Bir gün keyfi oruç tutmasam ne olur 5 üzerinden 3.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Bir gün keyfi oruç tutmasam ne olur


  Normalde oruç tutan birisi değilim bu ramazan ayında tutarım rahatsız olmadığım günler dedim. İlk gün tuttum ikinci gün tutarım diye düşünüyordum arkadaşlarima felah da tutarım diye dillendiriyordum. Gece boğazım ağrıyor gibiydi tutmasam mı dedim tutmasam bu ramazan oruç tutarım dedim bozmuş mu sayılırım orucu kefaret gerekir mi?
  Ayrıca orucu tuttum gece sahura kalkamadım uyandigimda bi tutayım dedim daha sonra tutmayayım dedim geri uyudum. Tutayım diyince niyet etmiş oluyor muyum? Uyandigimda içim rahat etmedi saat 11 olmadan niyet ettim ve oruç tutuyorum şu anda orucum kabul mu? Bu ramazan oruç tutarım dedim diye bir gün keyfi tutmasam ne olur? Biliyorum büyük günah ve farz ama tutmayınca ne olur bu niyet sayılıyor mu merak ettim hepsini cevaplarsaniz sevinirim.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  seyit gazi Üye
  seyit gazi
  Üye

  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 625
  Tecrübe Puanı: 7

  Yorum: Bir gün keyfi oruç tutmasam ne olur


  güzel kardeşim diyanetin sayfasında böyle yazmışlar

  Alıntı
  Niyetsiz oruç sahih değildir. Ramazan ayında tutulan oruca niyetin vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir. Ancak imsakten önce niyet etmek daha faziletlidir. Gündüz oruca niyetin caiz olması, imsak vaktinden sonra bir şey yemeyip içmemeye ve orucu bozan bir iş yapmamaya bağlıdır.
  istersen gel beraber anlayalım... bu ramazan oruç tutarım demek bütün ramazan oruçlarına niyet etmek anlamına gelmiyor. dolayısıyla isteyerek niyet etmeyip oruç tutmadığın için kefaret gerekmiyor, ikinci soruna gelince önce tutmayayım deyip sonra tutayım deyip ardından için rahat etmediği için öğlen vaktinden önce niyet edip tuttuğun oruç inşaallah kabul olmuştur.

  yani niyetsizsin öğlene kadar bir şey yiyip içmediysen niyet edebilirsin ama niyet ettikten sonra bozamazsın. buradaki sıkıntı senin niyet edip etmediğini sen dahil kimse bilmiyor, bir tek allah biliyor. gençken ne zamana kadar niyet edilirdi, ben de zorlamadım değil; inan sadece kendime eziyet etmişim. niyet etmek bunu ikrar etmek insana istikamet kazandırır. şeytan bunu ilk başta insana korkutucu gösterebilir. orucun bir şeyi yok ki ihtilam olsan orucun bozulmuyor, güç yetiremesen orucunu yiyebiliyorsun, yanlışlıkla yapılan çoğu şeyin bir kısmı orucu bozmuyor, bir kısmına sadece kaza gerekiyor, allah korusun istimna bile kaza gerektiriyormuş. kefaretlik fazla bir şey yok ki; allah korusun ya dalga geçer gibi hapır hupur yiyecen, ya da alenen paldır küldür cinsel ilişkiye girecen.

  bunları niye yazdım biliyor musun ? bu gibi durumlar ileride; ben falanca alana gidecektim filanca okulda okuyacaktım da ben istemediydim, ben evleniyorum evlendim evet dedim ama kalbim başka söylüyordu oldu bittiye geldi dilim olur dedi, yav ben başka bir iş yapmak istiyordum aklımda başka bir şey vardı ama bu duruma geldim, durumlarına dönebiliyor. herkesin aklı kalbi dili başka söylüyor, ne istediğini ne söylediğini kendi de bilmiyor ve kendi kendine tatminsizlik yaşatıyor. insanın bir sözü olur, ahdi olur, istikameti olur, yoksa ortada öyle zorlanacak bir durumda yok.


+ Yorum Gönder