Git İlk 123 Son
 1. 15
  noktasal Emekli
  noktasal
  Emekli

  Üye No: 86253
  Mesaj Sayısı: 33
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 36

  Cevap: Farz namazda okunabilecek Sureler (Tablo Şeklinde)


  kişi nezaman müslüman olursa farzlardan ozaman sorumludur ama kişinin nezaman müslüman olduğunu kimse bilemez kişinin anne babası müslüman diye çoçuğuda müslüman doğmuyo yada müslüman ülkede doğmak insanı otomatik müslüman yapmıyo.imanın şartlarından biride olgun olmaktır akli yaşı musait olmak yani zaten herkesin ergenlik yaşı farklı..herkles olgunlaşır olgunlaşmaz müslümanlığı kabul etmiyo kimisi 20 yaşında eder kimisi 30 kimisi 16. kul ile allah arasındadır yani kimse kimseyi hidayete erdiremez öle olsaydı peygamber efendimiz tüm arabistanı müslüman yapardı.sizin mantık insanı dinden soğutur 40 yaşında kişiyi düşün o an hidayete erdi imanı arttı namaz kılmak istedi düzenli 5 vakit.bu bilgiyi verirseniz adama ben nasıl 20 küsür yılın kazasını kılacam der karamsarlığa düşer ben durum ümitsiz der dinimizdede bu günahtır ümitsizliğe düşmesi kulun.
  kafir örneğini o yüzden verdim.nasıl o kişi şahadet edince imana başlamış oluyosa aynı şekilde bizimde imana başlama yaşımız var.16 yaşındaki çoçuk namaz kılmayı düşünmeye başlamışsa zaten imana başlamıştır+namza direk öle başlanmaz ögrenme süresi var duaları sureleri ezberleme süresi.bunu öğrenmeye başlıyan kişi zaten imana ermiştir ögrendiği andan itibarende namazdan sorumludur.
  her imam yada müftüde ermiş evliya deyildir muvahhidim benim soradan müslüman olan hristiyan arkadaşım vardı sünnet olup olmaması gerektiğini araştıryoduk çoçuk utanıyodu yaşı büyük olduğu için olmak istemiyodu pek şehrimizde kabul saygı görmüş bi imama gittik sünnet her müslümana farzdır dedi halbuki adı üstünde sünnet.daha sora internetten tanınmış alimlerle iletişime geçip sorduk hic biri sünnet emirdir demedi ama yapılmasını tavsiye etti.yani ilim budur düz mantık düz yolda gidilmez asıl cahillik odur.insanların kalplerindekini sadece Allah bilir ve hidayetede sadece Allah erdirir hidayetini otomatik dagıtmıyo 12-13 yaşına girenlere komik olmayın


 2. 16
  EarthQuake® Yolcu
  EarthQuake®
  Yolcu

  Üye No: 64514
  Mesaj Sayısı: 329
  Tecrübe Puanı: 5
  Yaş: 33
  Yer: Ankara

  Cevap: Farz namazda okunabilecek Sureler (Tablo Şeklinde)


  Ee sonuç? Yani size göre insan dinini ne zaman tanırsa o zaman sorumluluğu başlar. Bu da sorumluluktan kaçan insanların, işine geldiği gibi davranmak isteyenlerin aciz düşüncesidir.

  Buluğa erdiği zaman (özel durumları yoksa) mükelleftir bir müslüman, bunun ötesi yok. Ha buluğa erme çağı herkeste farklıdır, kimisi 9 kimisi 15, orasını kişi kendisi bilir. Dini sorumluluklar insanı dinden soğutmaz, bilakis dinine daha sıkı bağlanması, hayatını anlamlı kılması için gereklidir. Yoksa bir kafirin yaşantısının neresinden manevi tat aldığını düşünüyorsunuz?

  Kul gerçekten dinini tanıyor ve yaşıyorsa ümitsizliğe düşmez, her daim Allah'a güvenir, hayır ve şerrin O'ndan (cc) geldiğini bilir. Yaptığı ve yapacağı fiillerin sonuçta bir mükaafatı / cezası olduğunun bilincindedir. Müslümanlığın gereklerinden biri namaz kılmaksa sen o namazdan sorumlusun kardeşim. Bunun için de buluğ yaşından itibaren denilmiş. Daha neyi irdeliyorsunuz, anlamıyorum. Size göre yaşı ilerlemiş kimse borçlarını ödemesin, çünkü dinini yeni tanıyor, yeni hidayet buluyor vb. Bu mantık aciz bir düşüncedir, o kadar alimin, müctehidin sözünü hiçe saymaktır. Siz yeni müslüman olmuş bir gayrimüslimle müslüman anne babadan doğmuş ve müslüman olarak yetişmiş bir insanı bir tutuyorsunuz. Birincisi İslam'ı sonradan tanırken veya kabullenirken ikincisi İslam'ın içinde ancak sorumluluklarını önemsemiyor. Komik bir şey varsa o da sizin sözlerinizdir.

