1. 1
  hewal Üye
  hewal
  Üye

  Üye No: 83681
  Mesaj Sayısı: 30
  Tecrübe Puanı: 2
  Yer: Bitlis/TATVAN

  Namaz kılmanın önemi


  Namazın önemi çok büyüktür. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Namazın dindeki yeri, başın vücuttaki yeri gibidir.)
  (Kıyamette kulun ilk sorguya çekileceği ibâdet, namazdır. Namazı düzgün ise, diğer amelleri kabul edilir. Namazı düzgün değilse, hiçbir ameli kabul edilmez.)
  (Namazı doğru kılanın, ağaçtan yaprakların döküldüğü gibi günahları dökülür.)
  (Allah buyuruyor ki, “söz veriyorum ki, namazlarını vaktinde, doğru olarak kılana, azap etmem, onu sorgu suâle çekmeden cennete koyarım”)
  (Namaz dinin direğidir, terkeden dinini yıkmış olur.)
  (Namaz kılan, Kıyamette kurtulacak, kılmayan perişan olur.)
  (Namaz kılmayan, Kıyamette, Allahü teâlâyı kızgın olarak bulur.)
  (Namazı kasten bırakanın ibâdetleri kabul olmaz ve namaza başlayana kadar Allahü teâlânın himayesinden uzak kalır.)
  Namaz kılmayanın kalbi kararır, diğer günahları işlemekten çekinmez. İmam-ı Rabbanî hazretleri buyuruyor ki:
  (Namaz kılmak ve diğer ibâdetleri yapmak ancak müminlere kolay gelir. Kur’an-ı kerimde, (İman ve ibâdet etmek, müşriklere güç gelir) ve (Namaz kılmak müminlere kolay gelir) buyurulmaktadır. Namaz kılmamak, iman zayıflığından ileri gelir. İmanın kuvvetli olmasının alameti, dinimizin emirlerine severek kolaylıkla uymaktır.)
  Namaz kılmamanın ne kadar büyük günah olduğunu bilen, ayakta duramayacak kadar hasta olsa bile, mutlaka namaz kılar. Ateşin yaktığını bilen kimse, kendini nasıl ateşe atar? Cehennemden kaçan, cenneti isteyen namaz kılmaz mı? Hadis-i şerifte, (Cenneti isteyip de, Allahın yasakladıklarından kaçınmayan, isteğinde yalancıdır) ve (Cenneti isteyen, hayırlı işlere koşar, cehennemden korkan, haramlardan kaçar) buyuruluyor.
  Bütün ibâdetler içinde en faziletlisi namazdır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Namaz, Allahü teâlânın hoşnut olduğu bütün amellerin en faziletlisidir. Rızkın bereketi, kabirde ışıktır. Sıratı yıldırım gibi geçiricidir. Cennette başa taçtır. İmanın başı, gözün nuru ve cehennemden kurtarıcıdır.)
  (En faziletli amel, vaktinde kılınan namazdır.)
  (Namazın farz olduğuna inanıp huşu içinde, eksiksiz kılan Cennete gider)
  (Allah, beş vakit namazı farz kıldı, eksiksiz eda edeni Cennete koyacağına söz verdi. Namaz kılmayana verilmiş bir sözü yoktur, buna dilerse azab eder, dilerse Cennete koyar.)
  (Müslüman, namaz kılarken günahları başı üzerine konur. Her secde ettiğinde başından dökülür. Namazı bitirince hiç bir günahı kalmaz.)
  (Her namaz vakti gelince, melekler, “Ey insanlar, günahlarınız sebebiyle hasıl olan ateşi namaz kılarak söndürün!” derler.)
  Cemaatle namaz kılmak dinimizin alameti olan önemli bir sünnettir. Özürsüz terketmek asla caiz değildir. Bilhassa yatsı ve sabah namazını cemaatle kılmak daha önemlidir. Hadis-i şerifte, (Yatsı namazını cemaatle kılan, gecenin yarısını, sabahı da cemaatle kılan, gecenin tamamını ibâdetle geçirmiş sayılır.) buyuruldu.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  meryemgül1 ~~Medinenin Gülü ~~
  meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~

  Üye No: 48911
  Mesaj Sayısı: 1,351
  Tecrübe Puanı: 52
  Yer: Türkiye

  Cevap: Namaz kılmanın önemi


  Rabbim namazlarımızı hakkıyla kılanlardan eylesin bizleri.güzel konu paylaşımı için Allah c.c.razı olsun kardeşim. 3. 3
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 14,854
  Tecrübe Puanı: 188

  Cevap: Namaz kılmanın önemi


  Namaz kılmanın önemini anlatan hadis kaynaklarıda olsaydı çok güzel olurdu.
  Allah (cc) razı olsun kardeş.


