Vitir namazı neden 3 rekat? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Vitir namazı neden 3 rekat?


  Vitir namazı neden 3 rekat olarak kılınmaktadır konu hakkında bana bilgiler verir misiniz ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Muhammed الله اكبر
  Muhammed
  الله اكبر

  Üye No: 76755
  Mesaj Sayısı: 3,575
  Tecrübe Puanı: 36
  Yaş: 30
  Yer: Türkiye

  Cevap: Vitir namazı neden 3 rekat?


  İbadetler taabbudîdir. Yani sadece Allah emrettiği için yapılırlar. Bunların sebebini ve illetini akıl kavrayamaz. Yani ibadetler dinde ne şekilde hangi formatta yapılması isteniyorsa o şekilde eda edilirler. Yani bizler niçin günde altı veya dört değil de beş vakit namaz kılıyoruz? Veya neden orucu bir ay tutuyoruz. Hâlbuki bundan daha az veya fazla da olabilirdi. Aynı şekilde zekât oranları namazların rekât sayıları vs. hususlar dinde nasıl emredilmişlerse o vecih üzere yerine getirilirler.
  Tabii ki, bunların birçok hikmet ve faydaları olabilir. Ancak ibadetler bu hikmet ve faydalara bina edilmez. Bunun yerine emr-i ilahî esas alınır.
  Buna göre vitir namazı üç rekât olduğu gibi akşam namazı da üç rekâttır. Tabii ki bu rakam üç değil de daha az veya fazla olabilirdi. Ve aynı soruyu o zamanda sorabilirdik. Yani vitir namazı üç rekât değil de daha farklı bir sayıda kılınsaydı, aynı şekilde neden vitir beş rekât veya yedi rekât diye sorabilirdik. Ancak Sahib-i şeriat olan Allah (c.c), rekât sayısını bu şekilde vaz’ ettiği için biz de buna göre kılıyoruz.


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Vitir namazı neden 3 rekat?


  Muhterem elbette ibadetleri Allah dediyse öğle yapacağız. Kaç rekat olursa olsun hep neden bu sayıda sorusu akla gelir.
  Ancak Allah bu neden sorusuna meydan vermemek için rekat sayılarını kesin olarak belirtmiştir. Vitir namazını örnek alırsak vitir tek demektir. bir rekat namaz olmadığından Arapçada çoğul en az 3 olur. İbadetlerde en az ile kafi olduğundan 3 rekat kılınır. 3 rekattan sonraki tek çoğul sayılar sonsuza kadar gider.
  Bunun gibi 5 vakit namazında rekat sayıları kuranda kesin olarak belirtilmiştir. İsteyen arar bulur hepsi var kuranda.


 4. Reklam

+ Yorum Gönder