Cenaze namazı nasıl kılınır? Kadınlar da cenaze namazını kılabilirler mi? 5 üzerinden 4.07 | Toplam : 14 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cenaze namazı nasıl kılınır? Kadınlar da cenaze namazını kılabilirler mi?


  Cenaze namazı nasıl kılınır? Kadınlar da cenaze namazını kılabilirler mi?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 5,655
  Tecrübe Puanı: 64

  Cevap: Cenaze namazı nasıl kılınır? Kadınlar da cenaze namazını kılabilirler mi?


  Cenaze namazında imam, cenazeye karşı ve kıbleye yönelik olarak cenazenin göğsü hızasında durur, cemaat de arkasında saf tutar. Niyet edilir imam ve cemaat tekbir alarak ellerini bağlarlar. Tekbirden sonra imam ve cemaat içlerinden, “ve celle senâüke” cümlesiyle birlikte “Sübhaneke” duasını okurlar. Ardından imam ve cemaat ellerini kaldırmadan tekbir alır, cemaat da içinden tekbir alır ve hepsi içlerinden “Salli” ve “Barik” dualarını okur. Tekrar aynı şekilde tekbir alırlar ve bilenler cenaze duasını, bilmeyenler de, dua niyetiyle “Fatiha” suresini veya başka bir dua okur. Daha sonra yine aynı şekilde tekbir alınır ve arkasından sağa ve sola selam verilir. Böylece namaz tamamlanmış olur. Cenaze namazında kadın ile erkek arasında hiçbir fark yoktur. Dolayısıyla, imkan bulan kadınların da cenaze namazına katılmaları ve kendilerine ayrılan yerde erkeklerin arkasında saf tutarak cemaatle cenaze namazı kılmaları uygun olur. Nitekim haremeyn’de kadınlar hem Cuma, bayram namazlarına hem de cenaze namazlarına katılmaktadırlar.


 3. 3
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,517
  Tecrübe Puanı: 98

  Cevap: Cenaze namazı nasıl kılınır? Kadınlar da cenaze namazını kılabilirler mi?


  bayan cenaze namazı nasıl kılınır
  ,
  cenaze namazı nasıl kılınır
  ,
  cenaze namazı duâsı

  İslama göre cenaze namazı ölen kimse için son olarak yapılan ibadet mahyetindeki dini bir vecibedir.Cenaze namazı kılmak erkekler için farzı kifayedir.Müslümanlardan bazılarının bu namazı kılmasıyla diğerlerinden sorumluluk kalkar.Ancak ölenin arkasından hiç kimse namaz kılmaz ise hepsi bundan mesul olurlar.

  Cenaze namazı ölen kimse için kılınır. Ölü için yapılan duadır. Müslüman kardeşin günah ve kusurlarının bağışlanmasını Allah'tan dilemek, ona son vazifeyi yapmak için cenaze namazı kılınır. Cenaze namazı, farz-ı kifayedir.

  Cenaze namazının rükûnleri, dört tekbir ile kıyamdır. Selâm vermek vacibdir. Cenaze namazında rükû ve secde yoktur. Kerahat vakitlerde kılınmaz.


  Cenaze Namazı Kılınışı:

  - Cenaze yıkanmış ve kefene sarılmış olarak namazın kılınacağı yerde Musallâ taşına konulur. Cenaze cemaatin önünde bulunur. Namazı kıldıracak imam ölünün göğsü hizasında durur. Cemaat ayakta ve kıbleye karşı imamın arkasında saf tutar.

  - Niyet ederken ölünün erkek veya kadın, erkek çocuğu veya kız çocuğu olduğu belirtilir.

  Namazı kıldıran imam: "Niyet ettim Allah rızası için hazır olan cenaze namazını kılmaya (ölü erkek ise) şu erkek için duaya" diye niyet eder.
  Ölü kadın ise: "Şu kadın için duaya"
  Ölü erkek çocuğu ise: "Şu erkek çocuğu için duaya"
  Ölü kız çocuğu ise: "Şu kız çocuğu için duaya" denilir.

  - İmamın arkasındaki cemaat: "Niyet ettim Allah rızası için hazır olan cenaze namazını kılmaya (ölü erkek ise) şu erkek için duaya, uydum imama" diye niyet eder.
  Cenaze kadın ise: "Şu kadın için duaya"
  Cenaze erkek çocuğu ise: "Şu erkek çocuğu için duaya"
  Cenaze kız çocuğu ise: "Şu kız çocuğu için duaya" denilir.

  - Cemaaattan biri ölünün erkek mi, kadın mı olduğunu bilmezse, şöyle niyet eder: "Niyet ettim Allah rızası için imamın namazını kılacağı şu cenaze namazını kılmaya , ölü için duaya, uydum imama"

  - Niyet ettikten sonra imam yüksek sesle, onun peşinden cemaat gizlice "Allahü Ekber" diyerek birinci tekbiri alıp diğer namazlarda olduğu gibi ellerini kulak hizasına kaldırır ve göbek altına bağlar.

  - İmam ve cemaat gizlice sübhaneke'yi okurlar. Sübhaneke'de diğer namazlarda okunmayan "ve celle senâük" cümlesi de okunur.

  - Sübhaneke okunduktan sonra eller kaldırılmadan imam açıktan, cemaat da gizlice "Allahü Ekber" diyerek ikinci tekbiri alırlar. Hem imam, hem de cemaat gizlice "Allâhümme salli ve Allâhümme barik"i okur.

  - Sonra eller kaldırılmaksızın yine "Allahü Ekber" denilerek üçüncü tekbir alınır ve cenaze duası okunur. Cenaze duasını bilmeyen onun yerine Fatiha Suresini veya Kunut dualarını okuyabilir. Kunut dualarını da bilmeyen "Rabbenâ âtinâ fiddünyâ haseneten ve fil'âhireti haseneten ve kınâ azâbennâr" ayetini okur.
  - Bundan sonra eller kaldırılmadan tekrar "Allahü Ekber" denilerek dördüncü tekbir alınır ve bir şey okunmaksızın önce baş sağ tarafa çevrilerek "Esselâmü aleyküm ve rahmetullah" denilir. Sonra baş sol tarafa çevrilerek "Esselâmü aleyküm ve rahmetulah" denilir ve böylece cenaze namazı bitirilmiş olur.


 4. Reklam

+ Yorum Gönder