1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hacda, tavaf yapılan yerlerin uzunluğu ne kadar


  İslam dininde tavaf yapilan yerlerin mesafesi ne kadar,alt ve üst katlar icin bilgiler paylaşabilir misiniz ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Desert Rose Bayan Üye
  Desert Rose
  Bayan Üye

  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 8,050
  Tecrübe Puanı: 131

  --->: Hacda, tavaf yapılan yerlerin uzunluğu ne kadar


  Tavaf", Hacer-i Esved köşesinden veya hizasından başlayarak tavaf niyetiyle Kâbe’nin etrafında yedi defa dönmektir. Her bir dönüşe "Şavt" denir. Yedi şavt bir tavaf olur. Hacer-i Esved hizasına gelmeden: "Allah’ım! Senin rızan için Umre tavafı yapmak istiyorum. Bunu kolaylaştır ve kabul eyle" diye niyet edilir. Tavafa başlamadan önce erkekler “Iztıba”yaparlar. Böylece Hacer-i Esved’in hizasına doğru gidilir.
  Bu esnada tekbir, tehlil getirilmesi ve dua edilmesi uygun olur. Hacer-i Esved’in hizasına varılınca eller, içleri Kâbe’ye doğru olacak şekilde namaza durur gibi omuz veya kulak hizasına kadar kaldırılıp "Bismillahi Allahu Ekber" denildikten sonra Hacer-i Esved "istilam" edilir.
  İstilam, elleri Hacer-i Esved’in üzerine koyup onu öpmek demektir. Ancak hac mevsiminde bu mümkün olmamaktadır. Bu sebeple Hacer-i Esved’e uzaktan elle işaret edilip sağ avucun içi öpülmekle yetinilir. Hacer-i Esved’i istilam etmek sünnettir. Başkalarına eziyet etmek ise haramdır. Sünneti yerine getireceğim diye insanlara eziyet vermekten ve böylece haram işlemekten şiddetle sakınılmalıdır.

  Sa’y Nedir ?

  "Sa’y" kelimesi; koşmak, hızlı yürümek anlamına gelmektedir. Hac ve umrede Kâbe’nin doğu tarafındaki "Safa" tepesinden başlayarak "Merve" ye dört gidiş, Merve’den Safa’ya üç dönüş olmak üzere bu iki tepe arasındaki gidiş-gelişe denir. Safa’dan Merve’ye her bir gidişe ve Merve’den Safa’ya her bir dönüşe "şavt" denir. Safa ile Merve arasındaki yaklaşık 400 metre uzunluğundaki yürüme alanına "Mes’a" denir.


  Sa’y yapmak vaciptir.

  Sa’yin aslı, Hz. Hacer’in henüz kendisini emmekte olan oğlu Hz. İsmail için su ararken bu iki tepe arasında koşması hatırasına dayanmaktadır. Hacer-i Esved istilam edilerek Safa tepesine çıkılır. "Allah’ım! Senin rızan için umre sa’yini yapmak istiyorum. Bunu kolaylaştır ve kabul eyle." diye niyet edildikten sonra Kâbe’ye dönülerek tekbir, tehlil, salavat okunur ve içtenlikle dua edilir. Sonra Merve tepesine doğru yürünür. Merve’ye varınca bir şavt tamamlanmış olur. Burada da yine Kâbe’ye yönelerek tekbir, tehlil ve salavat-ı şerife getirilip dua edilir. Sonra Merve’den Safa’ya doğru yürünür. Safa’ya varınca ikinci şavt tamamlanmış olur. Diğer şavtlar da aynı şekilde yapılır. Yedinci şavt tamamlandıktan sonra Merve’de Kâbe’ye karşı dönülerek dua edilir. En güzeli, içe doğan duaların yapılmasıdır. Bundan sonra tıraş olup ihramdan çıkılır.

