Git 12 Son
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ne yaptımsa Vesveseden Kurtulamıyorum


  selamün aleyküm yaklaşık on aydır bende böyle bir şey var istemedim halde haşa allaha içimden türlü türlü küfür geçiyor beni cok derinden yaralıyor perişan oluyorum araştırmalarım sonucunda bundan dolayı mesul olmadıgımı bildigim halde cok korkuyorum. doktorada gittim bubir obsesif kompulsif hastalıgı oldugunu söyledi.ilaca başladım.cehennem azabından cok korkuyorum öylederin düşüncelere dalıyorumki kafayı oynatacam diye korkuyorum.cevapyazarsanız sizden allahrazı olsun.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  saabe Üye
  saabe
  Üye

  Üye No: 78227
  Mesaj Sayısı: 50
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 28
  Yer: Antalya

  Yanıt: Ne yaptımsa Vesveseden Kurtulamıyorum


  Değerli kardeşim bir sahabe peygamberimizin sohbetine gelmiş ve demiş ki;Ey Allah'ın resulü ben vesveselerden kurtulamıyorum.Niye bana geliyorlar.Bende müslümanım ama sanki içimde hep inkar,isyan var demiş.Fahri Kainat'da ya Ali Kalk ve cevapla demiş.Hz.Ali'de şu cümleyi kurmuş; İçinde mal mülk olmayan eve hırsız girer mi ?

  Kardeşim anlıcan imansıza şeytan vesvese verir mi ? O zaten ondandır.Kaybettiği kullarla uğraşır.Demekki sende boş değil aksine imanı kuvvetli,galiba kuvvetlenmeye de devam eden birisin inşallah.

  Esselamu Aleyküm...


 3. 3
  ikindi Üye
  ikindi
  Üye

  Üye No: 80576
  Mesaj Sayısı: 233
  Tecrübe Puanı: 4

  Yanıt: Ne yaptımsa Vesveseden Kurtulamıyorum


  saabe kardesim cok güzel acikladin ALLAH razi olsun


 4. Reklam

 5. 4
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 4,865
  Tecrübe Puanı: 56

  Cevap: Ne yaptımsa Vesveseden Kurtulamıyorum


  Vesveseden kurtuluş duâsı
  İmam-ı Gazalî hazretleri buyurdu ki:
  Her insana musallat olan en az bir şeytan vardır. Şeytanın vereceği vesveselerden korunmaya çalışmalıdır! Şeytan cahillere daha çok musallat olur. Dinini iyi bilene vesvese veremez.
  Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  “Kanın damarlarda dolaştığı gibi, şeytan da, insanın vücudunda dolaşır. Açlıkla [az yemekle, oruç tutmakla] onun yollarını daraltın!”
  “Şeytan, kalbe vesvese verir. Allahü teâlânın ismi söylenince hemen kaçar. Söylenmezse vesvese vermeye devam eder.”
  Vesvese, duâ ederek, zikrederek azalır ve yok olur. Bunun için, bilhassa günah işleme meyli olduğu zaman, hemen Allahı hatırlamaya, onu anmaya çalışmalı, istigfar, salevat ve duâ okuyarak şeytanı uzaklaştırmaya çalışmalıdır! Günahlara tevbe etmelidir! Şeytanın vesvesesinden ve sıkıntılardan kurtulmak için, hergün şu duâyı okumalıdır:
  “Ya Allah-ür-rakib-ül-hafiz-ür-rahim. Ya Allah-ül-hayy-ül-halim-ülazim-ür-rauf-ül-kerim. Ya Allah-ül-hayy-ül-kayyüm-ül-kaimü ala külli nefsin bima kesebet, hul beyni ve beyne adüvvi!” (22)
  Yetmiş Melek,1000 Sabah okuyana Ecir Yazar
  Bu salâvatı bize öğreten Bizâtihi Hazret-i Rasûl Aleyhi’s-selâm… Hadîs-î şerîfte buyuruyor ki:
  “Her kim bu şekilde derse, yetmiş melek,bin sabah ona ecir yazar”
  Okunuşu:
  Cezallâhu anna seyyidenâ Muhammeden ma huve ehluh
  Anlamı:
  Allah’ım Efendimiz Muhammed’e lâyık olduğu şekilde ihsanda bulun bizim tarafımızdan, biz onu değerlendirmekten âciziz…

  Yüz kere okununca korkulari bitiren dua
  “Hasbünallâhü ve nîmel vekiyl”
  Bu dua ile ilgili olarak Muhammed (sav) söyle demis: “Sizden herhangi biriniz, büyük bir hadise (olay) ile (elem-keder, dert-bela, düsman ile karsilasma gibi) ‘Hasbünallâhü ve nîmel vekiyl’ duasini okuyunuz. Cenâb-i Allah, düsmüs oldugunuz belâyi sizden uzaklastirir.”
  Yüz defa “Hasbünallâhü ve nîmel vekiyl” deyiniz. Yüzüncü de “Ni’mel’Mevlâ ve ni’men’nasiyr” diye ilave ediniz. Böylece korktugunuzdan emniyet ve selâmette olursunuz” demek olur.. (Bunu diyen, kitabin yazari Imam Hatip El’Hacc Hattat Hafiz Yusuf Tavasli)

