Git 12 Son
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  İslamda bebek emzirmesi hak ve hukuku nedir?


  İslamda bebek emzirmesi hak ve hukuku ne olduğu hakkında bir açıklama yapar mısınız ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Yetim Hadimul Müslimin
  Yetim
  Hadimul Müslimin

  Üye No: 9
  Mesaj Sayısı: 822
  Tecrübe Puanı: 11
  Yer: Hadimul Müslimin

  Cevap: İslamda bebek emzirmesi hak ve hukuku nedir?


  İslam hukukunda bebeğin dünyaya gelmesiyle birlikte anneye emzirme sorumluluğunun verildiği Kur’an-ı Kerim’le sabit bir hükümdür. “Analar çocuklarını tam iki yıl emzirsinler. Bu, emzirme işini sonuna erdirmek isteyenlere göredir” diye devam eden Bakara 233. ayette kadının emzirme sorumluluğu, bu sorumluluktan doğan haklar konu edinmektedir.

  BABANIN SORUMLULUKLARI

  Emzirmeyle ilgili ayet-i kerimede, “Anneler, çocuklarını iki tam yıl emzirsinler. Bu, emzirmeyi mükemmel şekliyle uygulamak isteyenler içindir. Annelerin, münasip şekilde yiyeceğini giyeceğini sağlamak, babanın görevidir. Hiçbir kimse takatinin dışında bir görevle yükümlü tutulmaz. Çocuk yüzünden ne annesi, ne de babası zarar görmemelidir. Bu yükümlülük, babanın varisine de düşer. Fakat anne baba aralarında görüşüp anlaşmaya vararak, iki yıldan önce, çocuklarını sütten kesmek isterlerse, kendilerine bir vebal yoktur. Şayet çocuklarınızı başkalarına emzirtmek isterseniz, kendilerine vereceğiniz ücreti münasip tarzda ödemek şartı ile, bunda da size vebal yoktur. Allah’a karşı gelmekten sakının ve bilin ki Allah yaptığınız her şeyi görmektedir” buyrulur. Bu ayet, annelerin çocuklarını emzirmelerinden, bu emzirmenin süresinden ve çocuğunu emziren annenin nafakasının temininden söz etmektedir.

  Baba, annenin geçiminin sağlanması, yiyecek ve giyeceklerinin karşılanması bağlamında vacip olan bir sorumluluğu alır. Bu sorumluluğu da, anne, baba ve çocuğun içinde yaşadığı toplumun ve zamanın şartlarıyla orantılıdır. Bu nafaka sorumluluğu, babanın imkanları dahilinde olmalıdır. Şu var ki, kimseye gücünün üstünde bir şey teklif edilmez. Baba, annenin nafaka ve giyimini sağladığı gibi, anne de çocuğunu emzirmekten kaçınıp babayı zor durumda bırakmamalıdır.
  Hülasa, İslam, hem anne hem baba hem de çocuğun karşılıklı olarak haklarını güvence altına almıştır.

  Annenin çocuğa bakacak durumda olmayışı, çalışıyor olması gibi durumlardan ötürü baba, başka bir kadın tutup ücretle çocuğu emzirtebilir. Çocuğun babasının olmaması durumunda ise, babanın veya çocuğun velisi durumunda olan kişi, annenin nafakasını sağlar. Baba öldüğü zaman, şayet malı varsa onun varisi bu maldan annenin geçimini sağlar.

  ANNENİN EMZİRMEKTEN İMTİNA EDEMEYECEĞİ DURUMLAR

  Annelerin -süreyi tamamlamak istedikleri takdirde- tam iki yıl süre ile çocuklarını emzirmeleri görevleridir. Maslahat görüldüğü takdirde, bundan daha az bir süre süt verilmesinde bir mahsur yoktur. Bu süre, anne-babanın aralarındaki anlaşmalarına bağlıdır. Bununla birlikte, çocuğuna süt emzirtmek bir anne için mendup (yapılması güzel olan, tavsiye edilen iş) olarak kabul edilmiştir. Çocuk, annesinden başkasını ememez ya da baba fakirlikten ya da başka bir sebepten ötürü sütanne bulamazsa, annenin çocuğu emzirmesi vacip olur. Bazı kadınların, konumları itibariyle ya da vücut güzelliklerinin bozulacağı endişesiyle çocuklarını emzirmekten kaçınmaları ise fıtrata aykırı bir durumdur. Çünkü anne ve çocuk arasında büyük bir sevgi bağı vardır. Çocuk annenin sevgi, şefkat ve bakımına muhtaçtır. Annenin çocuğunu emzirmeyle ne kadar sağlıklı olacağı, çocuğun ise anne sütünü emmesiyle kazandığı faydalar herkesçe malumdur. Anne sütünün yararları sayesindedir ki, İslam fakihlerinin ekseriyeti annenin emzirmeyle sorumlu olduğunu vurgular.

  Şu üç durumda anne çocuğuna süt vermek zorundadır:
  1- Çocuğun, annesinden başka birinden süt emmeyi kabul etmemesi. Böyle bir durumda, çocuğun zarar görmesini önlemek amacıyla çocuğu emzirmek vacip olur. Zira artık anneden başka süt verecek kalmamış demektir.
  2- Anneden başka süt verecek kimsenin bulunmaması halinde de çocuğun hayatını korumak için anne süt vermeye mecbur tutulur.
  3- Babanın bulunmaması (ölmesi-kaybolması) halinde anne, süt vermek zorundadır. Çünkü artık çocuk ona aittir. Ya da babasının da çocuğunun da sütanne tutmak için ücret verecek malı yoksa çocuğun ölmemesi için annesinin emzirmesi vacip olur.