  Tıraş Olup İhramdan Çıkmak

  İhramdan ancak saçlar tıraş edilmek suretiyle çıkılır. Erkekler saçlarını dipten tıraş eder veya kısaltırlar. Kadınlar ise saçlarının ucundan bir miktar keserler. Kısaltmada saçların uçlarından alınacak miktar, parmak ucu uzunluğundan daha az olmaz. Tıraş olduktan sonra umre ihramından çıkılmış olur. Hac için tekrar ihrama girinceye kadar eşiyle cinsel ilişki dahil, bütün ihram yasakları kalkar. İhramdan çıkma aşamasına gelmiş ihramlı kimseler, birbirlerini tıraş edebilirler. Bu aşamaya gelmedikçe ihramlılar bir başkasını tıraş edemezler. Kıran ve ifrad haccına niyet edenler ihramlı kalmaya devam ederler. Bu aşamada kesinlikle ihramdan çıkamazlar. Temettu haccına niyet etmiş olanlar böylece umrelerini bitirip ihramdan çıktıktan sonra, hac için ihrama girinceye kadar Mekke’de ihramsız olarak kalırlar. Bu günlerini mümkün mertebe iyi değerlendirmelidirler. Zamanı gelince hac için ihrama girilip vakfe için Arafat'a çıkılır.
 3. 3
  iliman ilim+iman
  iliman
  ilim+iman

  Üye No: 16604
  Mesaj Sayısı: 319
  Tecrübe Puanı: 8
  Yaş: 32
  Yer: Brûksel

  --->: Hacda, tavaf yapılan yerlerin uzunluğu ne kadar


  tavaf kabe'nin etrafinda saat'in ters yönünde donmektir,sen say'i kastediosun galiba oda yaklasik 100metre vardir herhalde SAFA-MERVE arasi,simdi 3 kat olmus :)


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: --->: Hacda, tavaf yapılan yerlerin uzunluğu ne kadar


  Kabenin etrafında 1 şavt kaç metre (Kabenin yaklaşık 40 metre açığı düşünülürse)


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  tavaf kaç metrede tamamlanır


 7. 6
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,243
  Tecrübe Puanı: 95

  Alıntı
  tavaf kaç metre
  "Metaf" denilen "tavaf alanı" Kabeye uzaklığına göre değişir.
  Kabenin hemen dibinde tavaf yaklaşık 150-200 mt,
  Kabenin en uzağında tavaf 1000 mt dir. (1 km)

  3. katta ise 1,5 km ye kadar çıkar.

  Alıntı
  bir tavaf kaç metre
  Bu yazdıklarım bir tavafın sadece yedide biridir.
  Çünkü tavaf 7 turdan oluşur.


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Tavaf esnasında abdesttimiz bozulursa tavaf esnasında abdest tazelenirmi


 9. 8
  @hmet Özel Üye
  @hmet
  Özel Üye

  Üye No: 771
  Mesaj Sayısı: 4,740
  Tecrübe Puanı: 51
  Yer: gölbaşı

  Alıntı
  tavaf kaç metre
  Tavaf alanı en kısası 100 metre, en uzunu 3 km

  Alıntı
  abdesttimiz bozulursa tavaf esnasında abdest tazelenirmi
  Abdestsiz tavaf olmaz, abdest bozulduğunda tavaf bırakılmalı ve tazelenmelidir.


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Peki kabenin etrafı kaç metre


 11. 10
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör

  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 5,721
  Tecrübe Puanı: 67

  kabe ebatı

  44 metre kabe çevresi


 12. 11
  Ateş Misafir
  Misafir

  40 metre ortalama alırsak... çember in çevre formülü. 2 x pi x r dir. Değerleri yerine yazalım... pi sayısı 3.14 ama biz 3 olarak alalım ... 2 x 3 x 40 : 240 metre bir saft olur . Yedi saft bir tavaf olduğundan ... 7x240:1680 metre bir tavaf olmuş olur... Sa'y da yaklaşık 400x7:2800 metre dir. Allah kabul etsin. ..


 13. 12
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Say'ın her savtı 400metre dir, yani toplamda 2800 metre


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kabenin çevresi 44 m ise ve yuvarlak olarak 40 m alan arkadaşın nasıl bir matematik bilgisi var ki çevre hesabında 2 x pi x r formülünde r yerine 40 yazıyor? Halbuki hesaplama şöyle olmalıydı 2 x 3 x 11 = 66 m. Bu hesaba göre Kabenin hemen duvar dibinden yapılacak bir dönüş (şavt) 66 m ama bu çok mümkün olmayacağı için bunun yuvarlak olarak 100 m alınması düşünülebilir. Yani bir şavt 100 m diyebiliriz.


+ Yorum Gönder