  Üçer kez okununca stres ve sıkıntıyı bitirir dua
  Stresli ve sıkıntılı kimse su duayi üç kere okumali ve üçer üçer okumaya devam etmelidir: “Allâhü, Allâhü, Rabbî lâ üsrikü bihî sey’â”

  Üç veya yedi kere okununca stresten kurtarir dua
  Bu dua, Yunus’un balik karninda iken okudugu duadir. Yunus, baligin karninda o sıkıntılı aninda bu duayi okumus ve baligin karnindan o siddetli stresten kurtulmustur. “Lâ ilâhe illâ ente sübhâneke innî küntü minez’zalimiyn”
  Bu dua dahi 3 veya 7 kere okunur ve okumaya devam edilir. Bu dualar topluca dahi okunmaya devam edilir.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  bu arada Allah hepinizden rağzı olsun sağlıcakla kalın Allah'a emanet olun


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Banada oluyor kardesım napıcam umursama gunah deıl nasıl olsa dıyorlar allaha kitaba meleklere peygambere sonra ben müslüman deilim diyorum nasıl kurtulucam :(


 8. 7
  yesim Misafir
  Misafir

  bendede var hemde nasıl :'( neler okudum okuyorum Allaha sığınıyorum hep Rabbim yardım etsin ben,m gibilere inşallah Allahım affetsin bizleri Allah yar ve yardımcımız olsun amin


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Bende de var malesef :( Hamileyim ve sağlıklı bir bebeğim olsun diye dua ediyorum, sürekli salavat getiriyorum. Ama şeytan vesvese vererek tövbe haşa korktuğum şeyi inşallah öyle olur gibi zihnimden geçirtiyor. Mesela inşallah hastalıklı olur gibi. (Allah korusun) Hemen salavat getirip tövbe ediyorum bu niyet benim değil tövbe haşa diyip ama korkuyorum zihnim böyle şeylerle dolunca başıma gelir mi diye... Lütfen bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi?


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Gelip geçiciliği bilindiği zaman vesvesenin zararı olmaz.
  Vesvese, üflemekle uçup giden tüy kadar zayıftır.

  Vesvesenin ilka ettiği şeyin üzerine üzerine gidilmelidir. Vesvesenin üzerinde durmak değil, aksine,
  tam tersi istikamette yürümek lâzımdır. Hiç kâle almadan, önem vermeden, yapılan yanlış bile olsa,
  “Mezheplerimizden birine uyar” deyip geçmek maslahata binaen daha muvafık olur kanaatindeyim.
  Gâye, şeytanın canına okuyup vesveseyi def’etmektir.

  Ulemanın beyanı vechile; Abdest, namaz ve benzeri konularda vesveseye mübtela olan kişi "La ilahe illallah" kavlini çok tekrar etmelidir. Çünkü şeytan zikri duyunca geri kaçar.

  Vesvesenin senden kesilmesini istiyorsan, onu hissettiğin zaman ferahlan (sevince boğul), çünkü sevindiğin zaman o hal senden kaybolur, zira şeytanın en kızdığı şey müminin sevinmesidir, üzülürsen vesvesini artırır.


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  İnann o vesvese bendede var 4 5 senedır kurani kerimi aklıma gekince allh u tala aklima gelince kötü kelimeler kötü düşünceler oan bişeyler okuyo ama yine ayni namaza odaklanmak istiyorum ama olmuyor yine ayni hep sankii çeper oluyo


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  İyi günler rahatsız ettim.özür dilerim vesvese niz gectimi bende de var 1.5 yıldır napicam şaşırdım artik. Elim kolum birşeye kalkmaz oldu.


 13. 12
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  kardeşim bu mesajı okur okumaz (bence) kalk ve tevbe namazı kıl bidaha da ne olursa olsun vesveselenmemeye karşı karar al ve Allah'a sığın.Bol zikir çek.NOT: sıradan bir insanım ben.


