Allah boş yere bir şey yaratmaz biliyoruz. Acaba ayak tırnakları ne işe yarar? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  nurevsan Misafir
  Misafir

  Allah boş yere bir şey yaratmaz biliyoruz. Acaba ayak tırnakları ne işe yarar?


  Allah boş yere bir şey yaratmaz biliyoruz.
  Acaba ayak tırnakları ne işe yarar?
  Bunlar uzamasa sabit kalsa daha iyi değil miydi?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 16,686
  Tecrübe Puanı: 206

  --->: Allah boş yere bir şey yaratmaz biliyoruz. Acaba ayak tırnakları ne işe yarar?


  Sorunun içerisinde zaten cevabı var. Allah boşuna bir şey yaratmaz. Ama biz, o şeyin yaratılış sebeplerini bilemeyebiliriz.

  Çevremizde hiçbir şey kararında durmuyor. Devamlı değişiyor. Bahar geliyor. Daha sonra yerini yaza ve o da sırasıyla güze ve kışa bırakıyor. Bunun elbette pek çok hikmetlerinden birisi de, Allah’ın bu kâinattaki icraat ve tasarrufunu insanlara göstermesi ve hatırlatmasıdır. Allah, ağacın kıştaki yapısını bahar elbisesiyle değiştiriyor. Böylece insanın, bu olay arkasındaki Allah’ın kudret elinin bilinmesi isteniyor.

  Çevrede her mevsimdeki değişikliklerle insanın bunlara dikkati çekilirken, kendi bedenindeki değişiklikleri de görmesi istenmektedir. Tırnakların uzaması da bu işaretlerden birisi olmalıdır. Bizim burada tırnakların uzaması ile ilgili söyleyeceklerimiz, Allah’ın murat ettiği sebeplerden belki de bazılarıdır. Çünkü eşyanın yaratılmasında bize bakan ciheti bir ise, Allah’a bakan ciheti bindir.

  Tırnakların uzaması ile alâkalı olarak ilk akla gelen, insanın kendi vücudundaki değişikliği hissetmesi, her an organlarının yenilendiğini, her şeye gücü yeten bir yaratıcı tarafından her an kontrol altında olduğunu hatırlatmasıdır. Tırnağı teşkil eden elementlerin, kalpte, gözde midede veya bağırsaklarda, ya da kan damarlarının içerisinde tırnağa benzer yapıları meydana getirmesi mümkündür. Biz buna bakıp, Allah’ın, kan damarlarının içerisinde tırnak yaratmadığına, ya da bu tırnakları geriye, yani ayağın içine doğru büyütmediğine şükretmeliyiz.

  Şayet insanın vücudu Allah’ın kontrolünde değil de, ateist evrimcilerin iddia ettikleri gibi, tesadüflerin elinde olsa idi, o zaman her şey karmakarışık olacak, ağzın içinde tırnak, tırnağın yerinde dişler çıkabilecekti. Bu bakımdan insan Allah’a ne kadar hamd ve şükretse azdır. Bu şükrün en küllisi ve umumisi de namazdır.

  Demek ki, Allah, vücudumuzdaki değişiklikleri görmemizi, bünyemizde bütün yapılanların bizim hayatımızın devamı için olduğunu ve Allah’ın bizi çok sevdiğini ve sonsuz rahmetiyle kuşattığını bilmemizi istiyor.

  Prof. Dr. Âdem Tatlı


 3. 3
  sina_gk Üye
  sina_gk
  Üye

  Üye No: 74370
  Mesaj Sayısı: 157
  Tecrübe Puanı: 7

  --->: Allah boş yere bir şey yaratmaz biliyoruz. Acaba ayak tırnakları ne işe yarar?


  sagolun hocam ayrıca sizinde belirttiginiz gibi evrimcilerin idda ettikleri mutasyon nasıl oluyorda hep kötü şekilde ortaya çıkıyor hala bunları görmediklerine hayret ediyorum.
  mutasyona ugramış bedenler yada yiyeceklerin bile şekli degişip normal görünümlerinden farklı oluyor.
  mutasyona ugramış bedenlerdeki şekil bozukluklarıın dışında ben şimdiye kadar güzel görünen bir şekil göremedikki buda iddaları tamamen çürütmeye yetiyor.
  sadece yaratma kudretinin ALLAH(c.c)ait oldugunu nasılda inkar ediyorlar.
  RABBİM bizleri yolundan ayırmasın inşallah.
  herşey onun istegiyle olur.


 4. Reklam

 5. 4
  DZALBAY Üye
  DZALBAY
  Üye

  Üye No: 24825
  Mesaj Sayısı: 1,026
  Tecrübe Puanı: 27
  Yaş: 64

  --->: Allah boş yere bir şey yaratmaz biliyoruz. Acaba ayak tırnakları ne işe yarar?


  Ayak tırnakları olmayan insan,hem adım atarak yürürken zorlanır;hem de hiç bir şeye mesela bir topa ayağıyla vuramaz...Parmak uçları patlar;acımaktan öte...

  Tırnaklar,parmaklarımıza bir mukavemet,dayanıklılık kazandırıyor ve el ve ayaklarımızı dilediğimiz gibi kullanmamızı sağlıyorlar.Çok basit gibi görünen o tırnak olmasın da bakın neler oluyor...Mesela ayak tırnağını çektirmiş birisinin nasıl yürüdüğüne bakın veya sorun nasıl yürüdüğünü...Bazı durumlarda ayak tırnağı çıkabiliyor ya,işte öyle birisini bulup,konuşun...

  Askerlerimde çok kez gördüm bu durumu...

  Selam ve dua ile...


+ Yorum Gönder