  Rabbim hidayetinizi arttırsın. Selametle.

 3. 17
  Altundal Üye
  Altundal
  Üye

  Üye No: 86504
  Mesaj Sayısı: 318
  Tecrübe Puanı: 5

  Cevap: Farz namazda okunabilecek Sureler (Tablo Şeklinde)


  Noktasal kardeş kaç günden beri ortalığı karıştırıyorsun.Sana delil gösteren kardeşlere alaylı bir biçimde karşılık veriyorsun,verdiğin cevaplarda hiç kaynak yok hepsini kendi mantığınla cevaplandırmaya çalışıyorsun.Allah korusun bu seni yanlış yönlere sevk edebilir.Aşağıdaki kaynaklı yazıyı güzelce okumanı tavsiye ederim .İslam da bence diyen insanlar hep hataya düşmüştür.........................
  "Habibim sen yüzünü bir muvahhit dine, Allah 'ın o fıtratına çevir ki insanları bunun üzerine yaratmıştır. Allah'ın yarattığı bu dini değiştirmeye kimsenin gücü yetmez. İşte dosdoğru din budur; fakat insanların çoğu bunu bilmezler.(RUM-30)

  Dünyanın her neresinde olursa olsun hayata gözlerini açan çocukların bedeni ve ruhi yapılarında müşterek bir özellik vardır. Bu ortak özellik fıtri bir özelliktir. Ülkeler, kıtalar, ırklar, renk ve diller insanlar üzerinde farklılıklar meydana getirdiği halde ve birinin vatanı Arjantin, diğerinin Japonya, bir başkasının ki Habeşistan, İngiltere olmasına rağmen hepsinin, doğdukları andan itibaren aynı yaratıcı kuvvete tabii olmaları; tek bir gerçeğe işaret etmektedir. Bu da her doğan çocuğun Allah'ın birliği üzerine ilahi tarzda kendiliklerinden Allah'ın varlığını kabule müsait olmaları, yani yaratılışta İslam fıtratı üzerine doğmuş olmalarıdır.

  "Her çocuk İslam fıtratı üzerine doğar, sonra onu terbiye eden ana-baba, Yahudi iseler Yahudi ahlakıyla; Hıristiyan iseler Hıristiyanlıkla, ateşperest iseler Mecusilikle ahlaklandırır." (BUHARİ)

  Bu hadisi şerifte Peygamberimiz(S.A.V), ümmetine batıl dinlere sahip olan millet ve şuursuz ailelerin düşeceği tehlikeleri haber veriyor. Asırlar öncesinden günümüze ışık tutarak önderlik vazifesini yapıyor, aynı zamanda dinin önemi ve mesuliyetin büyüklüğüne, ailelerin dikkatini çekiyor.

  Yaratılışı gereği çocuğun inancını öğrenmeye meyletmesi tabiidir. Din fıtratın keyfiyetini bozmamaktadır. Bilakis;Çocuğun ruhi ve ahlaki mesuliyet din ile korunmaktadır. Din, fıtrat ve iyi bir terbiyecinin himayesinde çocuk, ileriki yaşlarında imanen olgunluğa ve kurtuluşa ermektedir


 4. Reklam

 5. 18
  noktasal Emekli
  noktasal
  Emekli

  Üye No: 86253
  Mesaj Sayısı: 33
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 36

  Cevap: Farz namazda okunabilecek Sureler (Tablo Şeklinde)


  Alıntı
  "Her çocuk İslam fıtratı üzerine doğar, sonra onu terbiye eden ana-baba, Yahudi iseler Yahudi ahlakıyla; Hıristiyan iseler Hıristiyanlıkla, ateşperest iseler Mecusilikle ahlaklandırır." (BUHARİ)
  her insan islam hukuku üzerine doğar evet müminin çoçuğu ise islamı öğrenir anlar bilir.7-8 yaşına gelen çoçuğa dini öğretmekle yükümlüdür aileler ibadet isterse yapar ailenin zoruyla yaparsa olmaz dinde zoraki hiç bişe yoktur.imanın şartlarından biride hür olmaktır.

