Hanefi'ye göre kalamar yemek haram mı? 5 üzerinden 4.37 | Toplam : 46 kişi
 1. 15
  Memba Misafir
  Misafir

  Yorum: Hanefi'ye göre kalamar yemek haram mı?


  selamun aleyküm.

  arkadaşlar bu konu aslında karışık değil... ben daha önce aynı konuyu çok sağlam şekilde araştırdım. karşıma çıkan ulema alim kim varsa fırsat bu fırsat misaliyle sorduğum sorular arasındaydı ve net cevap aldım.. sizinle paylaşıyorum..

  denizden çıkanlar bize helal kılındı ayettir. sınırlama getirilmedi. bu durumda hepsi helaldir.
  lakin, iğrendiğiniz , tiksindiğiniz bir şeyi yemek haramdır. buda hadistir..

  imamı azam abu hanife kalamardan tiksiniyorsa, bu bana haram demiştir. onu duyan müridlerde hocam sana haramsa bize küllen haram diyerek bu tür bir gelişme olmuştur. bu tahminim tabiki...

  yani eğer bir adam pırasadan tiksiniyorsa, pırasa yemek o adama haramdır..

  genel kaide şudur ki ; denizden çıkan her şey helaldir.. bu kuranla sabittir. ve şeriat koyucu Rasulullah efendimizinde aksine bir hadisi yoktur.

  islam, Rasulullah efendimizin rahmetli olmasıyla tamamlanmıştır. eksiksiz ve noksansız olarak tamamlanmıştır. sınırları çizilmiştir.
  islamın sınırlarını daraltmaya çalışmak kişiyi şirke götürür.

  selametle kalın


 2. 16
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Hanefi'ye göre kalamar yemek haram mı?


  Kur'an'a göre yenmeyecek şeyler şöyledir;Domuz yememek,Allah adına kesilmemiş etleri yememek,Leş yememek,Kan yememek.Darda kalındığı takdirde(afet,kıtlık vs) yenebilir.görüldüğü başka yasak yoktur.Kimsenin yasak uydurmaya hakkı da yoktur


 3. 17
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Hanefi'ye göre kalamar yemek haram mı?


  Afiyet olsun,Ne güzel Yapmışsın,,Bende karadenizliyim Çocukluğumdan beri Midye ,Kalamar ,Karides Yerim Hemde Bayılırım
  Özel olarak avcılığına Çıkarım..Fazla kafana takma Hanefi Mezhebine göre Haram Ancak Öbür İmamlara Görede Helal Ben Midye yemek için Mezhepmi değiştirmem lazım?? ÇOK GARİP.


 4. Reklam

 5. 18
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Hanefi'ye göre kalamar yemek haram mı?


  aziz müslümanlar,hanefi fıkhına göre yenmesi caiz olmayan hayvanlar hakkında,kanaması olduğu için yenmez diyenlerin tezi ya yanlıştır veya araştırmadan söylemiştir.kanaması olan hayvanlar memelilerdir.yumurtlayarak üreyen hayvanlar nasıl kanama geçirir.malumdur ki;kanama yumurtaların dışarı atılmadan kanamasıdır.yumurta vücuttan çıktıktan sonra kanama olayından bahsedilebilir mi?imam-ı Âzam hz.lerinin(r.a) ve talebelerinin(Allah onlardan razı olsun)bu husustaki görüş,tavsiye,telkin ve fetvaları yeniden incelenmelidir.bunun elzem bir ihtiyaç olduğu anlaşılmaktadır.ehl-i sünnet ve'l cemaat hocalarımıza hürmetlerimi bildiririm.


 6. 19
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Anlamadığım konu nasıl oluyorda bir mezhep helal derken biri haram diyebiliyor gerçek tekdir bir şey haram ise haramdır. Kaldı ki Allah'ın haram dediğine helal helal dediğine haram demek bildiğim kadarıyla sirk öyle bir durum ki şuandaki mezheplerden biri sirk koşmuş olmuyor mu bu durumda yanlış bir şey aktarmak istemem nitekim fetva verecek haddim yok benimki sadece kafamdaki bir sual bu işin erbabları bu tarz konularda açıklama yapmalı veya yol gösterilmeli Rabbimiz hatalarımızı bağışlasın.


