1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kendimden Nefret Ediyorum Demek Sakıncalı mı


  Merhaba, ben işlediğim günahlardan ötürü, bazen kendime: kalbimden/beyninmdem/kendimden nefret ediyorum diyorum. Bunda bi sakınca varmı? Günahmı?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  seyit gazi Üye
  seyit gazi
  Üye

  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 623
  Tecrübe Puanı: 7

  Yorum: Kendimden Nedret Ediyorum Demek Sakıncalı mı


  yav güzel kardeşim niye kendinden nefret ediyorsun. kendinden nefret ettiren şeyleri tesbit et onları ayıkla ve bir düzeltme sürecine gir. insanın kendinden nefret etmesi bile bu sebebleri gözden geçirip kendini düzeltmemesi için bir mazerettir. ben zaten kendimde kendimi sevmiyorum, daha ne yapayım denmesine sebeb olabilir

  mesela adamın biri aksiymiş, buna karı dayanmış. yine bir gün evlenecek hali vakti yerinde bir kadın buna talib olmuş. adam şaşırmış, sen beni bilmez misin, benim ne kadar aksi olduğum bilmez misin de bana talib oldun demiş. kadın da seni o aksi duruma sokan insandan daha aksi kim olabilir ki demiş. bu cevab adamın hoşuna gitmiş ve gül gibi geçinip gitmişler. yani insan kendini aksi duruma sokan durumları bilir ve bunlardan uzak durursa, en aksi insan bile kuş gibi birisi olabilir, yok insan kendini bilmezse ve kendini aksi duruma sokan işlere sokulur sokulur durursa, en halim selim insan bile aksileşebilecek dünyanın en aksi insanı olabilecektir.

  yani sende neyinden nefret ediyorsan, seni nefret edilesi yapan şeyler neyse, bunları tesbit edip uzak durursan, gayet güzel bir insan olduğunun farkına varırsın. belki bir fakih, belki bir fizik profesörü olmazsın ama seni tenzih ederim ahmakca hareket etmeyip, sadece işlerin akıbetlerini düşünerek, aklı başında birisi olabilirsin veya kalbini nelere bağladığını düşünürsen, şahsiyetini inşa eder gayet güzel yaradılışlı birisi olduğunu görebilirsin. kötü özelliklerini gözden geçirip, bunları törpüleyip, güzel ahlakla ahlaklanabilirsin. bütün bunlar da bir süreçtir ve kendini kınaman suçlaman hata olacaktır. sadece tesbitler yapıp, teşhisler koyup adımlar atacaksın. bu hususlarda kimseden daha geride olduğunu da düşünme, herkesin benzer dertleri var.

  insanın kendini kötü hissettirmesi bile aslında bu tesbit teşhis ve inşa sürecine girmemesinin bir mazereti olarak aslında kendine geliştirdiği bir mekanizmadır.


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kendimden Bıktım/ Nefret Ediyorum Demek?


  Kendimden bıktım/nefret ediyorum demek günahmı? Yani kendi dış görünüşünden dolayı bunu demek? Harammı olur isyanmıdır bu?


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Kendimden Nefret Ediyorum Demek Sakıncalı mı


  Bunu direk açık açık sorayım. Bi hoca kendi dış görünüşündrn dokayı bunu derse haramdır isyandır dedi. Ben evlenmeden önce eski kız arkadaşımdan ayrılmıştım ama onu hala seviyodum, bi ara. ve onu sevdiğimden dolayı kendimden nefret ediyorum bıktım demiştim. Buda harammı ? İsyanmı?


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Allah'ın verdiği bedeni beğenmiyorsun günah mı değilmi sen düşün


+ Yorum Gönder