Namazı Huşu ile kılmak için 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 5,458
  Tecrübe Puanı: 86
  Yer: Türkiye

  Namazı Huşu ile kılmak için


  husu_namaz.jpg

  Yüce Allah Kur’an’da namazla ilgili olarak; “Namazı kıl! Muhakkak ki namaz, (insanları) fenalıklardan ve kötülüklerden alıkoyar” buyurmuştur.(ankebut 45/29) Namaz kılanlar kıldıkları namazdan istenilen lezzeti alamadıklarını sürekli dile getirirler. Lezzet alamama onları bazen farz olan bu ibadeti terk etmeye kadar götürmektedir.
  Namaz kılan insanın kıldığı namazdan lezzet almasına da huşu diyebiliriz, kısaca…
  Huzûr ve huşû' ile kılınan iki rek'at namaz, gâfil (Allahü teâlâyı unutmuş) bir kalb ile akşamdan sabaha kadar kılınan namazdan hayırlıdır. (Abdullah ibni Abbâs)
  Tevâzû, alçak gönüllülük. Hakk'a boyun eğmek. Korku ve sevgiden meydana gelen edepli hale huşu denir.
  Cenab-ı Hak MU'minUn süresin de" Muhakkak mü'minler felah buldu, ki onlar namazlarında huşuludurlar. Onlar ki, faydasız işe, boş lafa bakmazlar. Onlar ki, zekâtlarını vermek için çalışırlar," buyurarak, namazlarını huşu ile kılan mü'minlerin felah bulacağını beyan etmektedir. (Muminun süresi Ayet 1-4)
  O zaman namazda huşu çok önemli bir mevzudur. Mutlaka sağlanması gerekmektedir.
  Namazda huşunun zıddı gaflettir. Gafletle namaz kılanlar, kur’an da tehdit edilmişlerdir.
  “Yazıklar olsun O namaz kılanlara ki Onlar kıldıkları namazdan gafildirler”(Maun suresi)
  Kılınan namazın gafletten kurtarılması ; yalnız Allah için kılındığının şuuruna erişmekle mümkündür. “ ve zikrim için namaz kıl” ( taha : 14) ayeti bunu işaret eder. Yani kılınan namaz Allah’ı hatırlatıyorsa istenilen namazdır. İşte o namaz, sahibini gafletten kurtarır; huşuya yönlendirir.
  Nitekim Peygamber Efendimiz(S.A.V):" Kul namaza durduğu zaman, ancak Hz. Allah'ın huzurundadır. Sağa-sola iltifat ederse, Hz. Allah; " Kime iltifat ediyorsun ? Benden hayırlısına mı ? Bana dön ey âdemoğlu! Çünkü ben iltifat ettiğin şeyden daha hayırlıyım" buyurur. (Ruhül Beyan cilt 6 sahife 67)
  ” Namazda huşu nasıl sağlanabilir? ” “Namazın dışında huşuyu sağlarsanız o zaman namazda da huşuyu sağlarsınız.” Bu nasıl olur diye sorulunca, O da konuya şöyle bir açıklık getirmişti: ”İnsan kalbini fotoğraf stüdyolarındaki banyo odasına benzetirsek, makine ila çekilen pozlar banyoda tüm detaylarıyla meydana nasıl çıkarsa; Namazda da namaz dışında meşgul olduğunuz şeyler gönlünüze gelir. Sizi meşgul eder. Namazın dışında dünya ile meşgul olur. Zamanınızı boş ve gereksiz şeylerle geçirirseniz, namaza durunca da gönlünüzün, gözünüzün ve diğer azalarınızın yaşadıkları şeyler kalbinize gelir ve sizi meşgul eder. Bu haldeyken namazda huşuyu sağlayamazsınız. Eğer namazın dışında hayırla, hasenatla, iyiliklerle, zikirle vel-hâsıl Allah’la meşgul olursanız; namazda da Allah’la meşgul olur ve istenilen huzuru yani huşuyu yakalamış olursunuz. İşte O namaz, seni Allah’ı anmaya yöneltir. Maksat hâsıl olur .“
  Behlüldane hazretlerine huşu hakkında soru sorarlar. O da Padişah Harun Reşid’e “Getirin bu adama, ağzına kadar doldurulmuş bir tuluk zeytinyağı verin. Birkaç asker verip, Şehrin sokaklarını dolaştırın. Eğer bir damla yağı yere dökerse, başını vurun” der. Hikmetini anlamazlar ama mutlaka bizim Behlüldane bir şeyler anlatacak diye, dediğini yapmağa koyulurlar. Adamcağız denildiği şekilde gönderilir. Bir süre sonra adam salimen döner. Behlüldane sorar”Anlat bakalım şehrin sokaklarında neler gördün ? Adam cevap verir: “ Ben tuluktaki zeytinyağından başka hiçbir şey görmedim.” Behlüldane tekrar sorar “ Ama nasıl olur, falan yerde düğün dernek vardı; davullar zurnalar çalıyordu nasıl görmez, nasıl duymazsın” Adam ”Aman efendim bana öğle bir dert verdiniz ki başımın kesilme korkusundan başka bir şey ne duydum, ne de gördüm.” Behlüldane Hazretleri hikmetli sözünü kondurur: “Namaz kılarken Azrail’in kılıcını başında bekler vaziyette ; Bu namazdan sonra canını teslim alacağını hayal edersen, başka bir şey hatırına gelmez. Sende o zaman huşu içinde namazını kılarsın.” Allah’ın huzurundaymış gibi namaz kılmanın yolu, demek ki gayretle bulunabilirmiş. Bize düşen bu bilge insanların tarif etmeye çalıştıkları yollardan giderek namazda huşu haline erişmek olmalıdır.
  Allah cümlemize huşu ile namazlar kılmamızı nasip eylesin. Âmin!

