İslami bankalardan kar zarar vadeli hesaba para yatırmak caiz mi? 5 üzerinden 3.50 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  İslami bankalardan kar zarar vadeli hesaba para yatırmak caiz mi?


  islami bankalardan kar zarar vadeli hesaba para yatırmak caizmi

  İlgili Yazılar

 2. 2
  imam Özel Üye
  imam
  Özel Üye

  Üye No: 2034
  Mesaj Sayısı: 5,445
  Tecrübe Puanı: 59
  Yer: minallah-ilelllah

  Cevap: Islami bankalardan kar zarar vadeli hesaba para yatırmak caiz mi?


  En iyi faizsiz bankacılık Türkiye'de uygulanıyor

  Yaşanan ekonomik krizin finans kaynaklı olması dünya ülkelerini yeni sistem arayışına yöneltti. Sorunun sistemin temelini oluşturan faizden kaynaklandığını ileri süren birçok uzman gibi Papa 16. Benedict de krizden çıkış yolu olarak 'İslamî bankacılık' sistemini tavsiye etmişti.

  Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Nacar, kanunuyla, mevzuatıyla, ürünüyle her konuda en iyi faizsiz bankacılığın, Türkiye'de uygulandığını söyledi. Prof. Dr. Sabahattin Zaim anısına düzenlenen, "Katılım Bankacılığının Finans Sektörüne Getirdiği Yenilikler ve Açılımlar" konulu bilimsel yarışmanın sonuçları açıklandı. Swissotel'deki törende konuşan Nacar, Sabahattin Zaim'in kendilerine her zaman katılım bankacılığının bir sistem olduğunu, bu sistemin bazı kavramları bulunduğunu ve bu kavramlardan vazgeçmeden kullanmaya devam etmeleri gerektiğini söylediğini anlattı.

  Nacar, Zaim'in, "Mevduat demeyin, fon toplama deyin, kredi demeyin, fonlama deyin.'' sözlerini de hatırlatarak, kendilerinin yetişmesinde çok büyük katkıları olduğunu söyledi. Bugüne kadar katılım bankacılığının iki ayağının bulunduğunu, bunların fon toplamak ve fon kullandırmak olduğunu ifade eden Nacar, "Krizle birlikte elimizde çok büyük bir fon toplandı. Bu nakiti, Hazine'nin, ocak ayında oluşturduğu gelire endeksli senet alımında kullandık. Gelire endeksli senetle katılım bankacılığı, fon toplayan, fon kullandıran ve menkul kıymetleri kullandırabilen hale geldi." dedi. Fatih Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Özsoy da 51 ülkede 300 finans kuruluşunun faizsiz bankacılık yöntemiyle 200 milyar doları aşkın fonu yönettiğini belirtti. Faizsiz bankacılığın önemini vurgulayan Özsoy, dünyada genellikle "İslam bankaları'' olarak bilinen bankaların, 1985 yılında Türkiye'de finans kuruluşları olarak yer aldığını, daha sonra da katılım bankası adını aldıklarını ifade etti. Türkiye Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreteri Osman Akyüz, 25 yıl önce yeni bir bankacılık modeli olarak finans sektörüne giren katılım bankalarının, ülkedeki atıl kaynakların ekonomiye kazandırılmasını sağladığını, ayrıca fon toplama ve kullandırma yöntemlerinde geliştirdikleri yeni ürünlerle sektörün çeşitlilik ve derinliğini artırdığını söyledi.

  Akyüz, katılım bankalarının, 30 milyar liraya yakın kaynağı ülke ekonomisine kazandırdığını, 11 bin kişiye iş imkanı sağladığını ve krizlerden daha az etkilenerek tüm dünyanın ilgi ve takdirini kazandığını vurguladı. Akyüz, yarışmanın, öncelikle faizsiz bankacılığın Türk finans sistemine dahil olması ve gelişmesinde büyük katkıları olan merhum Sabahattin Zaim'e olan minnetin bir ifadesi olduğuna dikkat çekti. Türkiye Finans Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak ise son 7-8 yıllık süreçte, katılım bankacılığının çok geliştiğini belirterek, "Katılım bankacılığının, bundan sonra da dünyada normal bankacılık sisteminden daha hızlı büyüyeceği görülüyor." dedi. Sabahattin Zaim'in oğlu Yrd. Doç. Dr. Halil Zaim de babasının aile kavramına ve istişareye çok önem verdiğini anlattı
  Zaman


+ Yorum Gönder