Edirne ilinin doğal güzellikleri nelerdir? 5 üzerinden 4.57 | Toplam : 23 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Edirne ilinin doğal güzellikleri nelerdir?


  Edirne ilinin doğal güzellikleri nelerdir?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Muhasibi Üye
  Muhasibi
  Üye

  Üye No: 12
  Mesaj Sayısı: 4,998
  Tecrübe Puanı: 51
  Yer: Gönlümün Mürekkep Lekeleri'de Fikir İşçisi

  Cevap: Edirne ilinin doğal güzellikleri nelerdir?


  Edirne Kalesi:
  Roma İmparatoru Hadrianus'un yaptırdığı sanılmaktadır. Kalenin 400 bin metrekare alanı kapladığı, 12 kulesi ve 9 kapısı olduğu bilinmektedir. Günümüze, Saat Kulesi, Top Kapısı ve Kafes Kapı ile yakınındaki kimi kalıntılar ulaşabildi.
  Ayasofya Kilisesi:
  Murat 'in emriyle camiye dönüştürüldü. Murat II J döneminde yanına medrese yaptırıldı ve müderrisinin adıyla Halebi Medresesi Camisi olarak anılmaya başlandı. 1752 depreminde yıkıldı.
  Yıldırım Beyazıt Camisi:
  Kentin en eski camisidir. 1400'de kiliseden camiye dönüştürüldü.
  Eski Cami:
  Edirne'de Osmanlılar'dan günümüze ulaşmış anıtsal bir yapıdır. Çok kubbeli ulu camiler planındadır. Yapımına, 1403'te başlandı ve yapımı 1414'te bitirildi. Dikdörtgen plan üzerine inşa edilmiş olup dört sütuna dayanan dokuz kubbe ile örtülüdür. Üzerindeki kitabelerin güzelliği ile ünlüdür. 1754, 1924 ve 1934 yıllarında onarıldı.
  Beylerbeyi Camisi:
  Hükümet Konağı'ndan Sarayiçi'ne giden caddenin sağındadır. 1429'da Rumeli Beylerbeyi Sinanettin Yusuf Bey tarafından yaptırıldı. Yan mekanlı, çokgen planlı, tek kubbeli bir yapıdır. Son yıllarda önemli bir onarımdan geçti.
  Gazi Mihal Camisi:
  Tunca Irmağı'nın ve Gazi Mihal Köprüsü'nün sağındadır. 1422'de Mihal Bey yaptırdı. Caminin kıble yönünde, Gazi Mihal'in mezarı bulunur.
  Mezit Bey Camisi (Yeşilce Camisi):
  1440-1441'de Sancakbeyi Mezit Bey tarafından yaptırıldı. Yan mekanlı (zaviyeli) camilerdendir. Özgün minaresi yeşil çinilerle kaplı olduğu için Yeşilce Camisi adını aldı.
  Muradiye Camisi:
  Aynı adlı mahallededir. Sarayiçi'ne egemen bir tepeye Murat II tarafından yaptırıldı (1436). Yapının mimarı bilinmemektedir. T planlı, yan mekanlı bir camidir. 15. yy Osmanlı sanatının en önemli yapıtlarından olup mihrap ve duvarlarını kaplayan çiniler eşsiz güzelliktedir.
  Şahmelek Camisi (Şah Melek Paşa Camisi):
  Gazi Mihal 1 Köprüsü'nün Edirne yönündedir. 1429'da yapıldı. Kesme taştan tek kubbeli bir yapıdır. Taçkapıdaki taş işçiliği ilginçtir.
  Üç Şerefeli Cami:
  1443-1447 yılları arasında Murat II tarafından yaptırıldı. Enine dikdörtgen planında inşa edilen ilk camidir. Çok kubbeli ulu camiler planından kopuşun ve merkezi büyük kubbeye geçişin başlangıcını oluşturur. Büyük orta kubbesi, 24 m çapındadır ve altıgen bir kasnak aracılığıyla altı dayanağa oturur. Üç şerefeli olduğu için bu adı almıştır.

  Er Meydanı:
  Edirne'nin doğu ucundaki Sarayiçi, bugünlerde tarihi Kırkpınar güreşlerinin yapıldığı yerdir. Kırkpınar güreşlerinin tarihi 1 354 yılına kadar dayanır. Sefere çıkan akıncı gruplarından bîrinin verdiği molada iki yiğit güreşe tutuşur. Birçok defa güreşen; fakat yenişemeyen yiğitler yine yenişemezler. Onları ayırmaya gidenler, her ikisinin de ölmüş olduğunu görürler ve onları oradaki söğüt ağacının dibine gömerler. Seferden döndükten sonra mezarların bulunduğu yere geldiklerinde bir su çıktığını hayretle fark ederler ve oraya Kırkpınar adını verirler.

  Beyazıt II Külliyesi ve Camisi:
  Tunca ' Irmağı'nın kıyısında bulunan külliye, Edirne'nin en önemli yapıtlarındandır. Camisi, tıp medresesi, imarethanesi, darüşşifası, hamamı, mutfağı, erzak depoları ve diğer bölümleriyle geniş bir alana yayılır. Beyazıt H'nin 1484-1488 yılları arasında yaptırdığı külliyenin mimarı Hayrettin'dir. Çok etkiliyeci, bir görünümü olan külliye, küçüklü büyüklü yüze yakın kubbeyle örtülüdür.

