Git 12 Son
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Dinimizce sevgili edinmek günah mı ?


  Dinimizce sevgili edinmek günah mıdır bu konuyla ilgili bilgi verir misiniz

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Muhasibi Üye
  Muhasibi
  Üye

  Üye No: 12
  Mesaj Sayısı: 4,019
  Tecrübe Puanı: 42
  Yer: Gönlümün Mürekkep Lekeleri'de Fikir İşçisi

  Cevap: Dinimizce sevgili edinmek günah mi ?


  İslâm dini, yabancı kadın ve erkek ihtilâtını, onların ölçüsüz bir şekilde birbirleriyle haşir neşir olmalarını tasvip etmemiş, pratik hayatta aralarında daima bir mesafe bırakmış ve aralarındaki ilişkilerin belli bir ölçü ve disiplin içerisinde olmasını emretmiştir. Çünkü onların ihtilâtından çeşitli kötülükler, hatta aile ve toplum hayatını çökerten zina gibi büyük günahlar da doğabilir.

  İslam dininde, zina haram olduğu gibi, zinaya zemin hazırlayan söz, iş ve davranışlar da haramdır. Kur'ân-ı Kerîm'de bu hususta:
  "Zinaya yaklaşmayın; çünkü o, pek çirkin ve çok kötü bir yoldur."( İsrâ sûresi: Ayet 32 ) buyurulmaktadır.

  Gözün zinası, bakılması haram olan yerlere bakmak; kulağın zinası, zinaya dair konuşulanları dinlemek; elin zinası, yabancı bir kadına elle dokunmak veya öpmek; ayağın zinası, zina etmeye gitmektir. Ancak dil, el, kulak, ayak, kalb ve göz gibi organlara nisbet edilen zina, gerçek zina olmayıp, gerçek zinaya götürücü fiil ve davranışlardır. Gerçek zina yapılmadıkça, bu organların yaptıkları, kendi çaplarında günahtır.


  Yukarıdaki açıklamalardan anlaşıldığı üzere, İslâm dini prensip olarak kötülükleri yasak ettiği gibi, ayrıca ön tedbir olarak kötülüğe vesile olan ve onu tahrik eden durum ve davranışları da yasaklamış ve böylece insanla kötülük arasına bir mesafe koyarak kötülük yollarını tıkamıştır.
  Bu itibarla aralarında evlilik caiz olan bir erkekle bayanın; flört etmeleri, dost hayatı yaşamaları, dedikoduya mahal verecek şekilde baş başa kalmaları, birbirlerine sarılmaları, öpüşmeleri, el ele tutuşmaları gibi İslam'ın onaylamadığı davranışlardan uzak durmaları gerekir. Bir zaruret olmadıkça tokalaşmaları da caiz değildir, günahtır.


  Evlenmek isteyen kadın ve erkeğin, birbirlerini görüp beğenmeleri, kendi irade ve istekleriyle evlenmeye karar vermeleri dinimizin tavsiye ettiği bir husustur. Nitekim Peygamberimiz (s.a.v.):
  "Evleneceğiniz kadına- maksadı temin edecek ölçüde- bakınız,"(Ebu Davud, Nikah, 18; Tirmizî, Nikah, 5) buyurmuşlar; bakıp görmeden evlenecek olan birisine de: "Git, onu gör, ondan sonra karar ver" (Müslim, Nikah, 74,75; Tirmizî, Nikah, 5; İbn Mace, Nikah, 9; Darimî, Nikah, 5; A.b. Hanbel, IV,245,246.) demişlerdir.
  Bu itibarla, bir kişinin evlenmeyi düşündüğü kimseyle, İslamî örtünmeyi gözetmek, başkalarının gözetiminin mümkün olmayacağı tarzda yalnız kalmamak… gibi dini ölçülere uygun bir şekilde ve maksadı temin edecek ölçüde görüşüp konuşmasında bir sakınca yoktur.
  Kız arkadaşınızla bu şekilde bir yaşama girmeniz fiili zina olmasa da hadislerde anlatılan zina kapsamına girmektedir.

  Nefsinize uygun fetvalar aramak yerine, evlenmeye karar vermişseniz evlenmenizi, aksi takdirde bu tür ilişkilerden uzak durmanızı tavsiye ederiz…
  Gökhan Gündüz


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Dinimizce sevgili edinmek günah mı ?


  Benim sevgilim var namaz kılıyor dinine bağlı ama sadece sevgiliyiz bu günah mıdır?


 4. Reklam

 5. 4
  abdullahbiri Üye
  abdullahbiri
  Üye

  Üye No: 35246
  Mesaj Sayısı: 135
  Tecrübe Puanı: 3
  Yaş: 34

  Yorum: Cevap: Dinimizce sevgili edinmek günah mi ?


