1. 1
  ceddindede Üye
  ceddindede
  Üye

  Üye No: 87950
  Mesaj Sayısı: 23
  Tecrübe Puanı: 1

  Namazdan şüpheye düşmek


  İyi günler.Ben yaklasık olarak 2 aydır namazımı kılıyorum fakat her abdestten önce bir akıntı varmı diye kontrol ediyorum bazen ufak sızma görüyorum siliyorum ve abdest alıyorum abdestten sonra bir daha kontrol ediyorum ve eğer bir sey yoksa camiye gidiyorum fakat camide eğilip kalkarken cok yavas eğilip kalkıyorum birsey olmasın diye fakat bazen eğilip kalkarken sanki sızma oluyor gibi geliyor ve namazda olduğum icinde bakamıyorum ve terddütte kalıp moralim bozuluyor acaba namazım kabul olmuyor mu diye namazdan sonra eve gidince tekrar bakıyorum ama birsey görmüyorum tabi kurumus olabilir diyorum bazende baktığımda ufak bir yaslık görüyorum acaba bu psikolojiden nasıl kurtulurum ve camide basıma böyle bir olay gelirse günah işlemiş oluyormuyum bu olay beni cok rahatsız ediyor namazım kabul oluyormu acaba diye ne yapmam gerekir acaba böyle bir olayın basıma gelmesinin iman zayıflığı ile bir alakası mı var Allah razı olsun sağolun yardımlarınız için...

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Saif Al-Din Üye
  Saif Al-Din
  Üye

  Üye No: 88205
  Mesaj Sayısı: 249
  Tecrübe Puanı: 3
  Yaş: 31

  Cevap: namazdan süpheye düsmek


  günah işlemiş olmazsın neden olasın yahu, namaza başlamışsın, namazına dikkat etmeye çalışıyorsun, rahat ol sen ^^
  bu dediklerin şeytanın oyunudur, sadece senin kalbini sıkıştırsın, her namazdan önce uğraştırsın, namazında aklını oyalasın ki sen namaza üşenesin, namazdan zevk alamayasın diye. Allah ona lanet etsin.
  Sızma derken nerden sızdığını anlamadım ama eğer idrar sızmasından bahsediyorsan tuvaletten çıkmadan önce iyice temizlersin, bide kontrol ettinmi bitti gitti işte.
  Zaten sızma olmadıpını, sadece sana sızma varmış gibi geldiğini kendin söylüyorsun. Olmayan bişey için endişelenme. Sana öyle bile gelse aldırış etme namazına güzelce devam et.
  Sen bu işin ne kadar üzerine gidersen o kadar saplantı olur, kendi haline bırak, önemseme geçecektir.

  Olayın iman zayıflığıyla ilgisi yok tersine imanının iyi yolda olduğunu gösterir. İmanın iyi yolda ki çirkin şeytan rahatsız olmuş sana namazı bıraktırmak için numaralar yapmaya başlamış. İmanın zayıf olsa seninle muhatap bile olmaz :D


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Namazda süpheye düsmek tekrarlamak


  Selamünaleyküm kardeslerim, Ben namazda cok süpheye düsüyorum. Sabah namazini bir kac kez ortada kesip bastan basladim (nedenleri: duayi yanlis okudum, bunu yaptimmi, şunu yaptimmi vs.)

  Az önce yine kildim sonuna kadar, ancak allahümme bariki okudummu hatirlamiyorum. Bu sefer bastan almadim, ama icim öyle huzursuzki. Düsünmek istemedigim seyler geliyor aklima, mesela "sen yine kilmazsan sirk kosmus gibi olursun" tövbe estagfirullah. Haşa.
  Kendi kendimin düsmaniyim sanki. Bir kere sürekli vesvese oluyorsa, namazi oldugu gibi kilip süphe olsa bile tekrar etmemek lazim diye okumustum, bu dogru mu?
  Bazen Allahin gücüne gitmesin, kendim of dicek kadar oluyorum tekrarlamaktan. Ama rabbim isyankarlardan eylemesin kimseyi, cümlemizi de affetsin. Hamdolsun herseye. Ama böyle durumlarda ne yapmaliyim? Aklima düsüncelerime engel olamiyorum bazen.


 4. Reklam

 5. 4
  ACİLSERVİS Admin
  ACİLSERVİS
  Admin

  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 3,619
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Namazda çok şüpheye düşmek


  Verdiğin örnekler dinini bilemediğinden dolayı yaptığın yanlışlardır. Mesela yanlış yapılanın telafisi başa dönmek değildir salli barikin okunma zorunluluğu yok vs.. Sen İlmihali alıp bol bol defalarca oku.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Bunlar şeytanın yeni başlayanlara karşı oyunlarıdır bire bir hepsini yasamasamda çogu kez oldu ve bununla yaşayan arkadasımda var besmele doğru oldumu ben rüküda SübhaneRabbiyelAzim dedim mi o kısım oldumu son oturuşu yaptım mı ya sanki Kıbleye yanlıs durmuşum vb vb durumlar beyinini yorar seni mafeder.

