Anasayfa
20 Ocak 2023, 5:50
missa
Abone

Mumsema Soru Sor

Mumsema Soru Sor

Kayıtsız Üye
Mumsema Selamünaleyküm bir derdim var ölesim geldi.. Kolumda dövme var bir kız arkadaşım var canımdan çok seviyorum ama babası evlenince yaptığınız her şey zina olur diyor sözde gusül kabul olmuyormuş birçok hocaya zordum dinen abdestin farzı deriye suyun deymesidir dediler gusülde olur namaz abdestinde olur ama tövbe et Allah’a sığın dediler çok şükür tövbemi ettim fakat babasını bu durumdan nasıl vaz geçirebilirim ne yapmam lazım şimdiden Allah razı olsun teşekkür ederim saygılar


Mumsema Dini Soru Sor

arifselim
Aleykum selam. Dövme yapmak, yaptırmak haramdır. Ama kalıcı dövmeler deri üzerinde bir tabaka oluşturmadığı için abdest veya gusle engel değildir. Yani abdest ve gusül geçerli olur. Bunu çıkartma imkanın yoksa tövbe istiğfar etmelisin.

Okudunuz mu?  16 yaşındayım tam 4 senedir cin musallatı yaşıyorum

Mumsema Soru Cevap

Kayıtsız Üye
Hocam iyi günler ben bir şey için yemin etmiştim ama onu unutarak yeminimi bozmuş oldum. Bunun için yemin kefareti gerekir mi gerekirse nedir?


Yorum: Dini soru sorma siteleri

arifselim
İyi günler. Yemini bozmada unutmak geçerli bir mazeret değildir. Yeminin bozulduğu için sana yemin kefareti gerekir. Hanefilere göre unutarak da olsa yeminine aykırı bir hareket yapan kimsenin yemini bozulmuştur.

Ancak şafii ve hanbelilerde unutarak yeminine aykırı hareket edenin yemini bozulmaz.


Kayıtsız Üye
Hocam selamun aleykum öncelikle… Benim hayatımda yapmış olduğum bazı hatalar var bazı şeylerde emin degilim bunun olmaması için nasıl dua etmeliyim bir dua var mi bunun için?

Okudunuz mu?  Estetik yaptırmak günah mıdır?

MeSeLeM
اللهم إنك عفو تحب العفو فاعف عنا

“Allahümme inneke afuvvun, tuhibbu’l-afve fa’fu annî

(Allahım! Sen affedicisin, affı seversin, beni affet”


Kayıtsız Üye
Selamün aleyküm benim sorum şöyle benim altınlarım vardı bozdurup eşimin hesabına yatırdık banka da bize bu parayı yatırma karşılığında sanırım işletim ücreti mi ne oluyor bilmiyorum ama 400 lira her ay eklenecek kabul ediyor musunuz diye sordu biz faize girer diye başta kabul etmedik ama başka bir arkadaşım aynısını yapıp aldığı parayı ihtiyacı olan birine veriyor benimde size soracağım evimiz yok ve eşimin sigortası da yok olmadığı için ben eşi olarak benimde olmuyor biz o parayı ev için biriktirmek istiyoruz bankanın verdiği ek parayı eşim sigortasını yatırmak için harcasa haram olur mu çünkü İstanbul’dayız ve hastanelik durumlarımız çok oluyor bir yol gösterir misiniz emin olmadan böyle bir yol izlemek istemedim

Okudunuz mu?  Hak ve sorumluluklarımız nelerdir? madde halinde.

arifselim
Aleykum selam. Kendinize ait olan ana paradan başka alacağınız para faiz sayılır. İşletim ücreti derken o paranızı banka istediği gibi kullanıyor ve size aylık olarak belli bir faiz ücreti veriyor. Bu para haramdır faizdir.


