Akıldan geçirilen adak geçerli mi 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Akıldan geçirilen adak geçerli mi


  Lütfen yardım bazen aklımdan adak vermek geçiyor kendi kendime ama dudağımın veya dilimin hareket ettiğini fark ediyorum ama adak vermke istemiyorum .Sesli mi söylemek lazım adak olması için?Teşekkürler

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Sabri Üye
  Sabri
  Üye

  Üye No: 107369
  Mesaj Sayısı: 288
  Tecrübe Puanı: 3

  Cevap: Akıldan geçirilen adak geçerli mi


  Akıldan geçen adak adak olmaz geçerli değildir
  Adak adamak içinden geçtikten sonra dil ile teyid edilendir. 3. 3
  Ebu Renas Allah'ın rahmetine muhtaç
  Ebu Renas
  Allah'ın rahmetine muhtaç

  Üye No: 107419
  Mesaj Sayısı: 28
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: Akıldan geçirilen adak geçerli mi


  Akıldan geçirmekle adak olmaz. Dille söylenmesi gerekir.

  Ebu Hureyre (r.a) rivayetle: Resulullah (sav) buyurdular ki:
  “Nezir, ademoğluna, Allah`ın kendisine takdir etmediği hiçbir şeyi yakınlaştırmaz. Ancak nezir, kadere muvafık olur. Nezir sayesinde, cimrinin kendi arzusu ile çıkarmak istemediği, cimriden çıkarılır.”
  Hadis No : 5728


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Akıldan geçirilen adak geçerli mi


  İyi günler benim aklımdan şu şey olursa adak olrak kurban keseceğm diye bir şey geçiyordu ama ben vesvese olduğunu bilmiyordum araştırdım yarım yamalak aklıdan geçenlerin kabul olmadığını bilmiyordum.Eğer dileğim gerçekleşirse adağımı adamak zornda olduğumu biliyordum ama sonra dedimki eğer bu adklarım vesveseyse kurban vermycm sesli bir şekilde kesecem dedim ama önceden şunu düşünerek eğer bu düşündüklerim vesvese değilse diye ne yapmalıyım adağı vermeli miyim?Teşekkürler.


 6. 5
  Sabri Üye
  Sabri
  Üye

  Üye No: 107369
  Mesaj Sayısı: 288
  Tecrübe Puanı: 3

  adak kesmene gerek yok bu adama vesveseleridir kuruntulardır


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Aklımdan geçiyor adak adamak afedersiniz dilime bile hakim olmıyorum artık ağzım kapalı bir şekilde dilimle söylesem adak olur mu?Artık bazen dilimi ısırıyorum sırf adak olmasın diye.HEp bir kuşku hep bir vesvese aa ben vesvese olduğuna bile inanmıyorm ve hatırlamıyorum söyleyip söylemedğimi lürfen yardım edin ve önereceğiniz bir dua vs.. varsa yardım eder misiniz lütfen biraz ayrıntılı cevp verin çünkü çok vesveseliyim bu konuda .Sesli bir şekilde söylemediğimiz müddetçe geçerli olmuyordur.


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selamün aleyküm ben takıntılı yani sürekli vesveselerle boğuşan biriyim ramazan da yani şu an adet gördüm ve sonuna geldim ama henüz tam bittiğinden emin değilim oruç tutamıyorum ama içimden Bi ses sürekli adetliyken yarın oruç tutmazsan şöyle kötü bişey olur böyle kötü bişey olur deyip durdu ve ben bunlara dayanamadım artık ağlayarak Allah ım nolur kötü bişey olmasın yarın tutacağım söz veriyorum tutmazsan olsun dedim galiba ama içimden mi dışımdan mı bunu da tam bilmiyorum açıkçası bunu deyip demediğimi de tam hatırlayamıyorum ertesi gün oldu ama yine tam adetim in bitip bitmedipinden emin olamadım ve yine tutamadım benim ne yapmam gerekiyor ne olursunuz bişey söyleyin ben kafayı yemek üzereyim ya benim yüzümden kötü bişey olursa diye diye diye


 9. 8
  ACİLSERVİS Admin
  ACİLSERVİS
  Admin

  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 3,666
  Tecrübe Puanı: 10

  Aleykümüsselam. Adetlisin zaten oruç tutamazsın. İçindeki sesi bırak istediği kadar söylesin çağırsın bağırsın. Bundan bir şey çıkmadığını gördüğü zaman susar.


+ Yorum Gönder