Şafii mezhebinde sabah namazında kunut okumanın hükmü ve şekli 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi
 1. 1
  google Üye
  google
  Üye

  Üye No: 1792
  Mesaj Sayısı: 76
  Tecrübe Puanı: 2

  Şafii mezhebinde sabah namazında kunut okumanın hükmü ve şekli


  şafii mezhebinde sabah namazında itidalden sonra kunut okumak ab'az olan sünnetlerdendir. yani namazın parçası hükmünde olan kuvvetli sünnetlerdendir.
  okumayıp unutan, selam vermden önce sehiv secdesine gider.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  ***AZRA*** cadı aSya xD
  ***AZRA***
  cadı aSya xD

  Üye No: 49184
  Mesaj Sayısı: 61
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 28
  Yer: Kova'nın Dibinde

  --->: Şafii mezhebinde sabah namazında kunut okumanın hükmü ve şekli


  Allah cc razı olsun emeğine sağlık çok güzel bi paylaşım


 3. 3
  *Amine* Okur, yazar, susar...
  *Amine*
  Okur, yazar, susar...

  Üye No: 8540
  Mesaj Sayısı: 281
  Tecrübe Puanı: 7

  --->: Şafii mezhebinde sabah namazında kunut okumanın hükmü ve şekli


  Alıntı
  Şafii mezhebinde kunut eb'ad (kuvvetli) sünnetlerdendir. Terkedildiğinde sehiv secdesi gerekir. Bu kunut sabah namazının farzının ikinci rekatinde rükudan kalktıktan sonra, ayakta okunur.


  Gerekli bir paylaşım sunmuşsunuz...Allah c.c razı olsun Sedanur.


 4. Reklam

 5. 4
  ömer kardeş Üye
  ömer kardeş
  Üye

  Üye No: 48353
  Mesaj Sayısı: 14
  Tecrübe Puanı: 2

  --->: Şafii mezhebinde sabah namazında kunut okumanın hükmü ve şekli


  Allah razı olsun kardeşim elinize sağlık


 6. 5
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 16,685
  Tecrübe Puanı: 206

  Şafii mezhebinde okunan kunut duası ve anlamı:


  Enes (r a) diyor ki: Resulullah (sav) dünyadan ayrılıncaya kadar sabah namazında kunuta devam ettiHasan bAli (ra) diyor ki, Resulullah (sav) şöyle dememi emretti:
  “ Allahummehdinî fîmen hedeyte ve âfinî fîmen âfeyte ve tevellenî fîmen tevelleyte ve bârik lî fîmâ a’teyte, vekınî şerre mâ kadayte, fe inneke takdî ve lâ yukdâ aleyke ve innehu lâ yezillu men vâleyte, ve la yeizzu men adeyte, tebârekte Rabbenâ ve teâleyte
  [Muhtar olan görüşe göre kunutta belli bir dua yoktur hangi duayı yapsa olurAncak faziletli olan Peygamberimizin yaptığı duadır]
  “Allah’ım hidayet ettiklerinin arasında bana da hidayet et, afiyet verdiklerinin arasında bana da afiyet ver, sahip çıktıklarının arasında bana da sahip çıkBana verdiklerine bereket verBeni her türlü şerden koruSen hükmedersin, kimse sana hükmedemezArka çıktığın hor olmazRabbimiz mübarek ve yücesinSana hamdolsun. Sana tevbe eder istiğfar erdeim.”
  Seyidimiz Muhammed’e, Aline ve Ashabına salat ve selam olsun

  Kaynak: Tirmizi bu hadisin hasen olduğunu söylemiştirHzAli’nin oğlu Muhammed bin Hanefiyye şöyle demiştir: Bu duayı babam sabah namazında kunutunda okurdu


 7. 6
  find Üye
  find
  Üye

  Üye No: 802
  Mesaj Sayısı: 374
  Tecrübe Puanı: 5

  İmam Şafii mezhebinde sabah namazında, 2. rekatın itidalinde kunut okumak sünnettir. 8. 7
  chidotuka Üye
  chidotuka
  Üye

  Üye No: 74060
  Mesaj Sayısı: 29
  Tecrübe Puanı: 2

  allah razı olsun


 9. 8
  VanLi* Üye
  VanLi*
  Üye

  Üye No: 74830
  Mesaj Sayısı: 741
  Tecrübe Puanı: 10
  Yer: Van Erciş

  Allah razı olsun paylaşım güzel.


