Evde hafızlık nasıl yapılır 5 üzerinden 4.33 | Toplam : 66 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Evde hafızlık nasıl yapılır


  Arkadaşlar bir kişini evde hafızlık nasıl yapılır nasıl hafızlık yapılabileceği hakkında bilgiler verir misiniz ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 5,655
  Tecrübe Puanı: 64

  Cevap: evde hafızlık nasıl yapılır


  Kur’an-ı Kerim’i, bazı sûre ve ayetleri, hatta duaları kolayca ezberlemek ve ezberlediğimizde de daha kalıcı olması için önerdiğimiz yöntemleri adım adım uygulayın.

  1. Yüce Rabb’imizin sözlerini ezberlediğinizi düşünerek kalbî samimiyetinizi muhafaza edin.


  2. Ezbere başlamadan önce abdest alın ve “Ya Rabbî! Bana ezberlemeyi ve öğrenmeyi kolaylaştır” deyip samimi kalple dua edin.  3. Mümkün olduğu kadar zihninizin saf ve duru olduğu anlarda ezber yapın. Bir de zihninizi boş ve lüzumsuz şeylerden arındırdıktan sonra ezbere başlayın. Dolu kap boşalmadan içine bir şey yerleştiremezsiniz. Zihnin saf ve duruluğu için günahlardan da uzak durulmaya çalışılmalıdır.


  4. Ezberlerinizi genellikle sabahın erken vakitlerinde saf ve duru zihinle yapmaya çalışın. Eğer akşam uyumadan önce çalışıp ön hazırlık yaparsanız siz uykuda iken hafızanıza kaydedildiğini fark edersiniz.  5. Şunu da unutmayın ki siz Kur’an-ı Kerim’in başına oturduğunuzda, şeytan bütün gücüyle size vesvese verecek ve ne kadar işiniz, probleminiz varsa aklınıza getirecek, sizi Kur’an’dan alıkoymaya çalışacaktır. Bu bir oyundur, sakın tuzağa düşmeyin!


  6. Kararlılık gösterin. Sizdeki bu kararlılığı görünce şeytan perişan olur.  7. Rabb’imizin bir hadis-i kudside “Kur’an’la meşgul olup da dua etmeye, bir şeyler istemeye fırsat dahi bulamayanlara, dua edip isteklerde bulunanlardan daha çok vereceğini” bildirdiğini unutmayınız.


  8. Ezberlediğiniz bölümlerin yazı hattı hep aynı olsun. Çünkü gözlerinizle fotoğrafını çekmektesiniz. Hafızanıza aynı hatla kaydettiğinizde hatırlamanız daha da kolay olur.  9. Ezber yaptığınız mekan sade ve sessiz olsun. Sade bir mekanda gözlerinizi ve zihninizi meşgul edecek şeyler olmaz ve daha çabuk ezberinize yoğunlaşırsınız. Mümkünse ezberlerinizi hep aynı yerde yapın.


  10. Ezber yaparken mutlaka hafif sesli okuyun. Sesli çalıştığınızda kulaklarınızdan da yardım alırsınız ve daha çabuk ezberlersiniz.  11. Harflerin mahreçlerini ve telaffuzlarını okuyuşunuzun düzgün olmasına dikkat edin. Çünkü yanlış ezberlediğinizde düzeltmek çok zor olur. Bunun için de hocanız ile çalışın. Hoca imkanınız yoksa ehil hocaların kaset ve CD’lerinden faydalanın.


  12. Bir sayfayı veya sûreyi ezberlemeye başlamadan önce mahreç, telaffuz ve tecvidine dikkat ederek en az on defa yüzünden okuyun. Dinleme imkanınız varsa üç dört defa dinleyin.  13. Ezberleyeceğiniz bölümün mealini okuyun.


  14. Ayetleri yüzüne okurken mümkünse sesinizi güzelleştirmeye çalışın.  15. Birinci ayeti ezberledikten sonra ezberinizden en az üç defa tekrar edin.


  16. İkinci ayeti ezberleyin ve onu da üç defa tekrar edin. Sonra da her iki ayeti üç defa tekrar edin.  17. En sonunda da sayfayı ya da sureyi ezberden en az on defa tekrar ederek iyice pekiştirin. Bu pekiştirmeyi sakın ihmal etmeyin. “Demir tavında dövülür” atasözünü hatırlayın.


  18. Ezberlediğiniz yerleri namazlarınızda okuyun.  19. Kendinizi toparlayıp ezbere yoğunlaşamıyorsanız iki rekat “hacet namazı” kılıp dua ediniz ve istiğfar okuyun.


  20. Artık ezberlediniz… Sıra, ayetlerdeki kurtuluş mesajlarına kulak vermeye, üzerinde düşünmeye ve hayatınıza taşımaya gelmiştir.

  ALINTIDIR

  Rana Kardeşimizinde Paylaştığı Kuran ezberlemeye Yardımcı programıda indir bilirsiniz lınke tıklıyarak paylaştığı konuya Bakabilirsiniz


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: evde hafızlık nasıl yapılır


  sessiz bir ortamda huzurlu bir sekildee


 4. Reklam

 5. 4
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,517
  Tecrübe Puanı: 98

  Cevap: evde hafızlık nasıl yapılır


  evde hafızlık yapmak olmayacak şey değildir ama çok zordur.
 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  ama sorun şu ki ben çok yoğun bir insanım 1 sayfadan az ezberlememiz mümkün mü acaba


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ben hem evde çalışıp ezberleyeceğim hemde hafızlık kursuna gidip ezberleyeceğim.Böylece hafızlığımı kolayca bitireceğim.Çok fazla süre kaybetmeden başlayacağım.Bence sizlerde böyle yapın.


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  İnsanda yeterli istek olsun.kesinlikle olur..kimi zaman emekleyerk kimi zaman yürüyerek kimi zaman koşarak ilerlenir
  Hafızlık bu evde daha zor tabi.ama istek varsa kişide kısa surede bitirebilir.


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Bende hafız olmak istiyorum kesin karar verdim ama biryanda n da korkuyorum ya altından kalkamAzsam


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ezberlemek icerden gelen bi arzuysa bunu azmiyle başarır


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Bende yeni başladım 2.dönüşteyim ev hanımına birsürü sorumlulugumvar malum köy işleri birde okulu dışarıdan bitirmeye çalışıyorum iki çocuk annesiyim nasıl yapıcam bilmiyorum ama çok istiyorum Allah razı olsun eşim destekçi oluyor.


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hafizlik zordur ama cok degerlidir.zor olsun ki kiymetli olsun.vesselam


 13. 12
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ben yeni niyetlendim hafizlik baslamaya ve cok korkuyorum basaramakmaktan


 14. 13
  Hazalcan Misafir
  Misafir

  Bende bir cocuk annesiyim. İkinci yolda. Zorlugunu bilsemde cok istiyorum hafızlıgı. Şimdi yazınızı görünce umut oldu banada..


 15. 14
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Rabbim o isteği kimsenin içinde bırakmasın. Yardımını esirgemesin. Heleki zamanı imkanı kısıtlı olanlardan.. :(


+ Yorum Gönder
Git 12 Son