1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Arsanın zekatı varmı varsa neye göre hesaplanacak


  S.a. işyeri yapmak yada yapılı bir işyeri satın almak için aldığım arsanın zekatı varmı varsa neye göre hesaplanacak.Yardımcı olursanız bizleri sevindirirsiniz.S.A.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Ecrinim Bayan Üye
  Ecrinim
  Bayan Üye

  Üye No: 69122
  Mesaj Sayısı: 2,446
  Tecrübe Puanı: 82

  --->: arsanın zekatı varmı varsa neye göre hesaplanacak


  Arsa ve Daire Zekâtı:

  Arsalar iki maksadla alınır: Ya üzerinde ev veya akar getiren bir bina yapmak için, Ya da arsayı arsa olarak tutup kâr elde etmek için... Birinci niyetle alınan arsalarda ticaret niyeti olmayıp mülk edinmek gayesi olduğundan, kıymetleri itibariyle zekâta girmezler. Getirdikleri kira bedelinden zekâtları verilir. Ticaret maksadı ile satın alınan arsalar parsellenerek veya tüm olarak satışa arzedildiklerinden ticaret eşyası kısmına girerler. Bunların kıymetleri üzerinden zekâtları verilir. İnşa edilerek kiraya verilen veya oturulan binaların kıymeti üzerinden zekât yoktur, getirdikleri kiralara zekât düşer. Satış için inşa edilen bina ve apartman daireleri, ticaret malı kısmına girdiklerinden, bunların da kıymetleri üzerinden zekâtları verilir. Mehmet Dikmen


 3. 3
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör

  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 5,721
  Tecrübe Puanı: 67

  Cevap: Arsanın zekatı varmı varsa neye göre hesaplanacak


  işyeri yapmak için için alınan arsaya zekat düşmez ama işyeri yapıp satma amaçlı alınan arsaya zekat düşer, değeri hesaplanır ve %2,5 zekat verilir.


 4. Reklam

+ Yorum Gönder