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  İlk önce şunu söylemek istiyorum.vesveseye önem verdikçe telaş ettikçe artar kardeşlerim.ben ilahiyat okuyorum banada oluyor.özellikle allah kelamı geçiyor kuran ezber yapıyorum ya aklıma pis pis düşünceler geçiyor.1.50 yıldan beri süren kardeşlerimiz var.bukadar önem vermeye korkmaya gerek yokki allah senin ne acı ne üzüntü çektiğini biliyor.sen kendimi sana emanet ediyorum mevlam de aldırış etme gelir sadece sende değil.demekki hazinesin ki şeytan sana vesvese veriyor.içki içen namaz kılmayan adama sor bakalım ona böyle vesveseler gelirmiymiş.gelmez emin ol gelmez şeytan onu cebinde saymış zaten daha napacak namazını kılan kişi varken onamı gidecek.sen bu düşüncelerden rahatsız oluyorsan ferahlanman lazım çünkü kalbin kabul etmiyor şeytanla boğuşuyor.ilahiyat okuyorum derslerim hep din dersleri bana okulu bırak diyor daha kötüleride geliyor söylemek istemiyorum.ee dedim kendime napacam okulu bırakıpta böyle bir düşünceyi şeytan soktu.tersini yapiyorum derslerime asılmam lazım zikirlerimi artırmam lazim o nederse tersini yap için yapmak istemez ama sen yap.gönlün yapmak istemiyorsada çünkü yaparsan bir zaman sonra şeytan senden uzaklaşacak.umudunu kesecek ama sen oturupta bu düşünceden dolayı ah vah edersen gider mi gitmez.köpeğin yanindan bile korkuyla geçersen köpek korktuğunu anlayınca üstüne geliyor değil mi.şeytanda öyle bulmuş korkak seni pısırık gine yatalak etmiş seni içi rahatlıyor.bunların olmasını sen istermisin istemezsin.sen imanlısın.kardeşim niye mi bir ataist kişi senin veya benim içimde olanları rahatça huzurlu birşekilde ağzına eylemine geçiriyor.rahatsız olmuyor kalp artık mühürlenmiş yani allah onun üzerinden elini merhametini kesmiş.işi bitmiş bu kötü düşüncelerden artık rahatsızlik duymuyor.ama sen ben öylemiyiz rahatsız oluyoruz bu rahatsızlik rabbim senden elini bırakmadığı anlamına gelir.bıraksaydı bu üzüntüyü yaşamazdın bırakta kendini kahretmeyi sen imanınla mutlu ol.asıl ağlaması gereken üzüntü rahatsızlik duymayan kişilerdir.bendede var hemde kötü ama ağlayıpta enerjimi tüketeyim sonra canim hiçbirşey yapmak istemez şeytaninda istediği bu zaten herşeyden elini ayağını çekmen allahtan seni soğutmak.efendimizin yanına gelen bir sahabe bitkin yorgun ağlamaklı bir şekilde geliyor vesvesesini anlatiyor.efendimizde telaş etme bu katıksız imanın taa kendisidir diyor.bakın efendimiz dinden çıktın mafoldun demiyor.rahatla bunda birşey yok önemseme yani diyor.bitti.hayata devam et gelsin vesvese herkese geliyor sen değilsin koskoca ilim sahibi sahabelere geliyorsa bizlere hayli hayli gelir.rabbime şükürler olsun ki vicdanımız rahatsızlık duyuyor ya duymasaydı.işte ozaman biterdik allah muhafaza rabbim göstermesin.biz galü bela dedik doğdumuzda bitti.elhamdülillah imanımız var müslümanızda daha ötesini düşünmemek lazım.vesveseyi önemsersen büyür bırak sen namazını kıl gerisini allaha bırak daha ötesi varmı.o vesveseyi önemli olan kısa zamanda atlatmak değil ben ne yaparımda bu vesvese imtihanını kazanabilirim diye düşünmek gerekir.bu vesveseyi allah sana gelmesine izin veriyorki anlatacağını biliyor bu senin elinde.o sana gelen vesvese içkili kumarbaz adama niye gelmiyor o baştan zaten kaybetti.demekki sen kaldırabilecek kapasiten var rabbim sana nasip etti.bunları çok bittim mafoldum derecesine getirmemek gerekir.şükürler olsun rabbiminde vardır bir bildiğiki bu vesveseyi bana gelmesine izin verdi.rabbim izin vermeseydi o vesvese sana gelebilirmiydi.demekki neymiş sadece sana gelmiyor banada geliyor hafız arkadaşim var onada geldi diğer kişilerede geliyor normal yani.gül geç üstünde durma😁😁😁😀😀


 15. 14
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selamun aleykum kardeşim vesveseyi şeytan kalbinde imanı olana verir boş eve hırsız girmez. Aklına böyle şeyler geldiğinde umursamıyacaksın takmiyacaksin o düşüncelerine karşı doğru cevabi vermiyeceksin. İlaçlarını kullanmaya devam et onlarin çok faydasi oluyo kendimden biliyorum ihmal etme. Boş kalma şeytan boş adamla uğrasir beynini meşgul edecek isler bul küçük bile olsa mesela bir kursa yazil ya da bi gruba üye ol boş durma yani. Bolca dua et dilinden duayi eksik etme bildiğin her duayi et küçümsemeden et dualarini. Kuran oku okuyabildiğin kadar Allah Kuranin hem rehber hem şifa olduğunu söylüyor daraldikça oku. Vesvesenin nedenlerini de arastir. Hem bu sayede ilmin artmis olur. İnşallah seni Allaha yakinlastirir bu vesvese. Korkma Allah yardım eder. Be bunların hepsini nasıl yapacam dersen😊 Yapabildiğn kadarini yap hic bi şey yapmamaktan iyidir. Allah yardımcın olsun Allah şifa versin.


+ Yorum Gönder
Git 12 Son