1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yemin olayı yüzünden piskolojim bozuldu


  Benim sorunum şu ve Pisklojim bozuldu içimden yemin edip duruyorum istemsizce ve takıntı yapıyorum çok piskolojim bozuldu yemin olayı yüzünden ne yapmam lazım birde bir arkadaşıma çok sinirlenip birdaha konuşmayacam diye yemin ettim ama konuşmak istiyorum konuşamıyorum birde şu mağazaya girmiycem diye yemin ettim giremiyorum girmek istiyorum bazen bu yemin olayı yüzünden neden müslümanım diye kızıyorum kendime yardımlarınızı bekliyorum

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Yemin olayı yüzünden piskolojim bozuldu


  Kardeşim, yeminini bozarsan kefaret orucu tutman gerek.(dil ile söylediysen)
  Yeminin yemin olması için, dil ile telaffuz edilmesi gerekir. Bu sebeple, insanın kendi içinden tasavvur ettiği bir yemin, yemin sayılmaz.(bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 3/397-98).

  Tasavvur, aslında bir hüküm olmadığı için herhangi bir hükmün illeti de olmaz. Bunun içindir ki, tasavvur-u küfür, küfür değildir. Tasavvur-u şetim / sövme tasavvuru sövme sayılmaz.
  Yalnız şuna dikkat etmek gerekir; o tür düşünceler veya yemin gibi şeyler aklımıza, hayalimize geldiği zaman onlara dikkat ile, ilgilenmek ile, niyet ile sahiplenmeye çalışmamak gerekir... Yani onlarla uğraşmamak, onları yok hükmünde saymak önem arz eder.


+ Yorum Gönder