Namazlarda rekat sayısını şaşıran kimse ne yapmalıdır 5 üzerinden 4.56 | Toplam : 16 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Namazlarda rekat sayısını şaşıran kimse ne yapmalıdır


  Rekatlarda şaşıran kimsenin namazını sehiv secdesi kurtarır mı ?

  öncelikle bu mübarek ramazan ayında allahın rahmeti ve berekti üzerimize olsun.benim sualim bazı sıkıntılarımdan dolayı bazen namaz kılarken sanki bir rekat eksik veya fazla kıldığımı zannediyorum ama kesin olarak eksik veya fazla olduğunu hatırlayamıyorum.böyle durumlarda her seferinde sehif secdesimi yapmam gerekir yada namazı tekrarmı kılmam gerekir aydınlatırsanız
  çok sevinirim.cenabı hak bütün müslümanların yar ve yardımcısı olsun.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Ercan Üye
  Ercan
  Üye

  Üye No: 88468
  Mesaj Sayısı: 1,995
  Tecrübe Puanı: 21
  Yer: Gaziantep

  Cevap: Namazlarda rekat sayısını şaşıran kimse ne yapmalıdır rekatlarda şaşıran kimsenin namazını sehiv secdesi kurtarır


  Namazda kaç rekat kıldığımı şaşırıyorum ne yapmam gerekir?


  Namazda rekat sayısını şaşıran, az olanı kabul edip devam etmeli ve sehiv secdesi yapmalıdır.
  Örneğin; 2. rekat mı 3. rekat mı diye şaşıran 2 rekat olarak kabul etmeli ve namazın sonunda yanılma secdesine gitmelidir.
  Bu durumda sehiv secdesi yapılan yanlışı telafi eder.

  Eğer sürekli bu şekilde şüphe oluyorsa, bu şüpheleri dinlemeyin ve namazınıza devam edin. Çünkü vesveslerin dediği yapılırsa insanın peşini bırakmaz ve devamlı artar. 3. 3
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 5,655
  Tecrübe Puanı: 64

  Cevap: Namazlarda rekat sayısını şaşıran kimse ne yapmalıdır rekatlarda şaşıran kimsenin namazını se


  Yapılan ibadet ve amellerin her türlü şüpheden uzak olması gerekir. Şüphe ve tereddütler amelin değerini düşürür. Bu yüzden kıldığı namazın kaç rekât olduğunda ilk defa şüphe eden kimsenin bu namazı yeniden kılması gerekir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Sizden biri namazında kaç rekât kıldığı hususunda şüpheye düşerse namazı yeniden kılsın” (İbn Ebî Şeybe, Mûsânnef, III, 435; bkz. Zeylaî, Nasbu’r-râye, II, 173).
  Namazda zaman zaman şüpheye düşüp kaç rekat kıldığı hususunda kesin bir kanaate varamayan kimse, kıldığına emin olduğu en az rekat sayısını esas alarak namazına devam eder. Hz. Peygamber, (s.a.s.) “Sizden biri namazında şüphe eder de üç mü dört mü kıldığını bilemezse, şüpheyi bıraksın ve en az rekâtı esas alarak namazına devam etsin” buyurmuştur (Nesâî, Sehv, 24; İbn Mâce, İkâme, 132).
  Buna göre dört rekâtlı bir namaza başlayan kimse, kıldığı rekâtın birinci rekât mı ikinci rekât mı olduğunda kuşkuya düşüp, bir tarafı tercih edemezse, kendisini bir rekât kılmış sayar ve birinci sayılan rekâtın ikinci; üçüncü sayılan rekâtın da dördüncü rekât olma ihtimali bulunduğu için, her bir rekâtın sonunda oturur ve tahiyyâtı okur. Böylece dört oturuş yapmış olur ve sonunda sehiv secdesi yaparak namazını tamamlar (Kâsânî, Bedaiu’s-Sanâi’, I, 165, 166).