 10. 9
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 16,685
  Tecrübe Puanı: 206

  Kunut dualarını okumanın hükmü konusunda:


  1-Hanefi mezhebinde bunlardan birisini vitir namazında okumak vacibdir. Alkıhümme inna nesteînüke." duasına okumak güzeldir, bundan sonra da RasûlulHasan'a öğrettiği "Allahiimehdinîfimen hedeyt..." duasını da eklemek ef-• İdii' Ama sabah namazında kunût okunmaz, çünkü Peygamberimiz sabah namaz­daki kunûtu terk etmiştir, [90]sadece musibet anında okunabilir. [91]


  2-Maliki mezhebine göre sabah namazında kunût okumak müstehabdır. İmam Malik'e göre "Altahümme inna nesteînüke,." duasını okumak müstehabdır. [92]


  3-Şafiî mezhebine göre sabah namazında vitir okumak sünnet-i milekked.ed.ir, terki halinde namaz bozulmaz, ama sehiv secdesi gerekir. Vitir namazmdaki kunût da onlara göre sadece Ramazan ayının son yarısında okunur ve müstehabdır. Ayrıca kunût dualarını birleştirmek de müstehabdır. [93]


  4-Hanbeli mezhebinde İse Rasûlullah'ın Hz. Hasan'a öğrettiği "Allahiimehdinî fimen hedeyt..." duasını okumak müstehap, Hz. Ömer'den nakledilen "Allahümme inna nesteînüke." duası ile birleştirmek güzeldir. Vitir namazmdaki kunûtun sadece Ramazanın son yarısında okunması ile ilgili de İmam Ahmed'den bir rivayet bulunmaktadır. Ayrıca ondan sabah namazında kunûtun okunması ile ilgili iki ayrı görüş nakledilir. [94]
  Kunût duası ile ilgili müctehid imamların diğer görüşleri ve ihtilafları için bk. Müsned Trc. 699/1569 nolu rivayetin açıklaması.
  §Kunût konusu Vitir Namazı bölümünde de zikredilecektir. [95]


  [91] Kâsân , Bedâıu s-imam Muhammed, el-nucce, _
  [92] SehnCm. el-Müdevvenetü'l-kübra, 1/102; ibn Rüsd,
  [93] Nevevi, Mecmu, 111/492, Ezkar, 114, 116
  [94] İbn Kudâme, Muğnu 1/785, 7S7-788
  [95] İmam Ahmed b. Hanbel, El-Müsned, el-Fethu’r-Rabbani Tertibi, Ensar Yayıncılık: 6/66-67.


  KUNUT DUALARI:
  اَللَّهُمَّ إِنَّا نَسْتَعِينُكَ وَ نَسْتَغْفِرُكَ وَ نَسْتَهْدِيكَ، وَ نُؤْمِنُ بِكَ وَ نَتُوبُ اِلَيْكَ،
  وَ نَتَوَكَّلُ عَلَيْكَ وَنُثْنِى عَلَيْك اْلخَيْرَ كُلَّهُ نَشْكُرُكَ وَ لاَ نَكْفُرُكَ، وَ نَخْلَعُ وَ نَتْرُكُ مَنْ يَفْجُرُكَ.


