Kur'an ı Kerimi Arapça okunmasından Türkçe meal okumanın daha yararlı olacağı söyleniyor bu doğrumu? 5 üzerinden 4.86 | Toplam : 7 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kur'an ı Kerimi Arapça okunmasından Türkçe meal okumanın daha yararlı olacağı söyleniyor bu doğrumu?


  Hocam merhabalar.1,5 aydır kendi isteğimle tek başıma' kuran ı kerimi'arapça okumayı öğrendim.anlamını bilmeden okuyorum.Eşim bana ve çevreme, bu konuda arapça değilde türkçe mealini okumamız gerektiğini, bize kuranın bu şekilde yol gösterici olacağını,arapça okumamın bir faydasını olmayacağını söylüyor.ben ne yapmalıyım?eşim günaha girmiş oluyormu?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,791
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Kur'an ı Kerimi Arapça okunmasından Türkçe meal okumanın daha yararlı olacağı söyleniyor bu doğrumu?


  Merhabalar. Allah muvaffak etsin. Ancak kuranı kerimi okumayı öğrenmek için bir hocadan mutlaka ders almalısın. Çünkü arapça harfler türkçe harflerde okunuşları farklıdır. Elbette meailini de okumak gerekir ve anlamaya çalışmak gerekir. Arapçası ile okumanın sevabının yerini ise başka bir şey tutamaz.


 3. 3
  ravza 2 ALLAH C.C garip bir kulu
  ravza 2
  ALLAH C.C garip bir kulu

  Üye No: 72957
  Mesaj Sayısı: 877
  Tecrübe Puanı: 19

  Cevap: Kur'an ı Kerimi Arapça okunmasından Türkçe meal okumanın daha yararlı olacağı söyleniyor bu doğrumu?


  Alıntı
  Bir Kur’an öğreticisi (Hoca efendi-Hoca hanım) bir çocuğa besmele öğretir (okutur) çocuk da aynısını söylerse, Allah celle celaluhu o çocuğun anasının, babasının ve hocasının cehenneme girmemesi için senet yazdırır.”
  Ne büyük müjde ALLAH bizlere ne mükafaflar vadediyor kavuşuruz inşALLAH


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Kur'an ı Kerimi Arapça okunmasından Türkçe meal okumanın daha yararlı olacağı söyleniyor bu


  Kuran'ı kerim sevap makinası değildir.yaşam biçimidir.kuran'ı öğrenmemiz,anlamamız,başkalarına da anlatmamız ve yaşamımızı buna göre
  düzenlememiz gerekir.Kuran 23 sene gibi uzun bir sürede islamiyeti kabul edenlerin hayatlarını islama göre yaşayabilmeleri için Allah tarafından peygamberimize vahiy yoluyla iletilmiştir.biz bunu anlamadan yaşamımıza uygulamadan sadece arapçasını okuyor isek kendimizi kandırıyoruz ve batıl dinlerin oyuncağı oluyoruz.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kardeşim çok güzel söylemiş atıl dinlerin oyuncağı oluyoruz diye, ne yazıkki bize anlatılanı aslından ögrenmediğimiz için, yaşam tarzı olarak benimseyemediğimiz için kulaktan duyma ögrendiklerimizle hayatımızı surdürmeye çalışıyoruz. halbuki namaz vaktinden 15 dk önce camiye gitsek her gun hocalarımız bir konuyu işliyor ne kada güzel olur. sonra hocadan duydugumuzu ayetinden takip etsek cocuklarımıza da her gun ögrendiğimizi anlatıp onlarla paylassak. sadece televizyonu 15 dk kapatmıza bakar bunların hepsi


 7. 6
  Venüs Üye
  Venüs
  Üye

  Üye No: 107406
  Mesaj Sayısı: 86
  Tecrübe Puanı: 1

  Kardeş Allah bize kuranı okuyup-anlayalım diye indirmiş,al eline meali,tefsiri oku anla,ilim öğren,edep öğren,nasihat al,sevaptır,faideli işlerdir,ilim ile uğraşmak bütün bunlar,fakat zikir olabilmesi için arapça okuman gereklidir.

  Anladın yani kimse sana okuma anlama demiyor,oku-anla fakat orjinal halinin zikr olduğunu unutma,bak ayette ne diyor;

  43/ZUHRÛF-3: Muhakkak ki Biz, O’nu Arapça Kur’ân kıldık. Umulur ki böylece akıl edersiniz.