 4. Reklam

 5. 4
  yasemin Mum Ve Merhem Olabilmek..
  yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..

  Üye No: 104691
  Mesaj Sayısı: 956
  Tecrübe Puanı: 10
  Yer: Allah'ıma Seferdeyim..

  Cevap: Namaz kılmanın önemi


  Allah'a ulaşmanın birinci yolu namazdır :)


 6. 5
  bilgin007 Üye
  bilgin007
  Üye

  Üye No: 118931
  Mesaj Sayısı: 3
  Tecrübe Puanı: 1

  TANIM: Namaz, İslam'ın 5 esasından biridir ve günde 5 vakit eda edilmek üzere farz kılınmıştır. Namaz, Allahın kesin emridir. Namaz kılmamak büyük günahlardandır.
  AYETLER:
  1) Namazı kılın, zekatı verin ve Elçi ye itaat edin ki, size merhamet edilsin.(NUR 56)
  2) Doğrusu, namaz inananlara belirli vakitlerde farz kılınmıştır. (NİSA 103)
  3) Gündüzün iki ucunda ve gecenin erken vaktinde namaz kıl.(HUD 114)
  4) Namazlara ve orta namaza devam edin.(BAKARA 238)
  5) Namazı kılın, zekatı verin ve Allah'a boyun eğenlerle beraber boyun eğin.( BAKARA 43)
  6) Kuşkusuz ben Allah'ım ; Benden başka tanrı yoktur. Bana kulluk et ve Beni anmak için namaz kıl!(TAHA 14)
  7) Ey inananlar! Rüku edin,secdeye varın, Rabbinize kulluk edin ve iyilik yapın ki,başarıya erişesiniz.(HAC 77)
  8) (Ey Muhammed!) Kitap'tan sana vahyolunanı oku ve namazı kıl; muhakkak ki , namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkor. Allah'ı anmak ne büyük şeydir! Allah yaptıklarınızı bilir.(ANKEBUT 45)
  9) Sabır ve namazla (Allah'tan) yardım isteyin.Bu, (Allah'a) derinden saygı duyanların dışındakilere ağır gelir.(BAKARA 45)
  10) Onlar, ne ticaret ne de alışverişin kendilerini Allah'ı anmaktan,namaz kılmaktan ve zekat vermekten alıkoyamadığı insanlardır. Onlar, kalplerin ve gözlerin allak bullak olduğu bir günden korkarlar .(NUR 37)
  11) Namazlarından habersiz olarak namaz kılanların vay haline! Onlar gösteriş yapmaktadırlar.(MA'UN 4,5,6)
  12) Onların ardından, namazı bırakan,şehvetlerine uyan bir nesil geldi. İşte bunlar azgınlıklarının karşılığını göreceklerdir.(MERYEM 59)
  13) Ancak namaz kılanlar bunun dışındadır.Onlar ki namazlarını sürekli kılarlar.(MEARİC 22,23)
  14) Namazlarına devam ederler.İşte bunlar cennetlerde ağırlanırlar.( MEARİC 34,35)
  15) İkiyüzlüler Allah'ı aldatmaya çalışırlar; oysa,Allah onların tuzaklarını boşa çıkaracaktır.Onlar namaza kalktıkları zaman, üşenerek kalkarlar ve insanlara gösteriş yaparlar. Onlar Allah'ı çok az anarlar .(NİSA 142)
  16) Bilesiniz ki, kalpler ancak Allah'ı anmakla huzur bulur.(RA'D 28)

