Mevlit nasıl okunur mevlitte sırasıyla hangi sure ve dualar okunur? 5 üzerinden 4.18 | Toplam : 341 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Mevlit nasıl okunur mevlitte sırasıyla hangi sure ve dualar okunur?


  mevlit nasıl okunur mevlitte sırasıyla hangi sure ve dualar okunur

  İlgili Yazılar

 2. 2
  imamhatipli42 Özel Üye
  imamhatipli42
  Özel Üye

  Üye No: 7
  Mesaj Sayısı: 2,126
  Tecrübe Puanı: 37

  Cevap: mevlit nasıl okunur mevlitte sırasıyla hangi sure ve dualar okunur?


  MEVLİD, MEVLİT OKUTMAK

  Bazı kitaplarda iyi ve sevap yüklü olduğu, diğer bazı kitaplarda ise bid`at olduğu yazılı. Şu andaki uygulanış şekli ile mevlidin durumu nedir? Nasıl uygulanırsa Islâma göre daha güzel ve faydalı olur?

  Mevlid, genellikle Resûlullah`ın doğum günü yıldönümlerinde belli makam ve tegannilerle okunan övgü, gazel ve kasîdelerdir. Övgüde haddi aşan sözler ihtiva etmedikten sonra, aslı itibari ile, Allah`ın (c.c.) övdügü bir zatı övme demek olacağından, güzeldir. Ka`b b. Züheyr meşhur "Bânet su`âd"ı Resûlullah zamanında yazmış ve onu övmüştür, kendilerinden de iltifat görmüştür. Yine Bûsirî`nin meşhur "Bürde"si bu kabildendir. Nihayet bizde okunan ve en meşhur mevlid kasîdesi haline gelen Süleyman Çelebi`nin "Vesîletü`n-Necât"i da bunlardan biridir. Rasûlullah`i çok gerçekçi, içten ve güzel övmüştür. Birçok faydalı bilgiler, sufiyane nükteler ve öğütler içermektedir.

  İbn Hacer al-Askalanide, mevlid hakkında şöyle diyor: "Asr-ı Saadette ve selef-i salihin zamanında hiç kimse mevlid merasimi tertip etmemiştir. Hicretten üç asır sonra ihdas edilmiştir. Mevlid`in iyi tarafları vardır. İyi tarafları yapılırsa bid`at-ı hasenedir. Yoksa bid`at-ı seyyi`edir. Mevlid`in meşru`iyetine dair güclü bir vesika buldum: Buhari ile Müslim`de sabit olmuştur ki, Peygamber (sav), Medine`ye geldiğinde Yahudilerin aşure günü oruç tuttuklarını gördü, onlara oruç tutmalarının sebebini sorunca şöyle dediler: Bugün Allah`ın Fir`avnı denizde boğduğu ve Musa`yı kurtardığı bir gündür. Bunun için Allah`a şükür eder ve oruç tutarız. Bunun üzerine Peygamber (sav) buyurdu ki: "Biz Musa`ya daha yakınız.” Bundan anlaşılıyor ki böyle bir günde Allah`a şükür etmek tam yerindedir.

  Ancak mevlid, sonraları resmî bir merasim halini almış ve Mısır`daki Şiî Fâtimiler devrinde, ilk defa bu özellikte uygulanmaya başlanmıştır. Hattâ onlar Hz. Ali, Fatıma ve devrin halifesi adına da mevlid okutur olmuşlardır. Mevlit, Osmanlılar`da da 4. Murad devrinden itibaren, teşrifatlarda resmen yer aldı. (İA. Mevlid md.) Böylece asıl gayesinden yavaş yavaş uzaklaşarak bid`atleşmeye ve bid`atler içermeye başladı. Derken bu bid`atlar, günümüzde olduğu gibi, doruk noktasına ulaştı. Buna göre mevlid, sorunuzda da değinildiği gibi güzel ve sevap bir uygulama da olabilir, bir bid`at ve günah olarak da icra edilebilir.

  Güzel bir davranış olabilmesi için;

  1. Dînî bir emir ve merasim görülmezse, yani dinimizde böyle bir ibadet şekli vardır gibi yanlış bir kanaat beslenmezse.

  2. Kadın erkek bir yerde mevlit okutulmazsa

  3. Mahremliğe dikkat edilirse, kadınlar yabancı erkeklere süslü ve kokulu halde gözükmezse,

  4. İsraf ve benzeri haramlardan kaçınılırsa,

  5. Mevlit toplantısı çeşit çeşit börek, çörek, pasta ve ev eşyaları ile bir gösteriş halini almaz, böylece fakirlerin gıpta damarlarını kabartıp onları hasetliğe zorlamaz sadelikte olursa,

  6. Sırf Rasûlullah`i övme, tanıtma, mevlidin içerdiği öğütleri başkalarına duyurma, güzel tegannilerle gönülleri yumuşatma, onlara Rasûlüllah sevgisini aşılama, islâma ısındırma maksadıyla yapılırsa,

  7. Bu vesile ile biraraya toplanıp gelenlere Kur`an, hâdîs ve ilmihal bilgileri aktarılirsa,

  8. Mevlid, bu işi meslek haline getirmiş ve ücretle okuyan profesyonel artistlere değil de, okuduğu ile kendisi dahi etkilenen maneviyatlı kimselere okutulursa... güzel bir davranış haline getirilmiş olur. 3. 3
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör

  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 6,245
  Tecrübe Puanı: 72

  Cevap: Mevlit nasıl okunur mevlitte sırasıyla hangi sure ve dualar okunur?