  İlgili Yazılar

 2. 2
  suara Üye
  suara
  Üye

  Üye No: 770
  Mesaj Sayısı: 479
  Tecrübe Puanı: 8
  Yaş: 45

  --->: Namaz kılanlar mutlaka okusun


  Allah cümlemize huşu ile namazlar kılmamızı nasip eylesin. Âmin!

  Amin insallah hocam !!
  namaza baslarken ellerimizi arkaya dogru kaldirmamizdaki dusunce dunyayi arkama attim senin huzuruna geldim Ya Rabbi demektir .sonra rukuya egilmek acizligimizle iki buklum olmak ,sonra secde rabbin onunde egilmek rabbimize en yakin oldugumuz an secde anidir orada rabbim hissetmek .oyle husu icinde namaz kilanlar vardir ki ! tekbir alip namaza durduklarinda karsilarinda kabeyi gorurler . Rabbim bizlerede bu namaz suurunu nasib etsin insallah .


 3. 3
  İnşirah Devamlı Üye
  İnşirah
  Devamlı Üye

  Üye No: 86
  Mesaj Sayısı: 1,182
  Tecrübe Puanı: 18

  --->: Namaz kılanlar mutlaka okusun


  Allah cümlemize huşu ile namazlar kılmamızı nasip eylesin. Âmin!


  Allah razı olsun inşALLAH


 4. Reklam

 5. 4
  rana Aciz Kul
  rana
  Aciz Kul

  Üye No: 5879
  Mesaj Sayısı: 2,498
  Tecrübe Puanı: 38
  Yer: Almanya

  --->: Namaz kılanlar mutlaka okusun


  huşu namazın sırrı ve ruhudur. Kur'anı Kerimde "Allah'ın huzurunda tam huşu ve hudu ile durun" buyurulmaktadır. (Bakara, 238)

  Alıntı
  Allah cümlemize huşu ile namazlar kılmamızı nasip eylesin. Âmin!  amin amin amin insAllah hocam paylasim icin Allah c.c. razi olsun..


 6. 5
  maximilian Üye
  maximilian
  Üye

  Üye No: 3199
  Mesaj Sayısı: 123
  Tecrübe Puanı: 3

  Alıntı
  Allah’ın huzurundaymış gibi namaz kılmanın yolu, demek ki gayretle bulunabilirmiş. Bize düşen bu bilge insanların tarif etmeye çalıştıkları yollardan giderek namazda huşu haline erişmek olmalıdır.
  Alıntı
  Allah cümlemize huşu ile namazlar kılmamızı nasip eylesin. Âmin!
  Allah razı olsun. amin amin


 7. 6
  faybar Üye
  faybar
  Üye

  Üye No: 1637
  Mesaj Sayısı: 14
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 39

  allah razı olsun kardeşim....


 8. 7
  asooo Bayan Üye
  asooo
  Bayan Üye

  Üye No: 868
  Mesaj Sayısı: 141
  Tecrübe Puanı: 3
  Yaş: 38

  cok güzel bir konuyu tam zamaninda acmissiniz mumsema hocam,ben su aralar hicde husu icinde namaz kilamiyorum kafam dalip dalip gidiyor baska yerlere ,bu yüzden namazimi son 45 dakikaya biraktigim bile oluyor ,bu durumuma üzülüyorum, insallah allahim bundan sonra husu icinde huzurlu namazlar kilmayi nasip eder.:agla:


 9. 8
  gözyaşı Özel Üye
  gözyaşı
  Özel Üye

  Üye No: 2223
  Mesaj Sayısı: 142
  Tecrübe Puanı: 3
  Yer: gözyaşı semti

  Namaz kılarken Azrail’in kılıcını başında bekler vaziyette ; Bu namazdan sonra canını teslim alacağını hayal edersen, başka bir şey hatırına gelmez...