  Türkiye'deki mevcut camilerde 12 yaş üstündeki 26 milyon 882 bin 500 erkekden 2 milyon 851 bin 994'u öğle namazlarını, 2 milyon 354 bin 171'i yatsı namazlarını, 10 milyon 859 bin 563'ü Cuma namazlarını ve 19 milyon 61 bin 191'i de Bayram namazlarını kılıyor. Cami ve nufus sayısı dikkate alındığında her 353 kişiye bir cami düşüyor.
  Konuya ilişkin raporda "Camilerde namaz kılanların büyük bölümü yaşlılardan oluşuyor, yaş düştükçe bu oran da düşüyor. Düzenli namaz kılma eğilimi yaş ilerledikçe arttıyor, eğitim arttıkça azalıyor. Gençlik namaza, özellikle günlük namazlara karşı ilgisiz" ifadelerine yer veriliyor.
  "Araştırma toplulumuzda oruç tutanların sayısının giderek artmakta, camilerde namaz kılanlarının sayısının ise giderek azalmakta olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuçlar son 7 yılda cami başına düşen kişi sayısının azalmakta, cami cemaatinin yaş ortalamasının da yükseldiğini göstermektedir. Cami cemaatinin sayısı ve dini pratik gereksimine göre, Türkiye'de cami sayının ve din görevlisi sayısının da yüksek olduğu, din eğitimi veren meslek okullarının sayısının arttırılmasına gerek olmadığını göstermektedir. Araştırma, Türkiye'de dini eğitim ve araştırmalarının ne derece yetersiz olduğu sonucu ortaya koymaktadır. Türkiye din konusunda yetişmiş kadrolarından yeterince yararlanamamaktadır. Dolaysıyla toplulumuzda pek çok insanımız din konusunda sahip olduğu görüşlerin temelinde gerçek din bilgisi yoktur. Türkiye'de dini pratikler konusunda kapsamlı ve yeterli bir araştırma birikimi mevcut değildir. Bu nedenle dinin toplum içinde yaygınlaştırılması konusunda gerekli ve etkili çalışmalar saptanamamış ve uygulamaya konamamıştır".


 6. 19
  Altundal Üye
  Altundal
  Üye

  Üye No: 86504
  Mesaj Sayısı: 318
  Tecrübe Puanı: 5

  Abdullah b. Ömer (ra)'in naklettiği bir hadiste Allah Rasûlu şöyle buyurdular: "Hepiniz çobansınız ve hepiniz elinizin altındakilerden sorumlusunuz. Yönetici bir çobandır. Erkek, aile halkının çobanıdır. Kadın, kocasının evi ve çocukları için çobandır. Hepiniz çobansınız ve hepiniz çobanlık yaptıklarınızdan sorumlusunuz." (Buharî,


  "yedi yaşına geldi mi çocuğa namazı emredin, on yaşına geldi mi kılmadığı takdirde dövün." (tirmizi)


  Kardeş senin saçmaladığın verdiğin istatistikten belli oluyor. Ben konuyla ilgili senden kaynak istiyorum sen ise konuyu camiye tahammül bile edemeyenlerin yapmış olduğu çalışmayı veriyorsun.Allah (cc)a hamd olsun ki bizim gittiğimiz camide gençlerin sayısı yaşlılardan kat kat daha fazla.Sen de bulunduğun yerde camiye gidip arkadaşlarına camiye gelmeyi tavsiye etsen Allah(cc)ın izni ile sorun kalmaz.Sana son tavsiyem bilmediğin bir konu hakkında yorum yapma.Öğrenmek ayıp değil.Kendine ehli sünnetten şaşmayan bir hoca bulup İslamı çok güzel şekilde öğrenebilirsin.Allah(cc) hepimizi ıslah etsin.