 7. 20
  Omer Faruk Üye
  Omer Faruk
  Üye

  Üye No: 115673
  Mesaj Sayısı: 1,723
  Tecrübe Puanı: 18

  Güzel kardeşim

  Mezhepler YORUM yaparlar. Yani mezhep din değildir. Okuma yazması olmayan, ilme ulaşamayacak insanlar bilenleri dinler onları taklit ederler. Taklit edenlere MUKALLİD denir.

  Aslında İslam'da haram ve farz belirlenirken Hanefi usulüne göre 2 önemli esas vardır. 1. Delaleti kati olacak (okudunduğunda herkes tarafından aynı şekilde anlaşılacak) 2. Subuti kati olacak (herkes tarafından rivayetin sıhhati konusunda icma edilmiş, kabul edilmiş olacak), bu anlamda haram ve farz belirleme özelliği olan tek delil kaynağı KUR'AN'dır. Bunun dışındakiler ise ZANNİ deliller olduğu için Hanefi mezhebi bunları, Tahrimen mekruh, mekruh, sünnet, müekked sünnet gibi sınıflamalara tabii kılmıştır.

  Yenmesi haram olanlar bellidir,

  3. Ölmüş hayvan, kan, domuz eti, Allah'tan başkası adına boğazlanan, (henüz canı çıkmamış iken) kestikleriniz hariç; boğulmuş, darbe sonucu ölmüş, yüksekten düşerek ölmüş, boynuzlanarak ölmüş ve yırtıcı hayvan tarafından parçalanmış hayvanlar ile dikili taşlar(6) üzerinde boğazlanan hayvanlar, bir de fal oklarıyla kısmet aramanız(7) size haram kılındı. İşte bütün bunlar fısk (Allah'a itaatten kopmak)tır. Bugün kâfirler dininizden (onu yok etmekten) ümitlerini kestiler. Artık onlardan korkmayın, benden korkun. Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim. Size nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm'ı seçtim.(8)Kim şiddetli açlık durumunda zorda kalır, günaha meyletmeksizin (haram etlerden) yerse, şüphesiz ki Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir. MAİDE SURESİ

  Bunun dışında kalanlar ise dönemin alimleri tarafından zararlı görülen, iğrenç görülen ya da tıbben zararlı görülenler olarak belirlenip haram kılınmıştır. Kısaca, kalamar, midye veya başka deniz ya da kara hayvanı hiçbir alim haram dediği için HARAM olamaz. Bunlar ancak insan hayatını tehdit ediyorsa, insana dolaylı ya da doğrudan zararlı ise haram olabilir. Bu da ilgili bilim dallarının tespiti ile mümkündür.

  Şu anda bütün mezheplerin (kur'an'ın haram kıldıkları hariç) hayvanlar hakkında koyduğu haram, helal sonuçları tekrar değerlendirilmelidir.

  Okuma yazması olan, günde 5 saat internet televizyon izleyen bir müslüman için TAKLİD CAİZ değildir. Dinine dünyası kadar emek verip kendi dinini kendisi öğrenmesi gerekir. Unutmayınız hesabınızı alimlerle vermeyeceksiniz, tek başınıza vereceksiniz.

  Müslümanların bugünkü halden kurtuluşunun yolu da budur, selametle kalın.


 8. 21
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  hocam selamlar. kalamar ya da karidesle aynı yağda pişen ürünler yenilirmi
  (patates kızartması gibi) ?


 9. 22
  Omer Faruk Üye
  Omer Faruk
  Üye

  Üye No: 115673
  Mesaj Sayısı: 1,723
  Tecrübe Puanı: 18

  Kalamar ve karides tıp ilminin bize verdiği verilere göre zararlı değildir dolayısıyla helaldir. Bu iki yiyeceği yasaklayan TEK BİR HADİS, TEK BİR AYET yoktur. Gönül rahatlığı ile yiyebilirsiniz.


 10. 23
  muvaffak Özel Üye
  muvaffak
  Özel Üye

  Üye No: 2490
  Mesaj Sayısı: 714
  Tecrübe Puanı: 11

  Şafii, Hanbeli ve Maliki mezheplerinde deniz ürünlerinin her türlüsünün yenilmesinde bir sakınca görülmemişken, Hanefi mezhebinde denizden çıkarılacak canlının balık suretinde olma şartı vardır. Hanefi iseniz kalamar veya karides gibi deniz canlılarını yemeniz caiz değilken ortak yağda pişmiş başka bir ürün yemenizde bir sakınca yoktur.


+ Yorum Gönder
Git İlk 12