İnsan İsimlerinin Hayvanlara Konulması 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  İnsan İsimlerinin Hayvanlara Konulması


  Bem internetten araştırdım ama cevap olarak doğru değil yazıyordu. Ama ben size bunu 3 örnekle sormak istiyorum. Çünki anlamadım tam olarak.

  - Mesela Muhammed ismi peygamber ismi. Bunu atıyorum hakaret amaçlı koymasan ne olur?

  - Peygamber ismi olmayan ama anlamı dinimizce güzel olan bir isim konulsa ne olur ? Hakaret maksadı yok ise ? Mesela Ensar isimin anlamı: Yardımcılar, koruyucular.
  Medine’ye hicretle Mekkeli muhacirlere yardım eden, Medineli müslümanlara verilen ad. Kur’an-ı Kerim’de çok geçen kelimelerden birisidir. Böyle anlamı dinimizce olan isimleri koymanjn hükmü nedir? Veya isim anlamı: peygamberimizin bineğin(BURAK).

  - mesela bir isim var anlamı çiçek adı, veya güzel, iyi insan,..,.. böyle isimleri koymanın hükmü nedir?

  Yani aralarındaki fark nedir ? Ve hükmü nedir? Yapılsa ne olur?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  muvaffak Özel Üye
  muvaffak
  Özel Üye

  Üye No: 2490
  Mesaj Sayısı: 714
  Tecrübe Puanı: 11

  Yorum: İnsan İsimlerinin Hayvanlara Konulması


  Her ne kadar evcil hayvanınıza koymak istediğiniz isimdeki niyetiniz temiz olsa da koyacağınız ismin neyi çağrıştırdığının farkında olarak o ismi koymalısınız. Herhangi bir yerde cümlenin içinde "ensar" kelimesi geçtiği zaman ekseri insanın aklına Medine'ye hicret döneminde kapılarını açan insanlar akla gelmektedir.Böyle isimleri hayvanlarınız için kullanmanız hoş karşılanmaz. Haram veya helal kelimelerini aramadan hoş olan, yapılmaması gereken durumları da göz önüne almak gerekir. Aslında bir şeyleri çağrıştıran isimler gayet sınırlı sayıdadır. Siz bahsettiğiniz isimler yerine geri kalan herhangi bir isim seçip gönül rahatlığıyla yaşayabilirsiniz.


+ Yorum Gönder