  üstünde durma yazar her yerde ama sen durursun İnsan zayıf Yaratılmıştır kaldıramazsın namazını kıl çek git direk üstünde durma Farzı ve Vacibi bil o oldumu bu oldumu diye ince eliyip sık dokursan seni sapıtır Allah korusun. Ben duvarlara yumruk atıyodum artık ve zararlarınıda görüyorum halada bana böyle olmasada farklı vesveseler ehvamlar geliyor ben defalarca böyle platformlarda bu yazıları okuya okuya bi hal oldum Allah'a şükürler olsun bi hocamızın yardımıyla attım bunu üstümden ehemmiyet verirsen artar artar senide hasta eder beni dinle takma ama çokta gevşek olma


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selamun Aleyküm

  Namazda hep şüpheye düşüyorum bu yüzden vaktin farzını tekrardan kılıyorum bazen 2-3 bazen de 4-5 kere kıldıktan sonra kalbim tatmin oluyor. Sünnet kılarken hata yaparsam tekrar kılmıyorum yoksa farzın tekrarlarıyla birlikte çok uzun sürüyor. Diğer vakte kadar namazım oldu mu diye düşünüyorum bazen bunu düşünmekten başım ağrıyor kabul olmadıysa 1 vakti namaz kılmadan geçirmiş sayılmaktan korkuyorum. Namazı hangi durumlar bozar diye araştırıyorum bazılarını anlamıyorum anladıklarımı da doğru mu anladım ve doğru mu uyguluyorum diye tereddüt ediyorum. Eskisi gibi namaz kıldıktan sonraki huzuru hissedemiyorum. Ezan okununca yine namaz kılıcam diye üstüme ağır yük biniyor, ne yapmam gerekiyor? Yardımlarınızı bekliyorum.


 8. 7
  ACİLSERVİS Admin
  ACİLSERVİS
  Admin

  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 3,619
  Tecrübe Puanı: 10

  Ve aleykümüsselam. Belli bir yerde bir yanlışlık yapıyorsan doğrusunu çok kısa zamanda öğrenip düzelt. Yok sadece bir düşünce geliyorsa asla tekrar namaz kılma. Bu oyuna gelirsen bir süre sonra namaz kılmaktan sıkılırsın. Bu şeytanın bir oyunudur kanmamalısın.


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selamün Aleyküm,sabah namazını kılmak için abdest alıyordum. Tam abdesti bitirdiğim anda yüzümdeki sivilce kanamaya başladı ve abdestim bozuldu,bir süre kanamayı durdurmak için uğraştım sonunda zorda olsa kanama durdu, fakat vaktin çıkmasına çok az kalmıştı namaz nerdeyse kaçacaktı, yeniden abdest aldığımda namaz kaçacak diye hızlıca sadece abdestin farzlarını aldım yani sadece yüzü,kolları ve ayaklarımı yıkadım ve başımı mesh ettim, sonra acele bir şekilde namaza durdum ve sabah namazının sünnetini malesef kılmadım, sadece farzı kıldım. Sabah namazında güneş doğar doğmaz namaz bozulduğu ve diğer vakitlerdeki gibi rekatı tamamlayamadığın için vakit çıkar diye endişe ettim ve son oturuşta hızlı bir şekilde sadece ettehiyatü duasını okuyup selam verdim. Bu şekilde aldığım abdest ve namaz olmuşmudur? acele ve birçok sünneti terk ederek aldığım abdest ve kıldığım namazdan dolayı günaha girdim mi? Kanama çabuk kesilse ve vakit çıkacak diye endişe etmesem böyle kılmazdım, ama yine de içimi bir endişe kapladı. acaba abdestte yüzünü iyi yıkayabildin mi kolun iyi yıkandı mı,son oturuşta yeterli süre oturdun mu vs diye?


 10. 9
  misafir4 Üye
  misafir4
  Üye

  Üye No: 124209
  Mesaj Sayısı: 148
  Tecrübe Puanı: 2

  aleykumesselam kardeşim. abdestin ve sabah namazının, farzlarını yerine getirdiğini söylüyorsun; Allah kabul etsin. namaz, vakitleri tayin edilmiş bir ibadettir ve vakitlerinde kılınır dolayısıyla şeytanın seni kandırmasına ve oyalayıp vakti geçirmesine izin vermemişsin, doğrusunu yapmışsın. ayrıca güneş doğmadan sabah namazının farzının ilk rekatını kurtardığın vakitte, namazını tamamlayabilirsin.


+ Yorum Gönder