İçinde alkol bulunan krem kullanmak caiz mi? 5 üzerinden 3.94 | Toplam : 18 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  İçinde alkol bulunan krem kullanmak caiz mi?


  Arkadaşlar dinimizde bir kişi İçinde alkol bulunan krem kullanmak caiz mi dini hükmü hakkında bilgi verir misiniz ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,791
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: İçinde alkol bulunan krem kullanmak caiz mi?


  İslam dini alkolü necis olarak bildirmiştir. İnsanı sarhoş eden her türlü şeyin azı da çoğu da haramdır. Krem, kolonya, parfüm ve benzeri ürünlerin içerisine konulan ve sarhoş etme özelliği bulunmayan alkol mikdarı ise necaset olarak kabul edilmemiştir. Elbette ihtiyaten kullanılmaması daha iyidir. Tüm bu şekilde olan ürünler hanefi mezhebine göre necis olmadığından namaza da engel değildir.


 3. 3
  konya442 Emekli
  konya442
  Emekli

  Üye No: 80028
  Mesaj Sayısı: 440
  Tecrübe Puanı: 0

  Yanıt: İçinde alkol bulunan krem kullanmak caiz mi?


  Selamun aleykum otobusdeykene tam oturuyordum ve tam aykabimin orda icki dökülmüsdi ve corap kisa oldu icin belki ayama necis bulasmistir bene Allah izin verirse gusül alcaktim ve simdi diyom ya ayamdaki necis gitmese bosa gusül olur ve kabul olmaz mi acaba. Ve acaba cekete bulasmismidir necis dahada yeni yikandiydi simdi ceketi cikarmazam sajincsi olur mu ve necis ceketinde varsa ve sadece ceketi cikarip namaz kilabilirmisin


 4. Reklam

 5. 4
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 16,686
  Tecrübe Puanı: 206

  kremlerdeki alkol haram mı


  konya442 @
  Otobüste alkolün ne işi var anlamadım ama...
  Alkol bulaşan yer yıkanır ama vesvese oluşmuş tüm elbise ve vücudunu yıkaman zor olmasa gerek.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Es selamu aleyküm hayırlı günler güneş koruyucu kremi kullanıyorum korunmak için içeriğinde alkol yazdıgını farkettim kullanmam dinen doğru olur mu ?


 7. 6
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,517
  Tecrübe Puanı: 98

  Tüm ilaçlarda ve tüm kozmetik ürünlerinde etil alkol var maalesef.
  Hanefi mezhebi imamı İmam azam içilmedikten sonra kullanılabilir ve necis olmadığı için namaza da engel değildir der.
  İmam şafii kullanın ama namaza başlamadan yıkayın der çünkü necis sayıyor.


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Bende bu konuyu araştırıyordum.Bende güneşten korunmak için krem aldım içinde alkol var yazıyordu.Şok oldum tereddüte düştüm.Ama içilmedikten sonra bişey olmaz diye yazmışlar.Kararsızım.


 9. 8
  sare e Üye
  sare e
  Üye

  Üye No: 122394
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1

  Dudak nemlendiricisi almıştım. İçinde alkol olup olmadığına bakmak sonradan aklıma gelmişti. stearil türünde alkol varmış. Hanefi mezhebine göre krem kullanımı caizmiş. Ama mesele dudak kremi olunca tekrar sormak istedim. Çünkü yutulması riski var. Kullanmak caiz midir?


 10. 9
  Omer Faruk Üye
  Omer Faruk
  Üye

  Üye No: 115673
  Mesaj Sayısı: 1,723
  Tecrübe Puanı: 18

  Güzel kardeşim,

  Hanefi mezhebine göre içilmedikten sonra alkol içeren şeyler ihtiyaçlar için (temizlik, dezenfekte, krem vs. ) kullanılabilir. Kaldı ki alkol dediğiniz şey yediğiniz meyvede kullandığınız kremin içinde varolandan daha fazla var. Nasıl ki meyve yemeniz bu anlamda haram değilse krem içinde bulunan ve üstelik ağzınızın içine değil dudağınıza sürdüğünüz de haram değildir.

  Vesveseye gerek yok. Ancak dudağınız için doğal yağlar kullanmanızda dinen değil sağlığınız için daha faydalı olduğunu da ekleyelim. Çoğu deri rahatsızlığında ve dudak çatlamasında zeytinyağından daha harika bir yağ tanımıyorum.

  Selametle...


 11. 10
  muvaffak Özel Üye
  muvaffak
  Özel Üye

  Üye No: 2490
  Mesaj Sayısı: 714
  Tecrübe Puanı: 11

  İbadet ederken içinde alkol olan maddelerin kişinin üzerinde sıkılmış/sürülmüş olması ibadetin sıhhatine ile alakalı tehlike oluşturabilir. Dolayısıyla ibadet etmeden önce bahsedilen maddenin temizlenmesi tavsiye edilmiştir. Dudak nemlendiricisinde kullanılan alkol türü içilmek için üretilmeyen, tıbbi amaçlar/kozmetik amaçlar için üretilen bir türdür. Dolayısıyla belli bir amacı olduğundan ve direkt oral yoldan tüketilme amacıyla satın alınmadığından yutma ile alakalı endişe etmeniz yersiz olur. Fakat bu ürünlerin kullanılacaksa alkolsüz olanı, imkan varsa içindeki maddelerin yan etkileri üzerine okuma yapılması elzemdir.


+ Yorum Gönder