Seferi namazı cemaatle nasıl kılınır? 5 üzerinden 4.80 | Toplam : 5 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Seferi namazı cemaatle nasıl kılınır?


  Seferi namazı cemaatle nasıl kılınır? Seferi namazını cemaat olarak nasıl kılmamız gerekmektedir ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Muhasibi Üye
  Muhasibi
  Üye

  Üye No: 12
  Mesaj Sayısı: 4,998
  Tecrübe Puanı: 51
  Yer: Gönlümün Mürekkep Lekeleri'de Fikir İşçisi

  Cevap: Seferi namazı cemaatle nasıl kılınır?


  Sual: Seferi cemaatle namazı nasıl kılar?
  CEVAP
  Seferi imam, namaz içinde, mukim olmaya niyet edip, 4 rekat kılsa, cemaatin de namazı sahih olur.

  Seferi imama uyan mukim, imam selam verdikten sonra kalan rekatları tamamlarken secde-i sehvi gerektiren bir şey yaparsa, secde-i sehv yapar.

  Bir kimse, namaz vaktinin sonunda sefere çıksa, bu namazı kılmamış ise, iki rekat kılar. Vaktin sonunda vatanına gelse, bu vaktin namazını kılmamış ise, dört rekat kılar.

  Seferi imama uyan mukim, ilk teşehhüdde salevatları okumaz. Ettehıyyatüyü yavaş okur. Seferi, Cuma günü ahir zuhur namazını iki rekat olarak kılar.

  İstanbul’da öğrenci olan bir kimse, haftanın herhangi bir gününde bir iş için seferi uzaklığa gitse, sefer dönüşünde de bu hafta da falan yere gideceğim diye de niyet etse İstanbul’da seferi olur.

  Seferiliğe ait yeteri bilgiye sahip olmayan bir kişi seferi olduğundan şüphe ederse, mukim olur. Namazlarını 4 rekat olarak kılması gerekir. Tahmininde yanılsa bile kasten 4 kılmadığı için mazur sayılır. Fakat seferi değilken 2 kılarsa, kıldığı namazları kaza etmesi gerekir. İhtiyatlı hareket etmelidir.

  Seferde, Şafii veya Maliki’yi taklit eden yolcu, ikindi ile cem ederek kılmak için, öğleyi geciktirirse, öğle vakti çıktıktan sonra, öğleyi kılmadan önce mukim olsa, önce öğle namazını kaza eder. Öğleyi kazaya bıraktığı için günaha girmez. Çünkü namazı özürsüz kazaya bırakmak günahtır. Burada seferde olmak özrü ile kazaya bırakıldığı için günah olmaz


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Soru: Seferi namazı cemaatle nasıl kılınır?


  Hocam ben otobüs kaptaniyim ve sürekli yolculuk halindeyim konyada ikamet ediyorum fakat konyada bile istirahat zamanim en fazla iki gündür.yani her zaman yolculuk yapiyorum.vakit namazlarini nasil kilmam gerekiyor.evim de kalmiş olsam 2 veya 3 gün kalacağim için en fazla yine seferi sayilirmiyim. Sizden yardim istiyorum.Şimdiden tşk ediyorum.


 4. Reklam

 5. 4
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,791
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Seferi namazı cemaatle nasıl kılınır?


  Allah kolaylıklar versin. Yolculuk durumunda sürekli bir şekilde seferi hükmünde sayılırsın. Gittiğin yerde 15 gün boyunca aynı yerde kalmaya karar vermediğin sürece seferi olarak namazlarını kılarsın.


+ Yorum Gönder