Kur’an’da hep Allah’tan korkun denildiği halde, neden hiçbir ayette Allah’ı sevin denilmiyor? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kur’an’da hep Allah’tan korkun denildiği halde, neden hiçbir ayette Allah’ı sevin denilmiyor?


  Kur’an’da hep Allah’tan korkun denildiği halde, neden hiçbir ayette Allah’ı sevin denilmiyor?


  Kur’an’da geçen ve genellikle “Allah’tan korkun” diye tercüme edilen ifade “ittekullah”tır. Yani bu ifade takva kavramıyla taçlandırılmıştır. Takva, bildiğimiz anlamda korkmaktan ziyade, sakınmayı ifade eder. Bu sebeple bunu “Allah’tan korkun” yerine “Allah’a karşı gelmekten sakının” şeklinde tercüme etmek daha isabetli olur.

  Kur’an’da bir çok ayette Allah’ın insanlara yaptığı nimetlerinden söz edilmektedir. Nimet ise sahibine karşı sevgi sağlayan bir olgudur. Demek ki, nimetlerden bahseden bütün ayetler, aynı zamanda Allah’ı sevmeye davet ediyorlar. Nitekim “insan iyiliğin kulu-kölesidir” kaidesi evrensel bir hakikati ifade etmektedir.

  Bununla beraber -farklı üslupla da olsa- doğrudan Allah’ı sevmeye davet eden ayetler de vardır. Aşağıdaki ayetleri birer misal olarak görmekteyiz:

  “İnsanlardan bazıları da Allah’tan başkasını ona eşler ve denk tutarlar. Onları, Allah’ı sever gibi severler. Müminlerin Allah’a olan sevgisi ise çok daha kuvvetlidir. Keşke o zâlimler, azabı gördükleri zaman, bütün kuvvet ve kudret‘in Allah’a ait olduğunu ve Allah’ın azabının pek şiddetli olduğunu şimdiden anlayabilselerdi”(Bakara, 2/165)

  “De ki: “Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”(Al-i İmran, 3/31).

  “Ey iman edenler! Sizden kim dininden dönerse, bilsin ki; Allah (onların yerine) öyle bir kavim getirir ki; kendisi onları sever, onlar da O’nu severler. Onlar müminlere karşı alçak gönüllü, kâfirlere karşı güçlü ve onurludurlar. Bunlar, Allah yolunda cihad ederler ve hiç bir kınayanın kınamasından korkmazlar. İşte bu Allah’ın bir lütfûdur. Onu dilediğine verir. Allah, geniş ihsan sahibidir, her şeyi hakkıyla bilendir”(Maide, 5/54).

  Daha geniş bilgi için: [URL]https://www.forumduasi.com/ahlak-iyi-ve-kotu-ahlaki-soru-ve-cevaplari/124502-allah-korkusu-ve-allah-sevgisi-nedir-nasil-anlasilmalidir.html#post501069[/URL]

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Üstad Üye
  Üstad
  Üye

  Üye No: 2553
  Mesaj Sayısı: 374
  Tecrübe Puanı: 5

  --->: Kur’an’da hep Allah’tan korkun denildiği halde, neden hiçbir ayette Allah’ı sevin denilmiyor?


  sağolasın bu güzel konu için


 3. 3
  hbevci Üye
  hbevci
  Üye

  Üye No: 74674
  Mesaj Sayısı: 390
  Tecrübe Puanı: 5
  Yaş: 36
  Yer: izmir

  --->: Kur’an’da hep Allah’tan korkun denildiği halde, neden hiçbir ayette Allah’ı sevin denilmiyor?


  tesekkurler,bu guzel yazınızdan dolayı.


 4. Reklam

+ Yorum Gönder