Ezan okunurken Oturuşumuzu düzeltmezsek günah olurmu 5 üzerinden 4.19 | Toplam : 16 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ezan okunurken Oturuşumuzu düzeltmezsek günah olurmu


  Ezan okunurken ayak ayak üstüne atmak günahmıdır

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Galus Özel Üye
  Galus
  Özel Üye

  Üye No: 13
  Mesaj Sayısı: 2,721
  Tecrübe Puanı: 30
  Yer: Türkiye

  --->: Ezan okunurken Oturuşumuzu düzeltmezsek günah olurmu


  Ezan okunurken oturuşu düzeltmek edeptendir.


 3. 3
  imamhatipli42 Özel Üye
  imamhatipli42
  Özel Üye

  Üye No: 7
  Mesaj Sayısı: 2,126
  Tecrübe Puanı: 37

  --->: Ezan okunurken Oturuşumuzu düzeltmezsek günah olurmu


  ezan okunurken ne yapmalı
  Allahu ekber, Allahu ekber; Allahu ekber, Allahu ekber; Eşhedu en lâilahe illâllah, Eşhedu en lâilahe illâllah; Eşhedu enne Muhammeden Resûlûllah, Eşhedu enne Muhammeden Resûlûllah; Hayye alâ's-salâh, Hayye alâ's-salâh; Hayye alâ'l-felâh, Hayye alâ'l-felâh; Allahu ekber, Allahu ekber; Lâilâhe illâllah.
  Ezan-ı Şerif'i dinleyenin uyması gereken bazı hususlar vardır: 1- Ezan okunurken konuşulmaz. Hattâ Kur'ân-ı Kerîm okuyan bir kişi ezan başladığında okumayı bırakıp ezanı dinler. 2- Ezan'ı dinleyen müslüman, müezzinin okuduğu ezanı tekrar eder ve böylece o da ezan okumuş olur. "Hayye alâ's-salâh" ve "Hayye alâ'l-felâh" cümlelerinde "Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh (Allah'tan başka hiçbir güç ve kuvvet kaynağı yoktur)" der. Sabah ezanında müezzinin "es-Salâtu hayrun mine'n-nevm" cümlesine "sadakte ve berirte (doğru söylüyorsun)" diye karşılık vermesi sünnettir. 3- Ezanı işiten kişi cünüp de olsa yukarıdaki yükümlülükleri yerine getirir. Ancak hayızlı ve nifaslı olan kadınlar bunun dışındadır. 4- Ezanın bitiminde dinleyen kişi ezan duasını okur. EZAN-I ŞERİF DUASI "Ey bu mukaddes davetin sahibi ve kılınacak namazın maliki Rabbim, Efendimiz Muhammed Aleyhisselâm'a vesile, fazilet ve geniş derece makamlarını ver. O'nu kendisine vaadettiğin en nihaî makam olan Makam-ı Mahmud'un zirvesine çıkar. Zira sen vaadinden dönmezsin."


 4. Reklam

 5. 4
  iliman ilim+iman
  iliman
  ilim+iman

  Üye No: 16604
  Mesaj Sayısı: 339
  Tecrübe Puanı: 8
  Yaş: 32
  Yer: Brûksel

  --->: Ezan okunurken Oturuşumuzu düzeltmezsek günah olurmu


  söylede yasanmis bir öykü vardi tam düzgün anlatamayabilirim belki yanlis varsa düzeltin ltfn:
  zengin bir kadin her tarafa agaç diktiriyormus,yada hayir için harciyormus.bu kadin ölünce cennete girmis ama hangi hayirdan dolayi girdigini merak edince,ne yaptigi hayirlar nede diktirdigi agaçlar diye cevap verilmis. (çunku yaptigi hayirlar sirf Allah rizasi için degilde beni takdir etsinler hesabi olabilir belki) ama bu kadin ne zaman ezan sesini duysa yaptigi isi birakir çömelir ve içten dinlermis.


+ Yorum Gönder