 7. 20
  EarthQuake® Yolcu
  EarthQuake®
  Yolcu

  Üye No: 64514
  Mesaj Sayısı: 329
  Tecrübe Puanı: 5
  Yaş: 33
  Yer: Ankara

  Alıntı
  Araştırma, Türkiye'de dini eğitim ve araştırmalarının ne derece yetersiz olduğu sonucu ortaya koymaktadır. Türkiye din konusunda yetişmiş kadrolarından yeterince yararlanamamaktadır. Dolaysıyla toplulumuzda pek çok insanımız din konusunda sahip olduğu görüşlerin temelinde gerçek din bilgisi yoktur. Türkiye'de dini pratikler konusunda kapsamlı ve yeterli bir araştırma birikimi mevcut değildir. Bu nedenle dinin toplum içinde yaygınlaştırılması konusunda gerekli ve etkili çalışmalar saptanamamış ve uygulamaya konamamıştır".
  Bu istatistiğin konuyla ne ilgisi var :S Dini konularda insanların bilgisiz olması onların üzerindeki sorumlulukları ortadan kaldırmaz. Allah herkese akıl vermiş, o aklı oradan oraya taşısınlar diye değil, kullansınlar diye. Adam müslümanım diyor da yükümlülüklerini yerine getirmiyorsa vebali sırtınadır. "Yok onlar daha bilincinde değiller, hidayete erememişler, dolayısıyla sorumlu değillerdir" gibi saçma bir düşünceyi de lütfen yazıp durma. İlk mesajımdan beri araştırmanı, incelemeni tavsiye ediyorum, ama anlamamakta veya Altundal'ın dediği gibi bizimle alay etmekte ısrar ediyorsun.


 8. 21
  noktasal Emekli
  noktasal
  Emekli

  Üye No: 86253
  Mesaj Sayısı: 33
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 36

  bizim tartıştığımız konu 2 tane
  1incisi sünnetlerin eksik ve hatalı namazları kapatıp kapatmadığı bunun kaynağını öbür konuda verdim zaten.
  2incisi 5 vakit namaza başlamıyan kişinin namaz borcu olup olmadığı bu konu hakkında bi kaynak gösteremezsiniz çünkü yok. .bi konu hadislerle ıspatlanıp onaylanır hadis yoksa ortada herkesin yorumuna açıktır kanun gibi sunamazsınız.
  namaz kılmaya başlamadan erginlekte borç yazılmasına gelince.namaz her müslümana farzdır evet emirdir farzı yapmamak suçtur ama borç ayrı borç namazı kılan için geçerlidir kılmayan için deyil namaza başlamıyan farzı işlememe günahı işlemiş olur.namaz kılıpta oglen namazını kılmıyan ogle namazına borçlanmış olur sünnete güvenerek kılmamazlık edemez.
  yani dediğim gibi ergenlikten itibaren farzdır namaz ona lafım yok ama namaza başlamadan borcu var demekte saçmadır.farza uymamak günahtır.ergenlikte müslüman olupta kılmayan günaha girmiş olabilir(dorusunu Allah bilir)ona lafım yok ama borç namaz kılan içindir bu kadar basit. konu yeteri kadar uzadı seviyemizi kaybetmeye başladık kapatalım artık herkesin görüşü kendine


 9. 22
  muvahhidim herşey O'nun için..!
  muvahhidim
  herşey O'nun için..!

  Üye No: 78968
  Mesaj Sayısı: 714
  Tecrübe Puanı: 10
  Yer: جَنُوبُ تُرْكيا

  Alıntı
  imanın şartlarından biride hür olmaktır.

  Yok ya bu da yeni bir şart mı? Kim koyuyor bu kuralı kendini ilah zanneden zavallı bir kul mu??!!:S:confused:
  Kardeş sen bi kere müslüman ol..!! ve bu kelimeyi söyledikten sonra da kıldığın namazları kaza et...
  !:(
  Çünkü mürted birinin kıldığı namazlar geçersizdir ve dini bir sorumluluğu yoktur..

  İmanın Şartlarını öğrenmek için Tıklaya bilirsiniz.

  [URL]https://www.forumduasi.com/cocuklara-dini-bilgiler/87-imanin-sartlari.html[/URL]
  [URL]https://www.forumduasi.com/iman-ve-onemi/35920-imanin-sartlari-altidir.html[/URL]

  Ayrıca imanın şartlarını bilmeyen birisi mürtedin de ne olduğunu bilmiyordur.
  Buyur öğren belki işine yarar, özellikle 7. maddeye bak ne demek istediğimi anlarsın..
  [URL]https://www.forumduasi.com/m-n/44294-murted-kimdir-musluman-olduktan-sonra-islamdan-donup-baska-bir-dine-giren.html[/URL]
  Alıntı
  kişi nezaman müslüman olursa farzlardan ozaman sorumludur ama kişinin nezaman müslüman olduğunu kimse bilemez kişinin anne babası müslüman diye çoçuğuda müslüman doğmuyo yada müslüman ülkede doğmak insanı otomatik müslüman yapmıyo.imanın şartlarından biride olgun olmaktır akli yaşı musait olmak yani zaten herkesin ergenlik yaşı farklı..herkles olgunlaşır olgunlaşmaz müslümanlığı kabul etmiyo kimisi 20 yaşında eder kimisi 30 kimisi 16. kul ile allah arasındadır yani kimse kimseyi hidayete erdiremez öle olsaydı peygamber efendimiz tüm arabistanı müslüman yapardı.sizin mantık insanı dinden soğutur 40 yaşında kişiyi düşün o an hidayete erdi imanı arttı namaz kılmak istedi düzenli 5 vakit.bu bilgiyi verirseniz adama ben nasıl 20 küsür yılın kazasını kılacam der karamsarlığa düşer ben durum ümitsiz der dinimizdede bu günahtır ümitsizliğe düşmesi kulun.
  Altundal kardeşim zaten delilleriyle izahatını yapmış, Ayrıca bir açıklama yapmak gerekirse,
  Müslüman olmayan birisi müslüman olduktan sonra geçmiş tüm günahları bağışlanır...