  12/YÛSUF-2: Biz onu bir Kur'an olmak üzere Arabî olarak indirdik, gerek ki akıl irdiresiniz


  Yani kardeşim,gözünüzün önünde duran ayetleri anlamaktan gerimisiniz,yoksunmusunuz,noksanmısınız nesiniz.

  Biz diyor,onu diyor,kuran yani zikir olsun diye arapça indirdik diyor sonrasında genele bir hitap var sadece araplara değil;

  Umulurki diyor,böylece diyor,akıl erdiresiniz diyor,okuyup anlayıp idrak edesiniz diyor,size diyor,muhatabı artık hangi millettense...

  Anladın,neymiş okuyup anlamak,farklı dillerde ki muhatapların ve arapların yapacağı işmiş,herkesin.

  Ama zikir olması için arapça okunacakmış,ayette biz onu,arapça zikir kıldık diyor.

  Meal okursun sevaptır,ilimdir,dinini öğrenirsin,okuyup anlama faslını eda edersin ama zikir olması ve dahi şifa olması için arapça okumak gerek.

  Yani ayet gözün önünde ve virgülden öncesi başka sonrası başka cümle,kardeşim kafandan element uydurma,okuduğunu anlamakta zorlanıyorsan ne yapabiliriz yani ne,git kitap oku düşünce ufkunu genişlet...

  Not:

  kuran zikir demektir,zaten ayette onu dedikten sonra kuran ifadesi birdaha kullanılıyor.şimdi sen bunu da anlamazsın diye not düşmek durumunda kaldım.

  bukadar basit.

  Essalümün aleyküm...
  ve aleykümselam.


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Bazen düşünüyorum neden bu durumdayız diye. Sonra bir bakıyorum ki herkes kendini kandırıyor. Kainatı yaratan yüce Allah c.c. bir hia vermiş insanın içine sen beynini kandırsanda kalbin ve ruhun hep arayış içinde. Arkadaşlar içimde bir his var. Ben kendime müslümanım diyorum ama ruhum bu söylemle tatmin olmuyor hep bir şeyler eksik sanki. Bir yerde bir yanlış var. Bu kutsal din yanlış yaşanıyor ve yanlış uygulanıyor gibi hep doğrusunu arama çabasında kalbim. İnsanlar dinini kendi çıkarlari için, cehennemde yanmamak ve cennete gitmek icin bencilce sevap toplamaya calismalari bana tuhaf geliyor. Benim ruhum beni yaratanı istiyor. Ben Allah a kavusmayı onun rızasında olmayi arzuluyorum. Cennet ve cehennemi hic dusunmuyorum. İbadetlerimi Allah rizasi icin yapmaya calisiyorum. Bu duzende bir yanlislik var. Evrenin ve insanligin yaratilisinda yanlis anladigim bir nokta var sanki. Gece tirnak kesilip kesilmeyecegini yada cinsel iliskiyle iftarin acilip acilmayacagini tartisacak ve bu tartismalarin cevabini verecek kadar basit bir din olmamali bu. Farkli birseyler var. Hissediyorum ancak aciklayamiyorum.


 9. 8
  Dgnkrbck Misafir
  Misafir

  Selamlar.kuran dışındaki herşeye dogmatik yaklasilabilir fakat kuran a asla.kuran akildir bilgidir yoldur metadir devrimdir herşeyin aciklamasidir,en önemli Gerçektir.insanın bütün paradigmasini değiştirir kökten değiştirir.kuranı okuyan ve sonunda bitiren kişi ile okumaya başlamadan önceki hali x ve y nin farkı gibidir baskalasim geçirir kişi.Yüce kuran i Allah in en eşsiz kelamini arapça bilip anlayarak okumak müthiş bir ilahi lutuftur.bunun bir aşağısı( En doğrusunu Allah bilir)mealini türkçe olarak okumaktir.Anlamadan okumakta hiç okumamaktan iyidir. (En doğrusunu Allah bilir)Yüce Allah ilminizi derinliginizi Kendisine olan sevginizi bagliliginizi sadakatinizi arttirsin.Allah a emanet olun GERCEKTEN INANANAN kardeşlerim.