  Mevlit toplantısı nasıl olur merak edenler yazının sonundaki 8 maddeyi okusunlar


 4. Reklam

 5. 4
  @hmet Özel Üye
  @hmet
  Özel Üye

  Üye No: 771
  Mesaj Sayısı: 5,205
  Tecrübe Puanı: 56
  Yer: gölbaşı

  Cevap: Mevlit nasıl okunur mevlitte sırasıyla hangi sure ve dualar okunur?


  mevlid nasıl okunur? sorusunu mevlithanlara yöneltmek gerekir.
  Mevlit işi sonradan çıkmış tamamen çıkar amaçlı yapılan merasimdir.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Mevlid dediginiz nedir ki onun hakkında olumsuz yazılar yazabiliyorsunuz: Yasin,Mülk, Nebe,ihlas,..gibi sürelerin okunduğu,istiğfarlar,salavatlar,Allah aşkını dile getiren bir iki ilahi ilavesiyle oluşan ve okunan mevlidlere siz nasıl elestirirsiniz!!! Bu milletten ne istiyorsunuz, sanki yirmidört saatini secdede geçiriyor, bazı insanlar mevlid vesileleriyle Kuran duyuyor,yenilendim tazelendim,icim açıldı diyor. .


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  ilk önce sureler okunur sonra ilahi söylenir en sondada dua edilir


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Mevlüt okunurken insanlar birbirlerinin sırtını sıvazlıyor ve birşeyler söylüyor ne söylüyorlar? Birde merhaba yapıyorlar ozaman ne söylüyorlar?


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Musaffaha yapilir goz goze bakilir birbirinin ellerini tutarlar peygamber efendimize a s v salatu selam getirirler buna musaffaha denir


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Mevlüt kuranda geçmez. Dini bir yükümlülüğü yoktur. Lakin mevlüdün ana sebebi cemaatin bir araya toplanıp Allah'ın adını anmak peygamberleri ve Allah dostlarını almaktır. İnsanlar toplanıp dedikodu yapmasınlar Allah adı ansınlar diye yazılmıştır. Ki Allah adı ve kurandan ayetler okunması vesilesi ile o ortama melekler gelirler ve bizim defterimize yarabbi bu kulun kuran dinledi senin adının anıldığı ortamda bulundu salavat getirdi gıybet etmedi diye yazar ve bizim için şefaatçi olur. Mevlüt kötü birşey değildir lakin dini bir vecibede değildir. Bunun ayrımını yapmak gerekir. Allah'ın selamı üzerinize olsun.


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kuran bize şefaatin olmadığını söyler.Ey iman edenler! Hiçbir alışverişin, hiçbir dostluğun ve hiçbir şefaatin olmadığı kıyamet günü gelmeden önce, size rızık olarak verdiklerimizden Allah yolunda harcayın. İnkâr edenler ise zalimlerin ta kendileridir. 2Bakara/254


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Aydinlaticu / aciklayici bilgiler için çok tesekkurler....

  maka-mı Mahmud: en yüksek şefaat makamı.....


 13. 12
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Evet, kıyamet günü diyor yalnız hesap günü değil


 14. 13
  Omer Faruk Üye
  Omer Faruk
  Üye

  Üye No: 115673
  Mesaj Sayısı: 1,723
  Tecrübe Puanı: 18

  Sahabenin Mevlüt gibi toplantılara tavrı aşağıdaki gibidir. İsterseniz sahabe gibi yapın, istemez "biz bildiğimizi yaparız" derseniz siz bilirsiniz.

  Ebu’l-Bahterî anlatıyor: “Bir adam Abdullah İbni Mes’ûd’a: “Bir kaç kişi akşam namazından sonra camide oturup içlerinden bir onlara “şu kadar Allâhu Ekber” şu kadar “Subhânallah” şu kadar “Elhamdu Lillâh” deyiniz, diyor dedi. İbn Mesud: Öyle mi? dedi. Adam: Evet, dedi. İbn Mes’ûd: “Toplanıp bu işe başladıkları zaman gel bana bildir, dedi. Adam haber verince kalkıp mescide gitti. Üzerinde bir aba vardı. İbn Mesud sert mizaçlı birisiydi. Adamların zikrini işitir işitmez: ‘Ben Abdullah b. Mes’ûd’um. Kendisinden başka ilâh bulunmayan Allah’a yemin ederim ki, bid’at bir iş ortaya atmışsınız. Buna hakkınız yoktur. Siz, Rasûlullah’ın ashabından daha mı iyi biliyorsunuz?’ dedi. İçlerinden Mud’ad adında birisi: ‘Vallahi biz bid’at işlememişiz ve ashabından daha iyi biliriz diye de bir iddiamız yoktur’, dedi. Amr b. Utbe’de: -‘Ey Ebu Abdurrahmân, Allah’tan af dileriz’, dedi. İbn Mes’ûd: –‘Sünnete sarılın, ondan ayrılmayın, Allah’a yemin ederim ki, sünnetten ayrılmazsanız ileriye doğru yol alırsınız. Eğer sağa sola saparsanız apaçık bir sapıklığa düşmüş olursunuz.’ dedi.” [4]


+ Yorum Gönder