Hasta bakmanın sevabı hakkında Ayet ve Hadisler 5 üzerinden 4.32 | Toplam : 25 kişi
 1. 1
  Kayitsiz Üye Misafir
  Misafir

  Hasta bakmanın sevabı hakkında Ayet ve Hadisler


  Hasta bakmanın sevabı hakkında Ayet ve Hadislerin nelerdir bana bir kaç tane güzel örnek paylaşabilir misiniz ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Efdal Bayan Üye
  Efdal
  Bayan Üye

  Üye No: 441
  Mesaj Sayısı: 672
  Tecrübe Puanı: 11

  hastaya bakmanın fazileti


  Ayet ve hadislerle hastaya bakmanın sevabı

  "... Kim bir cana kıymamış veya yeryüzünde fesat çıkarmamış birisini öldürürse, bütün insanları öldürmüş gibidir. Kim de onu diriltirse (ölümden kurtarırsa) bütün insanları diriltmiş gibi olur."(Mâide Sûresi, 5/32) mealindeki ayet, bir insanı yaşatmaya vesile olmanın, bütün insanları yaşatmak gibi kıymetli ve değerli bir görev olduğunu bildirmektedir. Elbette bu hayata hizmet edenlerin de ona göre sevabı olacaktır.

  Evet, hastalara bakmanın müminler için büyük sevabı vardır. Hatta hastaların keyfini sormak, fakat hastayı sıkmamak şartıyla ziyaret etmek, sünnet olduğu gibi, günahlara da kefaret olur, onları siler. (bk. Riyazü's salihin, s.368-370, no: 895-902)

  Ayrıca hastaların duasını almak da son derece önemlidir. Çünkü “Hastaların duasını alınız; onların duası makbuldür.” anlamında hadisler vardır. (İbni Mace, Cenâiz 1;Müsnedü'l-Firdevs, 1/1280; Feyzü'l Kadir, 1/341)

  Hasta, akrabadan olursa, özellikle de soruda geçtiği gibi eşiyse veya annesi babasıysa, onlara hizmet önemli bir ibadet olur. Hatta sadece ahiret açısından değil, dünya nimetleri açısından da büyük faydaları vardır.

  Nitekim Hz. Osman, eşi ve Rasûlullah´ın (asm) kızı Rukiyye´nin hasta bakıcılığını yaptığı için Bedir savaşına katılamadığında Peygamberimiz ona: “Senin için, Bedir’e katılan bir kişinin aldığı ecir ve pay vardır.” demiştir. (bk. Buhârî, Fezâilu’s-sahâbe 7; Müsned, 2/101; Tirmizî, Menâkıb 19)


+ Yorum Gönder