Yalan yere yemin etmek zorunda kalmak 5 üzerinden 4.30 | Toplam : 30 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yalan yere yemin etmek zorunda kalmak


  Selamün aleyküm, bugün bir tanıdık eve geldi, ablam evde olmadığımı şöyle dedi. Bende gelen o tanıdığa ablamın evde olmadığını söyledim. Tanıdıkla konuşurken, Vallahi mi dedi. Bende onayladım... ( bunun hükmü nedir hocam?) Hocam ben yalan söylemek istemiyorum, başkaları yüzünden yalan söylüyorum. Şuan çok kötü oldum. Yardımcı olursanız çok sevinirim hocam...

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Efdal Bayan Üye
  Efdal
  Bayan Üye

  Üye No: 441
  Mesaj Sayısı: 672
  Tecrübe Puanı: 11

  Korkudan yalan yere yemin etmek


  Korkudan yalan yere yemin etmek

  Herhangi bişey bana ait olduğu halde benim değil deyip yalan yere yemin etmenin tövbesi nasıl olur?


  Yalan yere yemin etmek büyük günahlardandır.Kişinin canından olma tehlikesi olmadığı halde bir anlık utanç veya anlık rezil olma korkusundan bile olsa hüküm aynıdır.Bu durumda İmamı azama göre kişinin tevbe edip Allahtan affını dilemekten başka bu dünyada başka çaresi Yani yemi bozma da olduğu gibi keffareti yoktur.Zira Zira Peygamber(s.a.v.)efendimiz:
  ''Kim yalan yere yemin ederse,Allah onu cehenneme sokar''buyurmuştur.Ve bu yemin'in pişmanlık duyarak Allah'tan mağfiret dilemekten başka keffareti' de yoktur.

  İmamı Şafii:Keffareti vardır.Zira keffaret,Allah'ın yüce adına karşı işlenen saygısızlık günahını,ortadan kaldırmak içindir ki;yemin'i gamusta (yalan yere yemin),yaptıgı yalana Allah'ı şahit gösterdiği için Saygısızlık günahı işlenmiştir demiştir.

  İmamı Hanefi'de Yemin'i gamus halis günah'tır.Keffaret ise,oruç ile ödenen ve niyetsiz sahih olmayan bir ibadet'tir.Bunun için keffaret büyük günaha karşılık olamaz.demiştir.

  Yalan yere yemin etmek hakkında Âyet-i Celîle:

  “Allah'a olan ahidlerine ve yeminlerine bedel (küçük bir menfaat) satın alanlar için âhirette hiç bir nasib yoktur. Allah kıyâmet günü onlara itibar etmez, nazar-ı ilâhîden mahrum kılar. onları temize çıkarmaz. Onlar için elem verici azab vardır.” (S. Âl-i İmrân 77)

  Hadis-i Şerif:

  “Kim bir müslümanın malını almak için yalan yere yemin ederse Kıyâmet gününde ilâhî gazaba uğramış olarak huzur-u ilâhîye getirilir .” (Abdullah b. Mes'ud R.A.)  Hadis-i Şerif:

  “Her kim yalan yere yemin ederek müslümanın malını elinden alırsa Allahü Teâlâ ona Cennet'i haram, Cehennem'i vâcib kılar”... «Yâ Rasûlallah, değersiz bir şey olsa da mı?» sualine Rasûlüllah S.A.V. “Misvak ağacından koparılmış bir dal olsa da...” buyurdu.


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Yalan yere yemin etmek zorunda kalmak


  Merhaba bunu yazdım için utanç duyuyorum eski erkek arkadaşım beni tehtid ediyor birşey yapamiyorum ve bazen ona doğruları soyleyemiyorum söylesem kötü olacak çünkü tehtid artacak peşimi bırakmıyor onu tatmin etmemi istiyor kurtulamıyorum tövbe ediyorum ama çok günah işledim ailenin üzerine hep yemin ettiriyor yalan yere yemin etmek zorunda kalıyorum çok vicdan azabı çekiyorum yalan yere ettim yalanlr aileme zarar verecek diye korkuyorum napmam lazım yardım edin caresizim


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Yalan yere yemin etmek zorunda kalmak


