Yön bulma yöntemleri nelerdir 5 üzerinden 4.00 | Toplam : 4 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yön bulma yöntemleri nelerdir


  yön bulma yöntemleri nelerdir

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Galus Özel Üye
  Galus
  Özel Üye

  Üye No: 13
  Mesaj Sayısı: 2,721
  Tecrübe Puanı: 30
  Yer: Türkiye

  Cevap: yön bulma yöntemleri nelerdir


  Yön bulma yöntemleri nelerdir

  Yıl içerisinde gece ile gündüzün eşit olduğu 21 Mart ve 23 Eylül günlerinde – bu tarihlere Ekinoks da denir – bulunduğumuz yerde Güneş’in doğduğu taraf Doğu’dur. Sağ kolumuzu Doğu’ya doğru uzatırsak, solumuz Batı, önümüz Kuzey ve arkamız Güney yönünü gösterir. Yönlerimiz bu şekilde belirlenmiştir. Diğer belli başlı yön bulma yöntemleri ise şunlardır :
  1 – Pusula Metodu : Yönümüzü bulmak için en çok pusuladan yararlanırız. Pusulanın aynı doğrultuda ve zıt yönlü bir göstergesi vardır. Bu ibrenin renkli ucu daima Kuzey’i gösterir. (Yakınında bulunan mıknatıs, pusulanın yönünü değiştirir tam doğru yönü gösterememesine neden olabilir.) Pusulada genellikle yönler İngilizce’de bu anlamdaki kelimelerin baş harfleriyle belirtilir. Kuzey – N ( : North ), Güney – S ( : South ), Doğu – E ( : East ) ve Batı – W ( : West )
  2 – Çubuk Metodu : 1 m uzunluğunda bir çubuğu yere diker, daha sonra gölgesini izleriz. Gölgenin en kısa olduğu ( öğle vakitlerinde ) andaki yönü Kuzey’i gösterir. ( Güney Yarımkürede Güney’i ). Bunun tam zıt yönü ise Güney yönüdür.
  Veya öğle vaktini hiç beklemeden çubuk gölgesinin ilk yerini işaretleriz. Dünya döndükçe – zaman geçtikçe – gölgenin yönü de değişecektir. Daha sonra ikinci bir gölge noktası belirleriz. Birincisine sol, ikincisine sağ ayağımızı basarız. Bu duruşumuzla yüzümüz veya önümüz Kuzey yönü gösterir. Yine bu anda sol ayağımızı bastğımız yerden sağ ayağımızı bastığımız yere çizilen doğru Doğu’yu gösterir.
  3 – Camilere Bakarak : Camilerde Mihrab’ın karşısındaki giriş kapısı Kuzey’i gösterir. Minarelerde Şerefe’ye açılan kapılar ( üst kapı ) Güney’e bakar.
  Hrıstiyanların ibadet yerleri olan Kiliselerde ise kilisenin çanı, kilisenin batısındadır.
  4 – Karınca Yuvalarına Bakarak : Karınca yuvalarının ağzı Güney’i gösterir.
  5 – Mezar Taşlarına Bakarak : Müslüman mezarlarında baş taraf Batı’yı, ayaklar Doğu’yu, yüz ise Güney’i gösterir.
  Hrıstiyan mezarlarının baş tarafı Güney’i gösterir.
  6 – Taşlarda ve Ağaçlardaki Yosunlara Bakarak : Yosunlar taşların ve ağaçların kuzeyinde oluşur / olur.
  7 – Kutup Yıldızına Bakarak : Kutup Yıldızı’nı gördüğümüzde önümüz Kuzey, arkamız Güney yönünü gösterir.
  Kutup Yıldızı şu şekilde bulunur : Büyük Ayı ve Küçük Ayı yıldız kümeleri bulunur. Bu yıldız kümeleri diğerlerine göre geometrik bir diziliş gösterirler. Büyük Ayı Yıldız Kümesi’nin 6. ve 7. yıldızları doğrultusunda çizilecek çizgi (takip edilecek doğrultu) ve bu iki yıldızın arasındaki mesafenin 5 katı kadar ötesinde daha büyük ve daha parlak bir yıldız bulunur. İşte bu Kutup Yıldızı’dır. Kutup Yıldızı aynı zamanda Küçük Ayı Yıldız Kümes’nin de 1. yıldızıdır.
  Önemli Bir Hatırlatma : Yön bulmak için bulunduğunuz yerde bu yöntemlerden en az biri mutlaka vardır. Yön bulmada yararlanılabilecek bu yöntemlerden hic birisini bulamayacağınızı iddia edeceğiniz herhangi bir yerde siz de bulunmayınız !
  Farklı Kaynaktan