  Bizim derdimiz müslüman olupta amellerini yapmayan pasif müslümanlar...

  Bu kişiler geride bıraktığı bütün namazları kaza etmek zorundadır..


  Bu sana bir tavsiyedir,, Bilmediğin veya doğruluğundan tam emin olmadığın şeylere burnunu sokma...:mad:

  Bir eklenti daha yapmak gerekirse banlanmana sevindim..:alkis: 10. 23
  EarthQuake® Yolcu
  EarthQuake®
  Yolcu

  Üye No: 64514
  Mesaj Sayısı: 329
  Tecrübe Puanı: 5
  Yaş: 33
  Yer: Ankara

  Allah (c.c) ıslah etsin, hepimizi fitnelerden, fitnecilerden, dinimizi öğrenmeden hareket etmekten, mesnedsiz yorum yapıp insanları yanlış yönlendirmekten muhafaza eylesin. Amin.


 11. 24
  yiğit nalan Üye
  yiğit nalan
  Üye

  Üye No: 89818
  Mesaj Sayısı: 41
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 50
  Yer: Balıkesir

  ya benim kafam karıştı.önemli olan namaz kılıp alaha secde etmek değil mi?nedir bu tablolar falan.ben hep namaz kılarım annemin bana öğrettiği gibi.ama ilk defa böle şeyler okuyorum burda.namaz kılmak bu kadar zor bişey değil.insan sadece kılmak istesin ihlas ve fatiha ile bile kılınır.önemli olan niyet bence.3 tane ihlasla kur'an ı hatimetmiş oluyorken bu yazılanlar niye.


 12. 25
  EarthQuake® Yolcu
  EarthQuake®
  Yolcu

  Üye No: 64514
  Mesaj Sayısı: 329
  Tecrübe Puanı: 5
  Yaş: 33
  Yer: Ankara

  Kardeş elbette önemli olan Allah'a ibadettir, ihlastır; ancak her şeyin bir yolu yordamı vardır. Sunulan sure sıralamaları sünnete uygun namaz kılmak isteyenler içindir, sünnete uymak da inşallah Peygamberimiz (sav)'ın şefaatine ulaştırır bizleri. Bir şeyi yapıyorsak güzel ve sağlam bir şekilde yapmalıyız. (Hadis) Bilmeyene sen git bu kadar sureyi öğren öyle namaz kılarsın demiyoruz zaten, kişinin bildiği sureleri belirli sıralara riayet ederek okuması daha güzeldir. Selametle.


 13. 26
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selamaleyküm,
  Allah razı olsun, çok faydalı olmuş. Elif lam mim ile de hangi sureler okunacağını paylaşabilir misiniz.


  Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir. ( Tirmizî )


 14. 27
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Değerli kardeşim
  Yatsı namazının sünneti ile kaza namazı birlikte niyet edilmez. Şafi mezhebine tabi olanlar kaza namazları varsa yatsı namazının ilk sünnetini kılmıyorlar. Onun yerine kaza namazına niyet ederler. Şafi mezhebine göre farz namazının borcü varsa evvela borçtan kurtulmalı diyorlar. Farz sünnetten önce gelir diye. Hanifi mezhebinde ise kaza namazı olsa bile sünnet terkedilmez .umarım yardımcı olmuşumdur. Selametle ...


 15. 28
  saim Üye
  saim
  Üye

  Üye No: 107524
  Mesaj Sayısı: 38
  Tecrübe Puanı: 1
  Yer: Gazze

  Vakıt namazının sunnetini kılarken kazaya nıyet edilmez sunneti terk etmiş olursun bizimde var kaza borcumuz yatsıdan sonra evde kılmaya calişiyoruz Allah omur verdıkce biter inlallah


+ Yorum Gönder
Git İlk 123 Son