  Selimiye Camisi:
  Mimar Sinan'ın 80 yaşında yarattığı ve ustalık eserim dediği anıtsal yapı. Osmanlı-Türk sanatının ve dünya mimarlık tarihinin başyapıtlarındandır. Edirne'nin ve Osmanlı İmparatorluğu'nun simgesi olan cami, 1569-1575 yılları arasında Selim II'nin emriyle inşa ettirildi. Kesme taştan yapılan |
  cami, iç bölümüyle 1575 m2, tümüyle 2475 m2lik bir alam kaplar. Mimarlık tarihinde en geniş alana kurulmuş yapı olarak nitelenen Selimiye Camisi, yerden yüksekliği 43,28 m olan, 31,28 m çapındaki kubbesi ile ilgi çeker. Kubbe, 6 m. genişliğinde kemerlerle birbirine bağlanan, 8 büyük payeye oturur. Önünde 18 kubbe ve 16 sütunla çevrili revak bulunmaktadır. Ortada, mermerden zarif bir şadırvan yer alır. Cami, mimari yönüyle erişilmezliği yanı sıra taş, mermer, çini, ahşap, sedef gibi süsleme özellikleriyle de son derece önemlidir. Selimiye Camisi'nin taş duvarlarla çevrili geniş dış avlusunda Darül-Sübyan, Darül-Kurr'ave Darül-Hadis yapıları vardır


 3. 3
  Muhasibi Üye
  Muhasibi
  Üye

  Üye No: 12
  Mesaj Sayısı: 4,998
  Tecrübe Puanı: 51
  Yer: Gönlümün Mürekkep Lekeleri'de Fikir İşçisi

  Cevap: Edirne ilinin doğal güzellikleri nelerdir?


  EDİRNE KÖPRÜLERİ :
  Kentteki en eski köprü, Bizans İmparatoru Palaiogolos döneminden kalan Gazi Mİhal Bey Köprüsü'dür. Köprünün bu ad ile anılmasının nedeni 1420 yılında Gazi Mİhal Bey tarafından yeniletilmesidir. Kentte ayrıca Sahabettin Paşa (1451), Fatih (1452), Bayezid (1488), Mimar Sinan tarafından yaptıntan saraylarla Kanuni (1560) ve Meriç köprüleri bulunmaktadır.

  Sokullu Hamamı (Çifte Hamam):
  Üç Şerefeli Cami karşısındadır. Mimar Sinan tarafından yapılan eser, 16. yy Türk sanatının en önemli örneklerindendir. Çifte hamam planında olan yapının, özellikle soyunmalık bölümünün yüzlerindeki kesme taş ve tuğla işçiliğiyle kurna taşlan ilginçtir. Bu kurnalar, kaynana kurnası ve gelin kurnası diye adlandırılır. Kaynana kurnası heybetli ve sert, gelin kurnası zarif ve ince görünüşlüdür.

  Beylerbeyi Hamamı:
  Saraçhane Köprüsü ve Beylerbeyi Camisi karşısındadır. 15. yy'ın ilk yarısında Yusuf Bey yaptırdı. Oldukça yıkık durumdadır.

  Gazi Mihal Bey Hamamı:
  Edirne-Kapıkule yolundadır. 1442'de yapılan yapı, çifte hamam plandadır. Zengin mukarnas süslemeleri ve aydınlık mekanı ile Edirne hamamları arasında ayrı bir yeri vardır.

  Bedesten:
  Eski Cami'ye gelir elde etmek için 1417-1418'de Çelebi Mehmet yaptırdı. 14 kubbesi, dört kapısı vardır. 41x78 m boyutlarında ve dikdörtgen planlıdır. Dört cephesi de dükkanlarla çevrilidir.

  Arasta:
  Murat III zamanında, Selimiye Camisi'ne gelir sağlamak amacıyla Mimar Davut Ağa'ya yaptırıldı. 25S m uzunluğunda, 73 kemerlidir. İçinde 124 dükkan vardır.

  Rüstem Paşa Kervansarayı:
  Kent merkezindedir. Rüstem Paşa tarafından Mimar Sinan'a yaptırıldı. Klasik Osmanlı mimarisinin ilginç örneklerinden olup Kanuni döneminin görkemli yapılarındandır. 1972 yılından beri otel olarak kullanılıyor.

  Saray-ı Cedit (Yeni Saray):
  1385-1388 arasında yapılan saray, Topkapı Sarayı'ndan sonra en büyük Osmanlı dönemi saray yapısıdır. Saray-ı Cedit'teki kasırlar şunlardır: Mamak Sarayı (Selim II), Bayırbahçe Kasrı (Osman II), İmadiye Kasrı (Murat IV), Alay Köşkü, Bülbül Kasrı, Sepetçi ve İftar Kasrı, Değirmen Kasrı, Şehsuvar Havuzu (Mehmet IV eklemeleri), Şikar Kasrı ve Gülhane Kasrı.

  Türk-İslam Eserleri Müzesi:
  Giriş galerilerinde, Osmanlı dönemi taş işçiliğine ait bina kitabeleri, Osmanlı çinileri, el yazması Kuran-ı Kerim ve muhafazaları, silahlar ve cam eserler sergilenmektedir.


 4. Reklam

+ Yorum Gönder