gazabımdan da sakınınız.[245] Ebu Hay-yân şöyle der: Bu âyette çok açık ve şiddetli bir tehdit vardır. Çünkü âyet, "Sizi azablandırmayi peygamber değil, onu gönderen üstlenmiştir." mânâ-sını taşımaktadır.[246]


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Uyuşturucu ile ilgili 1 tane ayet ve tefsiri


  Esrar sattip simdi ceza evinde kurtulmasi icin dua


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Uyuşturucu ile ilgili 1 tane ayet ve tefsiri


  Esrar içmeyin.
  Fakat esrardan on kat zararlı yeni Maddeler var piyasada. Gençlerimiz bu sonradan peydah olan bozai yüzünden ölüyorlar. Aslına bakarsanız orijinal bozai sentetik marihuana sentezlerindendir.. Marihuana kullanımına bağlı 1 tek ölüm dahi rapor edilmemiştir. Fakat Ülkemizde bonzai adı ile merdiven altı üretilen kişiyi kendinden geçirmesi için fare zehri, tarım ilacı vs. İle hazırlanmış maddeler dağıtılmakta. Ben yıllardır Esrar içerim başka şeyler denemedim. Zararınıda görmedim. Şu an yurt dışındayım 1,5 senedir ağzıma sürmedim ama döndüğümde içerim.

  Demem o ki büyük ülkeler uyuşturucuya bağlı ölümleri durdurmak için Esrarı (marihuana) serbest bıraktılar ve bugun istediklerini başardılar. Uyuşturucu bitirmek için dünyada söz sahibi 17 ülke gibi bizde Esrarı serbest bırakmalıyız. Bu kararı ilk alan Hollanda bugun Eroin bonzai gibi rezillikler ile uğraşıyorum bir kenara bırakın ülkenin en büyük hapishanelerini kapatıyor.

  Çünkü adamların suçlusu yok. Şuda bir gerçek ki bizde serbest olması için önce yeniden tüm dünyada serbest olması gerekmekte.

  Bu bize ne kadar can, para, zaman kaybettirir veya bu süre içerisinde ne kadar terörist peydah olup bu iş ten ne paralar kazanılır.?

  Bunu önyargısızca bir düşünmek gerekli. Sonuç itibariyle dünya Sağlık örgütünün sigaradan daha az bağımlılık yaptığı ve daha az zarar verdiğini ispatlamış, yayınlamış olduğu;

  Veya Kanser başta olmak üzere bir çok hastalığın Tedavisinde kullanılan Esrar dan bahsediyorum


+ Yorum Gönder