  Benim erkek arkadasim seninle evlenmem icin baska biriyle birsey yapmadigima inanmak istiyor ve yemin ictiriyo hep bana bende cok mecbur kalinca ediyorum sizce ne yapmayilim cok zor durumdayim seviyorum onu


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ben önceden yaptığım bişi için yapmadım dedim yemin et dediler istemeden yemin ederim dedim inanmadılar kurana el bas dediler basmadım basmam dedim orda yalan olduğu ortaya cıktı bu konuda yardımcı olurmusunuz


 7. 6
  afsarbeyi Üye
  afsarbeyi
  Üye

  Üye No: 109542
  Mesaj Sayısı: 113
  Tecrübe Puanı: 2

  Yemin ederim demek yemin sayılmaz. zaten Kurana da el basmamışsın. Yaminle ilgili bir sıkıntı yok.


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Benim babam ile halam küs . Bende bir gün halamda kalmıştım babamın haberi olmuş ve bana kızdı. Telefonda beni okuldan almak tehtidiyle bana bir daha onun evine gitmemem için dinimin üzerine yemin ettirdi . Ben bunu zorla mı yapmış oluyorum nitekim bunun için oruç tutmalı mıyım ?


 9. 8
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,517
  Tecrübe Puanı: 98

  Babanızın haladan küs olma sebebi "ALLAH" ise yani Allahın emrine muhalif davrandıkları için küsmüşse babaya itaat etmeniz farzdır ama gereksiz bazı davranış ve sözlerden dolayı sıradan bir küsme ise gidip kalmasanız da halanızı arayın çünkü sıla-i rahim farzdır


 10. 9
  Reaction Üye
  Reaction
  Üye

  Üye No: 118569
  Mesaj Sayısı: 7
  Tecrübe Puanı: 1

  Es Selamun Abiler ablalar. Tam tarih vermiyeyim ama 2-3 sene önce babam namaz kıldın mı diye soru sordu bende korkudan yemin ettim ve babam gittikten sonra namazı hemen kıldım tövbe ettim. Yemin kefareti var mıdır acaba? Fakiri doyurmak için elimden geldiği kadar yaparım ve pişmanım şuanda.


 11. 10
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,517
  Tecrübe Puanı: 98

  Alıntı
  Es Selamun
  Esselamu Aleykum olsa daha güzel olur.

  Yalan yere yemin etmek kefaret gerektirir. 2018 yılı miktarı 190 tl dir. Buna gücü yetmeyen 3 gün oruç tutar.


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selamünaleyküm.öok zordayım bir anda nasıl yaptığımı bilmeden yalan yere yemin ettim bu Yaşıma kadar en korktuğum şeylerdendi.eşimle aramızda olan bir maddi sırrı ailesinin yanında ifşa edince hayır öyle değil dedim o da yemin etsene dedi ederim dedim hayatım boyunca bu kadar kötü hissetmemiştim ne yapmalıyım perişanım


 13. 12
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 16,686
  Tecrübe Puanı: 206

  Ne kadar kötü bir şey yaptığınızı bilseydiniz bir ömür asla bir daha böyle bir şey yapmazdınız.
  Eşinizden özür dileyin, Allaha karışı tövbe edin ve yemin kefareti ödeyin.


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Nişanlım çok zor durumdaydı onun için bi arkadaşımdan borç aldım nişanlım da bana “benim üstüme yemin et kimseden borç almadığına” dedi bende mecbur kaldım ve yemin ettim çünkü o paranın biran önce yatırılması gerekiyordu şuanda çok korkuyorum ona birşey olacak diye. Sizce ne yapmalıyım?


 15. 14
  Şem'a Özel Üye
  Şem'a
  Özel Üye

  Üye No: 677
  Mesaj Sayısı: 3,232
  Tecrübe Puanı: 34

  Alıntı
  Sizce ne yapmalıyım?
  Yemin Allah adı ile olur, Allah adı dışında kişilerle yemin ettiğiniz için günahkarsınız, tövbe etmeli ve nişanlınıza da yalan söylediğiniz için helallik istemelisiniz.


+ Yorum Gönder
Git 12 Son