  OKUNUŞU: “Allâhümme innâ nesteînüke ve nestağfiruke ve nestehdîk. Ve nü’minü bike ve netûbu ileyk. Ve netevekkelu aleyk. Ve nüsnî aleyke’l-hayra küllehû neşküruke ve lâ nekfüruk. Ve nahleu ve netrukü men yefcüruk.
  ANLAMI: “Allahım, biz senden yardım dileriz, günahlarımızı örtmeni isteriz, bizi yoluna kabul etmeni umarız. Sana inanır, sana yönelir ve seni kendimize vekil ederiz. Yaptığın bütün hayırları yâd eder, sana teşekkür ederiz. Nankör olmayız. Sana karşı günah işleyenle ilişkimizi keser, onu terk ederiz.”
  اَللَّهُمَّ اِيَّاكَ نَعْبُدُ وَ لَكَ نُصَلِّى وَ نَسْجُدُ، وَ اِلَيْكَ نَسعْىَ وَ نَحْفِدُ،
  نَرْجُو رَحْمَتَكَ وَ نَخْشَى عَذَابَكَ، اِنَّ عَذَابَكَ بِاْلكُفَّارِ مُلْحِقٌ


  OKUNUŞU: Allâhümme iyyâke na’budu ve leke nusallî ve nescüd. Ve ileyke nes’â ve nahfid. Nercû rahmeteke ve nahşâ azâbek. İnne azâbeke bi’l-küffâri mülhık.”
  ANLAMI: “Allahım, yalnız sana kul olur, senin için namaz kılar, secde ederiz. Sana yönelir, emrine derhal uyarız. Rahmetini umar, azabından da korkarız. Çünkü senin azabın kâfirlerin peşini bırakmaz.”
  Bu duaların yerine Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellemin Ali radıyallahu anh’a öğrettiği şu duanın da okunması tavsiye edilir:
  اللَّهُمَّ اهْدِنيِ فِيمَنْ هَدَيْتَ وَعَافِنيِ فِيمَنْ عَافَيْتَ وَتَوَلَّنِي فِيمَنْ تَوَلَّيْتَ وَباَرِكْ ليِ فِيماَ أَعْطَيْتَ وَ قِنيِ شَرَّ ماَ قَضَيْتَ فَإِنَّكَ تَقْضِي وَلاَ يُقْضَي عَلَيْكَ وَإنَّهُ لاَ يَذِلُّ مَنْ وَالَيْتَ تَبَارَكْتَ رَبَّناَ وَتَعَالَيْتَ  OKUNUŞU: Allâhümme’hdinî fîmen hedeyt. Ve âfinî fîmen âfeyt. Ve tevellenî fîmen tevelleyt. Ve bârik lî fîmâ a’dayt. Ve qınî şerra mâ qadayt. Fe inneke taqdî ve lâ yuqdâ aleyk. Ve innehû lâ yezillu men vâleyt. Tebârakte rabbenâ ve teâleyt.
  ANLAMI: “Ey Allahım! Hidayet verdiğin kimseler içerisinde bana da hidayet ver. Afiyet verdiğin kimseler içerisinde bana da afiyet ver. Sevdiğin kimseler içerisinde beni de sev. Bana verdiğin şeylerde bereket ver. Takdir ettiklerinin şerrinden beni koru. Senin velisi olduğun kimse alçalmaz. Sen kutlu ve yücesin ey Rabbimiz.” (Tirmizi, Salât, 341)


 11. 10
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 5,655
  Tecrübe Puanı: 64

  Şafii mezhebinde sabah namazının farzının son rekâtında rükûdan kalktıktan sonra kunut duası okumak kuvvetli sünnetlerdendir. Şafii mezhebine mensup olan bir kimse Hanefi bir imama uyduğunda, rükûdan kalktıktan sonra vakit bulursa kunut duasını okur. Eğer okuyacağı kadar bir vakit bulamazsa kunutu terk eder ve namazın sonunda imamdan ayrı olarak sehiv secdesi yapar (Nevevî, el-Mecmû’, Dâru’l-Fikr, IV, 290).


+ Yorum Gönder