Kayıtsız Üye
Selamınaleyküm ben gusül abdesti ile ilgili bir soru soracağım. Gusul abdesti alırken ağzımdaki suyu dışarıya tükürdüğümde çeşmenin üzerine gitti burnuma şu alırken o suyun elime damladığı şüphesindeyim ağzımdan çıkardığım şu burnuma alırken elime damlasa gusle mani olur mu bunu öğrenmek istiyor


bafraliumit
Aleykümselam. engel değil kardeşim hiç bir sıkıntı yok. Öyle dert olmayan şeyleri dert ederek dininize zarar vermeyin. Bunun içinde bilgi sahibi olun örneğin ilmihalin temizli, namaz ve oruç kısmını mutlaka okuyun. Her Müslüman okumalı.

Okudunuz mu?  Sevdiğine kaçmak

Kayıtsız Üye
Selamun aleyküm hocam. Geçmişimde zinaya yakın günahlar işledim ve çok pişmanım Rabbim affetsin. Evlenmeyi düşündüğüm insan bu tarz günahlar işleyip işlemediğimi sorunca ona yalan söyledim,yapmadım dedim. Vicdanım rahat değil günahlarımı ona söylemeli miyim açığa çıkarmalı mıyım? Söylersem onu kaybetmekten korkuyorum nolur yardım edin.


arifselim
Aleykum selam. Günahlarından ihlasla tövbe et ve günahlarını arık hiç kimseye anlatma. Seninle evlenecek kişi bunu ısrarla şart koşmadığı sürece ona da söyleme. Ama unutma herşeyi bilen alemlerin rabbi vardır. Tövbende samimi ol ve asla bir daha bu günahlara açık kapı bırakma.

Okudunuz mu?  Şükür ve hamd nedir?

Kayıtsız Üye

Birde hocam kendimi silip kalkıp suyu çekip ve geri oturup taharatlanmam yanlış mı ( ben bunu tuvaletin suyu temiz olsun diye yapıyorum, hata şu sicrasa temiz olsun diye)
Allah razı olsun).


arifselim
Sana aynı cevabı verdik tekrar etmenin bir anlamı yoktur. Gözünle bir necis görmeden pis saymamalısın. Yoksa sadece vesvese etmiş olursun ve bu sevap olmaz. Temizliğe dikkat ettikten sonra dilediğin gibi temizlenebilirsin.


Kayıtsız Üye
Burnumda sağlık problemi olduğu için ameliyatı olacağım. Beraberinde estetik de olacak. Vaktini ramazan dışında uygun bir zamana ayarlayamıyoruz. Haliyle oruç tutamayacağım. Sonrasında günü gününe bu oruçları tutmam uygun mudur? (İşin içine estetik de girdiği için vicdanen rahat hissetmiyorum kendimi)

Okudunuz mu?  Mucize ne demektir ve mucize göstermek niçin peygamberlere ait bir özelliktir?

arifselim
Eğer bir sağlık probleminden dolayı ameliyat oluyorsan estetik olsa bile caizdir. Tutamadığın oruçları ramazandan sonra ilk fırsatta güne gün olarak kaza edersin. Bir sakıncası olmaz Allah’ın izniyle.


Kayıtsız Üye
Selamun aleykum değerli hocalarım ve din kardeşlerim. Biz şu anda ev yaptırıyoruz kayınpederimin yaptırdığı evin üst katına, sağolsun üst katı bize verdi. Arabamız vardı sattık, ben aslında eşimi ikna ederek istedim ev yaptırmayı çünki oturduğumuz ev eskiydi yeni ev alacak gücümüzde yok, araba satıldı evin kaba inşatına paramız yetmemiş eşim 15 bin TL kredi çekmiş bana sonradan söyledi çok kötü oldum pişman oldum eşimede kızamadım ben istedim çünki evi,sonra ben işe girdim evi tamamlamak için işimde sorunlar oldu çıkmak zorunda kaldım.

