Örtünme ile ilgili hadisler 5 üzerinden 4.25 | Toplam : 4 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Örtünme ile ilgili hadisler


  Örtünmeyle ilgili hadisler

  Örtünme hakkında Peygamberimizin sozlerini paylaşır mısınız

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Muhasibi Üye
  Muhasibi
  Üye

  Üye No: 12
  Mesaj Sayısı: 4,998
  Tecrübe Puanı: 51
  Yer: Gönlümün Mürekkep Lekeleri'de Fikir İşçisi

  Cevap: örtünme ile ilgili hadisler


  Örtünme Şekilleri İle İlgili [URL="https://www.forumduasi.com/hadis-tarihi-hadis-usulu/"]Hadis[/URL]-i Şerifler

  “Ümmetimin son zamanlarında açık ve çıplak kadınlar bulunacaktır. Başlarındaki saçlarının kıvrımları develerin hörgücü gibi olacaktır. Siz onları lânetleyin. Çünkü onlar mel’un kadınlardır.” (Taberânî Mu’cemu’s-Sağîr)


  Rasûlullah (s.a.s.) hafif bir elbise giyip tamamen vücut hatlarını örtmeyen kadınlara “Onlar adı örtülü ama gerçekten çıplaktırlar” buyurmuştur (Süyûtî Tenvîru’l-Havâlif c. 3 s. 103).


  “Kadın örtülmesi gereken avrettir. Dışarı çıktığı zaman şeytan ona gözünü diker.” (Tirmizî Radâ 18)


  Âişe (r.a.)'den rivâyete göre bir gün Ebû Bekir (r.a.)'in kızı Esmâ (ki Peygamberimiz’in baldızıdır) ince bir elbise ile Rasûlü’nün huzuruna girmişti. Rasûlullah (s.a.s.) ondan yüzünü çevirdi ve şöyle buyurdu: “Ey Esmâ! Şüphesiz kadın ergenlik çağına ulaşınca onun şu ve şu yerlerinden başkasının görünmesi uygun değildir.” Hz. Peygamber bunu söylerken yüzüne ve avuçlarına işaret etmişti." (Ebû Davûd Libâs 31 34 h. no: 4104)


  "Kim dünyada şöhret için elbise giyerse ona kıyâmet gününde zillet elbisesi giydirir. Sonra da onu cehennemin alevli ateşlerinde yakar." (Ebû Dâvud Libas 5 h. No: 4029 4030). "Şöhret elbisesinden maksat başkalarına câzip görünmek ve fors satmak için giyilen elbisedir" (Şevkânî Neylü’l-Evtâr c. 2 s. 94). İbnü’l Esir ise şöhret


  "Cehennemliklerden kendilerini dünyada henüz görmediğim iki grup vardır: Biri sığır kuyrukları gibi kırbaçlarla (coplarla) insanları döven bir topluluk. Diğer giyinmiş oldukları halde çıplak görünen (örtülü çıplak) ve öteki kadınları kendileri gibi giyinmeye zorlayan ve başları deve hörgücüne benzeyen kadınlardır. İşte bu kadınlar cennete giremedikleri gibi şu kadar uzak mesâfeden hissedilen kokusunu bile alamazlar." (Müslim Cennet 52 53 h. no: 2857 Libâs 125 [URL="https://www.forumduasi.com/hadis-tarihi-hadis-usulu/"]hadis[/URL] no: 2128


+ Yorum Gönder