Borçlunun Zekat Vermesi Gerekir mi? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Borçlunun Zekat Vermesi Gerekir mi?


  Selamun Aleykum, Benim 100gr altınım var bir o kadar da borcum var. Yani Zekata İhtiyacı Olan Borçlunun Zekat vermesi Gerekli midir?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Ehfiya عُضْو
  Ehfiya
  عُضْو

  Üye No: 8
  Mesaj Sayısı: 372
  Tecrübe Puanı: 25

  --->: Borçlunun Zekat Vermesi Gerekir mi?


  Borç miktarı altından düşürülür. Kalan altın miktarı nisaba ulaşıyorsa bunun zekatı verilir.
  Selametle... 3. 3
  Desert Rose Bayan Üye
  Desert Rose
  Bayan Üye

  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 9,604
  Tecrübe Puanı: 147

  --->: Borçlunun Zekat Vermesi Gerekir mi?


  Borçlu zekat verir mi?

  Bir kimsenin nisabdan fazla malı olduğu halde bir miktar da borcu bulunsa bakılır: Eğer bu mevcut malından borcu çıktıktan sonra nisabdan noksan olmamak üzere bir malı kalırsa yalnız bu malın zekatı gerekir. Fakat nisab mikdarından (iki yüz dirhem gümüş kıymetinden) az bir şey kalırsa bundan zekat gerekmez.

  Bir kimsenin yüz bin lira fazla parası olduğu halde geçmiş yıllardan üzerinde kalmış zekattan yüz bin lira borcu bulunsa kendisine bu yüz bin lira için zekat gerekmez; çünkü bunun karşılığı kadar borç vardır. Fakat zekattan kırk bin lira borcu olursa geri kalan altmış bin liranın zekatını vermek gerekir.

  Zekat'ın hakkı olmakla beraber verilmediği takdirde en büyük idareci tarafindan istenilip verilmesi gereken yerlere harcanabilir. Bu bakımdan da zekat insanlar tarafindan istenecek borçlardan sayılır.

  (İmam Şafiîye göre nisab miktarı artıcı (nami) bir mala sahib olan bunun karşılığında borcu olsa da yine zekatla yükümlü olur. Çünkü zekatın vacib olması nisab miktarı olan artıcı (nami) mal sebebiyledir. Bu borçlu ise buna sahiptir. Hür bir insanın borcu onun kişiliği üzerine yüklenir. Hemen onun elindeki mala yüklenmez. Bunun içindir ki bu malını istediği gibi kullanma hakkına sahiptir. Borç ile zekat ayrı ayrı haklardır. Birinin bulunması diğerinin gerekli olmasına engel değildir.)

  Bizce borçlu fakirdir. Nisab miktarı fazla malı yoksa kendisine zekat verilmesi bile caizdir. Zekat vermek ise zengin olana farzdır.

  İslami editör


 4. Reklam

+ Yorum Gönder