  Allah razı olsun mumsema hocam cok guzel bır paylaşım herkesın okumasını tavsıye ederım


 10. 9
  yaren Üye
  yaren
  Üye

  Üye No: 1179
  Mesaj Sayısı: 219
  Tecrübe Puanı: 5

  Allah razı olsun dayım çok faydalı bir konu


 11. 10
  Mumtehine haftanın üyesi-6
  Mumtehine
  haftanın üyesi-6

  Üye No: 3717
  Mesaj Sayısı: 115
  Tecrübe Puanı: 4

  Amin...Amin ecmain inşaAllah!
  Allahü Teala razı olsun.
  Karanlıklar içinde kalmış, taat ve ibadete kavuşmuş olanlar da vardır.Sebebi,yaptıkları ibadetleri görmeleridir.("Ben şu ibadeti yaptım"diye düşünmeleri)
  Allahü Zulcelal'ın başarı ihsan ettiğini bilmezler,ya da inayetini sezemezler.Ancak Allahü Zulcelal dilerse,bunların perdesini açar.Açınca,nurla nuru görmeye başlarlar.Gözleri nur,baktıkları şey nur olur.Böyle olunca,Hak'tan başkasını görmezler.
  Bir kimse,yaptığı ibadeti ve taati görürse Efendisini bilemez.O'nun bilgisinden mahrum kalır.
  Efendisini gören ise başkasını bilemez.
  Bir kimse,Allahü Zulcelal'ın yardımı olmadan bir iş yapamayacağını anlarsa,Allahü Zulcelal'ın iyi işleri içinde kendisini kaybeder.Kul,ibadetini görür,Yaratıcısını göremezse,taat tadından mahrum kalır.Bazen bu hal,insanı iyi arzudan da mahrum kılar.Çünkü insanların çoğu iyiliği görünce,o iyilik sahibini unuturlar.Allahü Zulcelal,her şeyden pak ve temizdir,Şubhandır.
  Nessaç şöyle demiş;
  "Bir kimse ibadet ettiği zaman,nefsini görürse,uçuptan kurtulamaz.
  İbadet ettiği zaman halkı gören ve onların görmesini isteyen riyakardır.
  İbadetinin çokluğunu görüp,duran kendisini aldatmaktan alamaz.
  Sevaba güvenen,Hak katında perdelenmiş olur.
  Yalnız Allahü Zulcelal'ı gören,O'nun karşısında tam yerine oturmuş ve sağlam bir dost olur."

  Rabia Hatun(ks) da şöyle demiş;
  "Dünya,kendisine koşanların kalbine perde olur.Allahü Zulcelal'ın nurunu göremezler.Bilseler,dünyayı bırakırlar.O zaman perde de olmaz,dünyalık da daha iyi gelmeye başlar."


 12. 11
  BERRA Üye
  BERRA
  Üye

  Üye No: 3950
  Mesaj Sayısı: 5
  Tecrübe Puanı: 2

  ALLAH sizden razı olsun. Bence en basiti okuduğumuz sürelerin anlamını düşünürsek vesveseyide engellemiş oluruz inşallah.


 13. 12
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 5,458
  Tecrübe Puanı: 86
  Yer: Türkiye

  BERRA Nickli Üyeden Alıntı
  ALLAH sizden razı olsun. Bence en basiti okuduğumuz sürelerin anlamını düşünürsek vesveseyide engellemiş oluruz inşallah.
  faydası olur tabi ama günahlar terkedilmedikçe huşu beklenmemeli:(

  Allaha sendende razı olsun


 14. 13
  cananım admine
  cananım
  admine

  Üye No: 1101
  Mesaj Sayısı: 95
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 30
  Yer: istanbul

  “Namaz kılarken Azrail’in kılıcını başında bekler vaziyette ; Bu namazdan sonra canını teslim alacağını hayal edersen, başka bir şey hatırına gelmez. Sende o zaman huşu içinde namazını kılarsın.” Allah’ın huzurundaymış gibi namaz kılmanın yolu, demek ki gayretle bulunabilirmiş. Bize düşen bu bilge insanların tarif etmeye çalıştıkları yollardan giderek namazda huşu haline erişmek olmalıdır.
  Allah cümlemize huşu ile namazlar kılmamızı nasip eylesin. Âmin!  amin amin ALLAH razı olsun hocam .......


 15. 14
  mukadder Üye
  mukadder
  Üye

  Üye No: 24942
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 40

  Esasen namazın huşusu, sahib-ul namazın herşeyini ifade eder. Namaz düzgünse bilinmeliki herşeyi düzgündür. Zira namaz bir takım hareketlerden oluşan eylemlerden ibaret değildir. Bilakis ruh, kalp ve aklın eğitildiği yani Allah potasında eritilmesi egzersizidir. Namaz ile fesad; namaz ile münkerat asla bir arada bulunamaz. Ya namaz vardır ya da münkeratlar. Münkeratlar varsa netice veriyor ki, namazda huşu yoktur. Bundan olacak ki, Namazı " Gözümün nuru..." olarak tarif eden Efendimiz bir hadisinde; "...Namazlarından onlara kalan sadece yorgunluktur." buyurarak işin ehemmiyetini vurgulamıştır. Demek namaz Allah'ın istediği tarzda ikame edilmeli. Miraç anlayışıyla kılınmalı...


+ Yorum Gönder
Git 12 Son