  Yön Bulma Yöntemleri
  Yön Bulma Yöntemleri Mumsema İslam Arşivi Yön Bulma Yöntemleri
  YÖN BULMA
  Dünya üzerinde bulunduğumuz yeri harita ve aletler kullanarak belirliyebilirizBulunduğumuz noktadan diğer bir noktaya giderken, yürüdüğümüz yönü rota olarak adlandırırızİki nokta arasında birçok engeller,tepeler,ormanlar,göller ve nehirler yer alabilirÖnemli olan bir yerden diğerine giderken, saydığımız bu engelleri aşarken rota dediğimiz yönümüzü kaybetmememizdirYapılan araştırmalarda bir kişi bilmediği bir arazide hareket ediyorsa bir müddet sonra yön duygusunu kaybettiği görülmektedirYürüyüş sırasında, yaşamlarında sağ ayağını kullanan insanların kuvvetli olan bu ayakları ile sola göre daha uzun adım attıkları görülmektedirBu nedenle düz bir doğru üzerinde yürüdüklerini zanneden kişilerin rotalarından sola doğru saptıkları ve zaman içinde sola doğru çok geniş bir yay çizdikleri görülmektedirSonuçta umdukları yere ulaşamadıkları gibi nerede olduklarını bilememektedirlerSon yıllarda ülkemizde doğada etkinlik gösteren kişilerin sayısı artmıştırBu sayı artışı beraberinde kazaları ve kaybolma olaylarını getirmektedirYön saptama çok kesin ve net bir hadisedirDoğada yürüyen bir kişi net olarak nerede olduğunu bilmeli veya kaybolduğunu kabul etmelidir
  Pusula ve şimdi öğreneceğimiz yöntemlerle yeryüzeyinde ancak yön saptaması yapılabilir Yani ancak istenen rotada yürümek mümkün olabilirYeryüzü üzerinde nerede olduğumuz sorusunun cevabı farklı aletler gerektirirBu aletlerden elde ettiğimiz sonuç ile enlem ve boylamımızı derece,dakika ve saniye cinsinden öğrenebilirizBu bilgi ancak bir haritaya aktarıldıktan sonra o anki haritadaki yerimizi bilebiliriz
  Sonuç olarak doğada yönümüzü belirlemeden önce kabaca nerede olduğumuzu bilmek zorundayız Ancak bundan sonra nereye gideceğimizi düşünüp sonra yönümüzümü saptamalıyız
  Yön Saptama Yöntemleri
  Pusula yardımı ile
  Yönümüzü en kolay pusula yardımı ile saptıyabilirizPusula ibresinin koyu renkli ucu manyetik kuzeyi gösterirKuzeyinin nerede olduğunu belirledikten sonra,hangi yöne gidecek isek o yönde yer alan bir cismi (örneğin ağaç,iri kayalar gibi)hedef alıp oraya kadar gitmek ve o noktada gitmek istediğimiz yönde yeni bir cisim saptamak gerekirBu yöntemle mümkün olduğu kadar düz bir çizgide yol alınabilir
  Pusula
  Doğada gidilecek yön için belirli cisim ve işaretleri hedef alıp yürüyün
  Kutup Yıldızı İle
  Dünyamızın kutup noktalarından geçen hayali eksen çizgisi kutup yıldızının çok yakınından geçmektedirBu nedenle geceleyin yıldızlar ve gezegenler hareket halinde iken(dünyanın kendi etrafında dönüşünden dolayı)kutup yıldızı sabit kalırDoğada herhangi bir yıldızı hedef alıp yürür iseniz,yıldızın hareketinden dolayı düz bir çizgide yürüyemezsiniz.
  Dünyanın dönüşünden ötürü kutup yıldızı çevresinde diğer yıldızların dönüşü”Görüntü fotoğraf filminin uzun pozlandırılması ile elde edilmiş (Corbiscom)”
  Bu nedenle gökyüzünde yanlızca kutup yıldızını bularak onun kuzeyi gösterdiğini bilerek,amaçladığınız yönde yürüyebilirsinizKutup yıldızını bulmak için belirgin bazı yıldız guruplarını bilmek zorundasınız(Bu bilgiler kuzey yarım küresinde geçerlidir)
  Büyük Ayı yıldız gurubu 7 yıldızdan oluşurGörünümü eğik duran kahve cezvesine benzerSapın karşısında yer alan kenarın uzunluğunu 5 le çarptığımızda ve kenar yönünde kutup yıldızını buluruzKutup yıldızını doğru bulduğumuzdan emin olmak için yan yatmış ve beş yıldızdan oluşan bir W harfine benzeyen Cassiopeia yıldız gurubunu kullanırızBüyük W nun ortasındaki yıldız, kutup yıldızı doğrultusundadır(Lütfen çizimleri inceleyiniz)
  Büyük Ayı Yıldız Gurubu
  Cassiopeia Yıldız Gurubu
  US Army FM 21-76 da Kutup Yıldızının Bulunması
  Güneş ile yön bulma
  Parlak güneşli bir günde bir sopa ve gölgesi yardımı ile yön tayini yapılabilirSopanın gölgesi işaretlenirBir süre sonra yer değiştiren gölge ucu tekrar işaretlenirBu iki işareti birleştiren çizgiye dik doğru S – N eksenidirBirinci işareti sola ve ikinci işareti sağınıza aldığınızda yüzünüz kuzeye bakmaktadır
  Saat yardımı ile yön bulma
  Güneşli bir günde bileğimizdeki saat yardımı ile yön tayin edebilirizSaatin akrebi güneşe döndürülür Saatin 12 rakkamı ile akrebin oluşturduğu açının açı ortayı Güney-Kuzey HattıdırGüneş tarafı güney yönüdür


+ Yorum Gönder