Okudunuz mu?  Derse başlama duası

Eşimle konuşurken başka işe girer çalışır zamanla yaparız dedim oda tmm dedi aradan zaman geçti eşim tekrar 30 bin TL kredi daha çekmiş çok kızdım tabi, ben sana ısrar etmedim üstelemedim acelemiz yok zamanla tamamlarız dedim diye, eşim bidaha çekmicem tövbe edicem dedi şimdi ben o eve geçmekte istiyorum ama içim hiç rahat değil benim yüzümdenmi günaha girdi bu adam diye içim içimi yiyor bir arada konuşuyorduk acaba kredi çeksem fln diye bende olabilir dedim sonra pişman oldum sakın bulaşma zamanla yaparız acelemiz yok diye ertesi gün çekmiş krediyi,

şimdi hocam ben eve geçince yediğim içtiğim kıldığım namazlarım gelen misafirlerim harama bulaşmış evde olacak eşim namaz kılmaz ama oruçlarını tutar dini hassasiyeti zayıftır bende farksız değilim gerçi, napmam lazım bende mesülmüyum Bu günaha. Eşim tevbe etse evimizde bereket olmazmı rabbim eşimi beni bağışlarmı çokta iyi insandır.Çok sıkıntılı durumdayım hakkınızı helal edin uzun oldu size dualar ederim. Allah razı olsun

Okudunuz mu?  Buğlem ismi kuran da hangi sure ve hangi sayfada geciyor?

Ensar
Sevgili kardeşim Allahtan af ve mağfiret dileyin. Faiz para ve bu yolda olan herşey muhakkak ki zararda dır. Siz veya eşiniz her ikiniz hata ettiniz ve bu hatayı telafi etmek için öncelikle çekilen faizli krediyi hemen kapatın ödeyin, ve Allahtan hakkıyla tövbe de bulunun. Evde muhakkak helal paradan bir pay vardır, yapmış olduğunuz şeyler için haram diyemeyiz, Namaz ve diğer ibadetleri yapmada aksaklık göstermeyin, misafir de ağırlayın, borcu ödeyip gerçekten tövbe edin.
Allah ibadetlerinizi kabul buyursun.

Okudunuz mu?  İyi niyetliyim ve fiziksel gücüm yok ne yapmalıyım

Kayıtsız Üye
Selamun aleykum benim arkadaşımın ablası zina etti bunu ben ve kardeşinden başka kimse bilmiyor bende tesadüf eseri öğrendim ve çok kötü oldum kocası da bilmiyordu 2 sene önce falan üstüne birde hamile kalıp 31 günlük kürtaj olmuştu şimdi ise tövbe etti geçen gördüm konuştuk benim bildiğimi bilmiyor tabi önceden de 5 vakit namazındaydı şimdide öyle evden hiç çıkmıyor kendini eşine ve çocuklarına adamış durumda çokta iyi bir abla hocam namaz kılıp Allah yolunda bu kadar güzel ilerleyen birisi nasıl böyle bir hata yapar aklım almıyor arkadaşım diyor ki Eniştem duysa boşar çocuğun kendisinden olduğunu bilip aldırmışlar boşansa ortada kalacak bu ablanın tövbesi kabul olur mu kafamı kurcaladı bu soru eşinin hakkına girmedi mi nasıl olur bilemedim şimdi ise eşinin çocuklarının kölesi

Okudunuz mu?  Kız çocuklarının sünnet edilmesi gerekir mi?

bide ben dışarı çıkarken göz altına hafif fondoten sürüyorum çok mor çünki çok takıntı yapıyorum güzel olmak maksadıyla değil küçüklükten beri takıntım var yüzümün çok zayıf olduğunu söylüyorlar kiloda alamıyorum bide göz altı morlukları olunca milletin dikkatini çekiyor takıyorum çok şimdiden teşekkür ederim Allah razı olsun


Soru sor, Soru, mumsema soru sor

Bu kategoride yer alan Kısmet duası: evde kalmış kızlar için dua yazarsanız evde kalan bekar kızlar dua edecekler başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları
Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Mumsema Soru Sor Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.