1. 1
  fsbcıa Misafir
  Misafir

  Sünnet ile Nafile arasındaki fark nedir?


  Selamun aleykum arkadaşlar soru başlıkta ki gibi basit olduğunu düşünmüyorum :)
  Araştırdım bir hoca dedi ki sünnet namazı kılacağımız zaman "niyet ettim Allah rızası için öğlen vaktinin ilk sünnet namazını kılmaya" diye niyet edemezmişiz çünkü Kuran'da ve hadiste bahsedilen sünnet bu namazın sünneti anlamına gelmiyormuş hatta bir ayette var "Tek sünnet vardır, O da Allah'ın sünnettidir." 33.38 böyle olunca sünnet namazında şöyle niyet edersek bir mahsuru var mı ? "Niyet ettim Allah rızası için öğlen vaktinin ilk nafilesini kılmaya" yani sünnet kelmesi yerine nafile kelimesini kullansan bir sorun olur mu? lütfen bu konuda gerçekten bilgisi olan bir arkadaş cevap verirse sevinirim kalın sağlıcakla

  İlgili Yazılar

 2. 2
  musab Hadis Öğrencisi
  musab
  Hadis Öğrencisi

  Üye No: 87643
  Mesaj Sayısı: 3,043
  Tecrübe Puanı: 31
  Yer: "İslam Düşüncesinde Sünnet" okuyorum

  Cevap: Sünnet ile Nafile arasındaki fark nedir?


  Hanefi Mezhebinde sünnet;peygamberimizin mazereti olmaksızın kolay kolay terk etmediği fiiller için kullanılır.Mesela sabanın iki rekat sünnetini peygamberimiz terk etmemiştir.Dolayısıyla sabahın iki rekat namazı sünnet namazdır.

  Ama peygamberimiz ikindinin farzından önce bazen dört rekat namaz kılmıştır,bazen kılmamıştır.Dolayısıyla ikindiden önce kılınan namaza sünnet namaz denmez,müstehap namaz denir.Ayrıca müstehap,mendup,nafile aynı anlama gelmektedir.


 3. 3
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör

  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 5,721
  Tecrübe Puanı: 67

  Cevap: Sünnet ile Nafile arasındaki fark nedir?


  sünnet ve mendup arasındaki fark nedir?

  Sünnet menduptan daha kuvvetlidir. ikisinin hükmü aynıdır


 4. Reklam

+ Yorum Gönder