  ANNENİN ÇOCUĞU EMZİRME SÜRESİ

  Kur’an’ı Kerim’de çocuğa sayısız yararı olan anne sütünü emme süresi iki yıl olarak belirtilmiştir: “Emzirmeyi tamamlamak isteyen babası için anneler çocuklarını iki tam yıl emzirirler.” (Bakara/233), “Onun sütten kesilmesi iki yıldır” (Lokman/14) İki senelik bu zaman, emzirmede en uzun süredir. Bu “iki yıl” ile sınırlama, vacip olan bir tahdit değildir. Çünkü Allah Teala bu tabirden sonra, “emmeyi tam yaptırmak isteyenler için” buyurmuştur. Allah Teala, “Eğer (anne-baba aralarında anlaşarak ve müşavere ederek), çocuğu memeden kesmeyi arzu ederlerse, ikisine de bir günah yoktur” buyurmaktadır. Bu iki cihetten ötürü, bu kadar miktar emzirme süresinin vacip olmadığına kanaat getirilmiştir. Fakat çocuğun iki yıl emzirilmesi, onun sağlığı içindir. Yoksa bu süreden az emzirmek haram değildir.

  Allah Teala, “Anneler çocuklarını iki tam yıl emzirirler” buyruğunda annelere çocuklarını görüp gözetmeyi tavsiye ettiği gibi, annelerin bunu yapabilmeleri için de babalara, o çocukların annelerini görüp gözetmeyi tavsiye etmiş ve dengeli ve adaletli bir şekilde bir şekilde ihtiyaçlarının karşılanmasını emretmiştir.


 3. 3
  Günel Misafir
  Misafir

  Cevap: İslamda bebek emzirmesi hak ve hukuku nedir?


  ben erkek kardeşimin kızını emzirdim 1 defa şimdi oğlumla kardeşlermii? ve mən günaha girdim mi? vijdan azabı çekoyorim nedendir bilmem


 4. Reklam

 5. 4
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,476
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: İslamda bebek emzirmesi hak ve hukuku nedir?


  Emzirmekle senin oğlunla kardeş oldular. Ama bunda bir günah yoktur. Sen süt annesi ve eşinde süt babası olmuş oldu. Senin oğlunla artık evlenmeleri caiz olmaz.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Tek seferden süt kardes olmazlar. Süt kardes olmanın belli şartları var. O da her mezhebi göre farklılık gösteriyor.


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  1 kereden süt kardeş olmaz diyorsunuz ama kaynak göstermemişsiniz. Kaynak var mı ? çünkü nette aksi söyleniyor , 1 kere emzirmesi yeterli 2 yasından küçük çocuğu diyor


 8. 7
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 4,918
  Tecrübe Puanı: 81
  Yer: Türkiye

  İmam şafiiye göre en az beş defa emme ile, imam azama göre bir defa emme le süt kardeş olunur
  Baknız Büyük şafii ilmihali


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Bn 18 gun gun once dogum yaptim 10 gun bebegim yogun bakimda kaldi hastanede bi kac kez emzirdim ama su an bebegim emmiyo hangi duayi etsem veya napsamda emse yardimci olurmusubz pisikoljim cok bozuldu o aglio ben agluorm


 10. 9
  Kayıtsız Üye. Misafir
  Misafir

  Bende o sıkıntıyı çektim ama sabırla sakin bir şekilde inanarak devam ettim.2.5 3 ay kadar sürebilir. Emzirmeyi bırakmayın. Sutunuz u sağın ki kesilmesin.daha kolaylasir işiniz. Sağlıkla buyutun


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Merhaba. 3 aylık bebeğimin sütünden 4 yaşındaki çocuğum istediyi için sağarak tadımlık olarak vere bilirmiyim acaba?


 12. 11
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 14,923
  Tecrübe Puanı: 189

  4 değil 7 yaşında memik emen çocuklar bilirim :)
  Dini bir sakıncası yoktur emzirebilirsiniz
  Allah ikisini bağışlasın


 13. 12
  Poyraz35 Misafir
  Misafir

  3 yaşında bir oğlum var. Hala emiyor. Sütüm de var. Bir sakıncası var mı


 14. 13
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,476
  Tecrübe Puanı: 10

  Bebeğin en fazla annesinden süt emme yaşı iki senedir. Bundan daha fazla süt emmesi caiz değildir. Hanefilerde imameynin görüşü bu şekildedir ve fetvada bu şekilde verilmiştir.

  Kuranı kerimde bu konuda Allah'u teala şöyle buyurmuştur:

  “Anneler de, emzirmeyi tamamlamak isteyen (baba) için, çocuklarını tam iki yıl emzirirler.” (Bakara, 233)


 15. 14
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hocam ben kızımı beş ay falan emzirebildim emzirdiğim sıralarda sütüm yetmiyor die devam sütü verdim kızım da meme reddi yaşadım önceden uykulu iken emiyordu şimdi hiç emmiyor devam sütü veriyorum arada sütüm çıkarsa sağıp veriyorum ama az çıkıyor kızımı fazla emziremedim bunun bana vebali nedir


+ Yorum Gönder
Git 12 Son