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Emin olun ki Allahın rizasinin üzerinde hiç bir şey yoktur. Siz Allahın rizasini amaç edinin ve hiç bir şeyden korkmayın.Emin olun mutlu olan siz olacaksınız


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Sevgili kardeşim hanı arkadaşa gerizekalı muamelesi yapmışsın okumuyor falan diye bahsettiğin iki ayette de siz kuranı anlayasınız diye arapça indirdik anlamına gelen şeyler söylüyor. Bilgin olsun


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  katılıyorum kardeşim tabiki bukadar basit değil islam insan gönülden arzularsa rabbini kavuşacaktır zaten aşkına önemli olan ihlas(samimiyet)sahibimisin eğer gönülden isteyerek hasbünallahü venim el vekil (allah bana yeter o,negüzel vekildir)diyebilmek umalımki inşallah müslümanızdır ve rabbim bizlerden razı olur saygılar dilerim not:/bir dost 😇


 13. 12
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Allah (c.c) insanları kul olarak yaratmış ve okuyup, anlasınlar ve hayatlarına tatbik etsinler diye Kuran-ı Kerim'i göndermiş.

  Bu durum ne yazık ki ülkemizde kesinlikle yanlış uygulanan bir durum bence. Geçen görüştüğüm bir imama da sordum. Okuduğunuzu anlıyor musunuz dedim. Bazı yerleri anlıyoruz ama kelimelerden ve ezberlerden yola çıkarak yapıyoruz bunu dedi. Diyanetin güzel okuma kursları olduğunu fakat manaya yönelik bu tarz eğitimleri olmadığından dem vurdu o da.

  Oğlum anaokuluna başladı ve daha Türkçe harfleri öğrenmeden Arapça harfleri öğretmeye başlamışlar. İslamın felsefesini anlamadan daha ilk baştan ezberle başlıyoruz işe. Ardından da ezbere yaşıyoruz hayatı. Annem tebbeti 7 defa yarım okumanın nazarı kaldırdığına inanırdı ta ki ben anlamını ona söyleyene kadar. Allah (c.c) Kuran-ı Kerim'i sadece hatimler indirilsin, evlerin yüksek yerlerinde dursun diye indirmiş olamaz. Hem Arapça okuyup hem de anlamak tabi ki güzeldir ama birbirimizi kandırmayalım. 80 milyonluk ülkede bunu din profösörleri bile yapamıyor tam manasıyla.

  O zaman yapılacak şey tefsir ve meal okumaktan geçmektedir. Şekile takılıp manayı kaçırmamak gerekiyor. Bu yüzden din eğitimi veren insanlar da ilk önce ahlak ve yaşam biçimi olarak İslam'ın güzelliklerini anlatmalıdır. İleriki zamanlarda kişi zaten isterse Arapça da öğrenir. Fakat şu Arapça okumayı öğretme sevdamızdan vazgeçelim artık.


 14. 13
  Alettin ve (Cezalı)
  Alettin ve
  (Cezalı)

  Üye No: 119592
  Mesaj Sayısı: 46
  Tecrübe Puanı: 0

  Çok şükür aklı başında kardeşlerim içimdeki derdi aynen yazmışlar.

  Ümmet yanarken, birbirini boğazlarken, emperyal ülkeler kapitalist elleriyle kanımızı ve malımızı emerken bizim Allah'ın dininden çıkardıklarımıza da bakın!

  Uzun yıllar hiçbir tarikata ve cemaate bağlı olmayan arkadaşımın medresesine, karşılıksız hizmet ettim.

  İslam adına orada verilenler şunlardı:

  1. Arapça. Okuyan için en az 8 yıl. Doğu usülü.

  2. Arapçayı bitirenlere hafızlık.

  Fıkıh diye teharet, gusül, uzun uzun namaz.

  Sonra ilahiyatçı hocalar geldi yine durum değişmedi.

  Talebelere " burada okuduğun ilimlerden dışardaki gerçek hayatın sıkıntılarının nedenini söyleyen bir ilim öğrendin mi?"

  Talebe mayıl mayıl yere bakıyor.

  Cevap: Harf inkılabı olmasaydı ve Arapça' öğrenip ana dile çevrilse fert fert süper olurdu.

  Lakin kardeşim ümmet yanıyor. Bari arapça nın yanından acilen Hakk'ı da anlatın.


+ Yorum Gönder