 4. Reklam

 5. 4
  Darusselam Üye
  Darusselam
  Üye

  Üye No: 100353
  Mesaj Sayısı: 2,732
  Tecrübe Puanı: 28

  Cevap: Namazlarda rekat sayısını şaşıran kimse ne yapmalıdır rekatlarda şaşıran kimsenin namazını se


  Namazlarda rekat sayısını şaşıran kimse ne yapmalıdır


  Bir kimse namaz kılarken kaç rek'at kıldığı (kaçıncı rek'atte olduğu) hususunda şüpheye düşerse ve bu hal ilk defa başına geliyorsa namazı yeniden kılar. Böyle sık sık şüpheye düşen kimse ise kanaatına (yani galip zannına) göre hareket eder, yeniden kılması gerekmez. Mesela; öğle namazını kılarken, üç mü kıldım, dört rek'at mı kıldım diye şüphe edip de üç rek'at kılmış oldu-ğuna hüküm verirse, ihtiyaten bir rek'at daha ilave eder. Bu husustaki tereddüt ve düşüncesinden dolayı da sehiv secdesi yapar. Ayağa kalktıktan sonra dört rek'at kıldığına hükmettiği takdirde oturur teşehhüt ve selamdan sonra sehiv secdelerini yapar. Kaç rek'at kıldığına karar veremediği zaman az olanı alır. Bu durumda bir rek'at daha kılar. Ancak tereddüt ettiği rek'atın, dördüncü rek'at olması ihtimalini dikkate alarak, oturup teşehhüd yapar. Ettehiyyatü'yü okuduktan sonra, kalkıp bir rek'at daha kılar. Namazın sonunda sehiv secdelerini yapar.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ben hep yeniden basliyorum.Bau günahmi?


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yeniden başlamayınız. Günahı yoktur ama gerek de yoktur


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Evet, aklım namaz sırasında bir şeye takılınca oluyor bu bende bazen.. sanki 2 kıldığımdan eminim Ama 1 kıldım gibi geliyor..
  Namaz sırasında akla gelen herhangi şeylere takılmamak için öneriniz varmı? Bazen çok rahatsız edici oluyor.

  Şimdiden Allah razi olsun


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hocam namaz kılarken aklımıza başka başka düşünceler gelip ardını bırakmıyorsa okuduğumuz ayetlerin anlamlarını öğrenip düşünmek doğru bir davranış olduğunu düşünüyorum


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hayırlı Ramazanlar ve Selamın aleyküm;

  Bugün terâvih namazında hocanın anlattıkları yaptıklarımdan farklı olduğunu düşünüp kafam karıştı,

  Dört rekat kıldığımda üçüncü rekata kalkmaya unuttuğumda ki sonra aklıma geldiyse yahut ikinci rekatta kalktıysam ki sonramadan onu fark etmişsem fazla rekat kılmadan sehiv secdesi geçerli midir? Öyle yapıyordum bugüne kadar çünki.


 11. 10
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,517
  Tecrübe Puanı: 98

  3. rekata kalkmayı unuttuğunda hatırladığın anda kalkmalı ve sonunda sehiv secdesi yapmalısın.
  Mutlaka bir diyanet islam ilmihali alıp okumalısınız bu temel dini bilgi içerir ve okumanız farzdır.


 12. 11
  AcizKul0 Üye
  AcizKul0
  Üye

  Üye No: 113235
  Mesaj Sayısı: 12
  Tecrübe Puanı: 1

  Selamın Aleyküm hocam.Soru soracaktım da sizlere namazda hangi rekatta kaldığımı unuttuğumda 2 mi 3 mü veya 3 mü 4 mü diye terettüdde kaldığımda ben çoğu zaman 3ü veya 4 ü seçer sehiv secdesi yapardım ama bugün biraz araştırınca minimum rekattan devam etmemiz gerekiyomuş.Tabi yaptığım yanlışsa eğer kaza etmem gerekir mi namazları hocam?Yani çok zor çünkü insan hatırlayamaz ki hocam ne zaman tereddüdde kaldığımızı nasıl hatırlayacağız ki kaza etmek için?Bir diğer sorumda namaz da derin nefes alıp verdiğimiz zaman çıkan o ses namazı bozar mı?Allah razı olsun hocam şimdiden...


 13. 12
  AcizKul0 Üye
  AcizKul0
  Üye

  Üye No: 113235
  Mesaj Sayısı: 12
  Tecrübe Puanı: 1

  Hocam cevabınız için çok saolun.Peki düşük rekattan başlamayıp 3.rekattan başladığımda oluyodu bunun için yapmam gereken bir şey var mı?Yani iade veya kaza kılmam gerekir mi?


 14. 13
  muvaffak Özel Üye
  muvaffak
  Özel Üye

  Üye No: 2490
  Mesaj Sayısı: 714
  Tecrübe Puanı: 11

  "Sizden biri namazında kaç rekât kıldığı hususunda şüpheye düşerse namazını yeniden kılsın." rivayetine bazı muhaddisler zayıf rivayet demişse de fıkıh imamlarından bu rivayeti kaynak alıp ictihad edenler olmuştur. Namazlarınızı kaza etmeniz gereklidir.


+ Yorum Gönder