  Namaz kılıyor olmanız sevgili olmanın haram olduğu gerçeğini değiştirmez.

  -------------

  kendi nikahlı erkeği veyahut karısı olmayana kadar değil dokunmak, el tutması bile günahtir.


 6. 5
  Suuzan2 Üye
  Suuzan2
  Üye

  Üye No: 113189
  Mesaj Sayısı: 19
  Tecrübe Puanı: 1

  Ben 23 yasinda genc bir kizim liseyi kiz meslekte okudum oyle igrenc bir ortami vardiki bn ibadetlrime her zaman yerine getiren birisiydim tabi gercekten insan ne kadar ortamdan etkilenmem desede etkileniyor hep arkadas ayagi yüzüne birden cok sevgilim oldu opusmustum oyle cok pismanim ki suan her animda anlatamam dinimizde bas basa kalmak bile haramken ben opusmeyi ne sandim acaba tovbe ettim hemde cok gercekten ortami ve iyi arkdasi iyi secmek gerek yinede Allah buyukki beni nice seylerden sakindirdi cok sukur Allahim hatalarimda insallah affolur selam ve dua ile arkadaslar..


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Mezarların üstüne ölmüş olan kişinin ismini yazmak veyahut o mezarı süslemek yani etrafını betonla şekillendirmek günahmıdır.... selam ve dua ile


 8. 7
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 14,923
  Tecrübe Puanı: 189

  Mezarı betonla mermerle sağlamlaştırmak ve süslemek günahtır ama tanınması için isim yazılabilir


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  14 yaşındayım sevgilim var ama sadece internet üzerinden mesajlaşırız . cok iyi kalpli zinaya zemin hazirlaayacak davranışlarda bulunmayız hep Allah yolundadır. Derslerinde yardimci olurum. Günah mıdır


 10. 9
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,242
  Tecrübe Puanı: 95

  Alıntı
  cok iyi kalpli zinaya zemin hazirlaayacak davranışlarda bulunmayız
  İyi kalpli olan asla harama girmez, sizin görüşmeniz zinaya atılan bir adımdır uzaklaşın tövbe edin


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ben universteli genç bir kızim 2 senedir bir genci seviyorum hatta ona aşığim çunku oda ban karsi yogun duygular besliyor hatta benimle konusmaya calistı izin vermedim günaha girmekten korktum hiç bir zaman ona olan duygularımi belli etmedim çunki benim nefsimde ona meyyilli ve ben Allahtan korKtum.ve bir gun onun kiz arkadaşi oldugunu oğrendim dunyam basima yikıldı ama yine onu unutamadim hala keşke olsaydı diyorum.onu unutmak icin ailemin ısrarı uzerine biriyle evlilik goruşmesi yaptım fakat yine unutamadım ve görüşmeyi kestim.halada onu çok seviyorum tertemiz duYgularla ve onun sevgilisinden ayrıldıni duydum şimdi yine bana bakıyor ve o her baktığinda ben yeniden doguyorum sanki belki ona yüz versem ikimizde birbirimize kavusacagi ama korkuorum gunaha girmekten.peki ne yapmalım sebrediyorum ama nereye kadar.


 12. 11
  Zorunluyolcu Üye
  Zorunluyolcu
  Üye

  Üye No: 118050
  Mesaj Sayısı: 85
  Tecrübe Puanı: 1

  Suzan, hayırlı ramazanlar benim merak ettiğim bir soru var o kişiyle öpüşmüşsün tamam tövbede etmişsin, peki ilerde kısmetin karşına çıktığında eşinle öpüştüğünde o sevgilin aklına gelecek’mi keşke o olsaydı gibi?

  Bunu merak ediyorum beni rahatsız eden hususlardan biride bu benim hiç sevgilim olmadı dolayısıyla öpüşmedim evlenirken kimse aklımda kalmayacak beni çok geriyor bu konular lakin sitede bir arkadaş rahatlattı beni bu konuda :)


 13. 12
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,242
  Tecrübe Puanı: 95

  Alıntı
  her baktığinda ben yeniden doguyorum sanki
  Bunlar hepsi geçci heves, evleneceğiniz kişiyi beğenerek evlenin ama görüntüye takılıp kendnizi kaptırmayın pişman olurusnuz.


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hayir asla gelmez çünkü cok pismanim cok esim olacak kisiye aciklaycamda


 15. 14
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Peki sizce gerçekten aşk diye bir şey varmı?ben içinde bulunduğum durumun ne oldugunu bilmiyorum,bir takıntımı veya aşkmı,ve bir başkası unuttururmu bana yani baskasiyal evkensem unurmuyum.Allah razı olsun☺


+ Yorum Gönder
Git 12 Son