  HADİSLER:
  1) Peygamber(s.a.v), sahabilerine '' Bir kimsenin kapısının önünden bir nehir aksa,kişi günde 5 kez o suda yıkansa, kirinden eser kalır mı, ne dersiniz? '' diye sordu. Sahabiler ''Hayır,tertemiz olur.'' dediler. Peygamber: '' İşte 5 vakit namazda böyledir.Allah o namazlar sayesinde bütün hataları siler.'' buyurdu..(Ebu Hüreyre..Buhari)
  2) Peygamber(s.a.v) buyurdu: '' Amellerin en üstünü ilk vaktinde kılınan namazdır.(Yahya(r.a)..Tirmizi)
  3) Peygamber(s.a.v) buyurdu: '' İnananla inanmayanlar arasında bir işaret olarak namazın terki vardır''.(Cabir(r.a)..Müslim)
  4) Peygamber(s.a.v) buyurdu: '' Kulun rabbine en yakın olduğu an secde anıdır.Bu sebeple, secdede çokça dua edin!''. (Ebu Hüreyre..Müslim)
  5) Peygamber(s.a.v) buyurdu: '' Allah'ın huzurunda çokça secde et.Çünkü sen her secde ettiğinde Allah senin dereceni yükseltir,yaptığın yanlışlardan birini de affeder. (Müslim,Tirmizi,Tac 322)
  6) Peygamber(s.a.v) buyurdu: '' Muhakkak ki kişinin kendisiyle küfür ve inkarı arasındaki tek şey namazı terk etmektir.'' (Cabir(r.a)
  7) Peygamber(s.a.v) buyurdu: '' Cemaatle kılınan namaz tek başına kılınan namazdan 27 derece daha faziletlidir.'' (Buhari,Müslim,Tirmizi,Tac 724)
  8) Peygamber(s.a.v) buyurdu: '' Allah şöyle buyurdu; Muhakkak ki ben ümmetinin üzerine 5 vakit namazı farz kıldım.Bu namazları vaktinde kılmaya devam eden kişiyi de cennete koyacağıma söz verdim.Namazlarına devam etmeyen kişiye de böyle bir sözüm yoktur.'' (Ebu Davud, Tac 314)
  9) Peygamber(s.a.v) buyurdu: '' Kıyamet günü kişinin hesaba çekileceği ilk ameli,namazdır.Namazı düzgün ve tamam ise kurtulmuş ve zafere ulaşmıştır.'' (Sünenü 'n-Nesei)

  KONUNUN DÜŞÜNCE VE YORUMLARI
  1) Beş vakit namazı kılmamak Allah'a isyan etmektir,büyük günahtır. Namaz, müminler için bir kurtuluş ve günahlardan temizlenme vasıtasıdır. Geçmiş günahlara kefarettir.
  2) Bazı insanlar, namaz kılmamak için birçok bahane üretirler.Örneğin '' Daha gencim emekli olunca kılarım...Namaz kılmam ama kalbim temiz...Sonra kaza ederim ya Allah affeder...Kendimi hazır hissetmiyorum...Zamanım olmuyor...'' bu gibi bahanelerin sebebi namazın öneminin farkında olmamaktır.
  3) İlk insan ve aynı zamanda Peygamber Adem(a.s)'dan itibaren bütün insanlar, namaz ibadeti ile sorumlu tutulmuş ve bütün peygamberler ,kavimlerine namaz kılmalarını emretmiştir.
  4) Namaz , ruhun 5 öğün gıdası gibidir.
  5) Peygamber herhangi bir işten dolayı sıkılır ise, hemen namaza koşardı.
  6) Namaz kişiyi rahatlatır, şifa kaynağıdır, kişiye huzur ve mutluluk kazandırır.
  7) Hiçbir şey mümini namazdan alıkoyamaz. Bu görevi yerine getirmemiz için dinimiz her türlü kolaylığı sağlamıştır.Örn: Su bulamayanlar toprakla teyemmüm eder, Ayakta duramayanlar veya hasta olanlar,oturarak veya yatarak ima ile namazlarını kılabilirler, Korku halinde olanlar,yürüyerek veya binit üzerinde namaz kılabilirler...vs
  8) Eskiden, müminler,'' Geceleyin 20,50,100... rekat namaz kıldım, şu ayeti öğrendim.'' derlerdi. Şimdi ise,'' Dün gece şu filmi izledim, şu diziyi takip ettim, şu maçı izledim.'' deyip, gece namazları bir yana, sabah namazını da kılmaz hale geldik.


+ Yorum Gönder