Git 12 Son
 1. 1
  odegil Üye
  odegil
  Üye

  Üye No: 56919
  Mesaj Sayısı: 3
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 31

  Namaza başladım sorularım var


  Herkese selam. Arkadaşlar ben namaza yeni başladım. Yani henüz kitaba ihtiyaç duyarak yani namaz kitabına bakarak kılıyorum, dualar ve hareketler tam aklımda olmadıgı için.
  Dün de gusül abdesti aldım, (aybaşıdan dolayı cünüptüm) normal şekilde önce namaz abdestini sonra da gusül ettim.
  Ama sonra namaz kitabında abdestin nasıl alınacağını okuyunca yanlışlarım olduğunu anladım. Abdesti yanlış alınca gusül de olmamıştır ozaman değil mi. En başında niyet de ettim, ama mesela sol el yerine sağ el kullanmışım (ayak parmak aralarını ovuştururken). Böyle birkaç hatam daha olmuş.
  Bir de vesveseler geldi neredeyse 5 kere abdest aldıktan sonra gusle geçtim. Bitince namazı kıldım kitaba bakarak. Ben şimdi hala cünüp müyümdür bu içimi kemiriyor korkuyorum. Tekrar abdest ve gusül etmeme gerek var mıdır. Bunu öğrenmem lazım yardımcı olursanız çok çok sevineceğim. Bir de şunları sormak istiyorum. Namazda ikinci rekata veya üçüncü rekata kalkarken yani her rekattan sonra selam verip, duaları okuyup mu kalkıyoruz yoksa selam ve dualar ensonki secdeden sonra mı? Bir de gusül ve abdest alırken sabun kullanmak şart mı? Bunları gerçekten öğrenmek istiyorum çok sağolun şimdiden cevaplar için.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  konya442 Emekli
  konya442
  Emekli

  Üye No: 80028
  Mesaj Sayısı: 414
  Tecrübe Puanı: 0

  Yanıt: Namaza başladım, bazı sorularım var


  1 gusül tamamdir defalarca almaniza gerek yok müim olan farzi yerine getirmek. Sonra istersen namaz abdesti alabilirsin ve sünnetdir 2. Sabunlan yikaman gerekmez


 3. 3
  VanLi* Üye
  VanLi*
  Üye

  Üye No: 74830
  Mesaj Sayısı: 700
  Tecrübe Puanı: 10
  Yer: Van Erciş

  Yanıt: Namaza başladım, bazı sorularım var


  Alıntı
  Namazda ikinci rekata veya üçüncü rekata kalkarken yani her rekattan sonra selam verip, duaları okuyup mu kalkıyoruz yoksa selam ve dualar ensonki secdeden sonra mı?
  tam olarak neden bahsettiğinizi anlamadım ama namazı bitirip en sonunda Allaha dua ederiz.

  sen tahiyyat ve diğer duaları nerede okuyacağımızı soruyorsan onlar ise her 2 rekatda bir kere oturulup okunur. 4. Reklam

 5. 4
  odegil Üye
  odegil
  Üye

  Üye No: 56919
  Mesaj Sayısı: 3
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 31

  Yanıt: Namaza başladım, bazı sorularım var


  Allah razı olsun cevaplar için..
  Ben selamı sormuştum her rekattan kalkmadan önce selam verilecek mi diye sormuştum, ama daha iyi bir şekilde öğrendim sağolun herkese teşekkürler. Çok şükür kılmaya başladım.


 6. 5
  Ferhat1991 Emekli
  Ferhat1991
  Emekli

  Üye No: 58064
  Mesaj Sayısı: 480
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 29

  Allah Devamlı Kılmayı Nasip Etsin Inşallah


 7. 6
  bassedas Üye
  bassedas
  Üye

  Üye No: 98797
  Mesaj Sayısı: 40
  Tecrübe Puanı: 1

  Aylar önce yetişkin site tasarımı, güvenlik desteği, geceleri barlarda müzisyenlik işini bırakmıştım zaten. artık rahatsızlık duymaya başlamıştım. Alkolü ise tamaman kendi isteğimle 3 yıl kadar önce bir daha bir yudum dahi içmemek üzere terketmiştim. ama halen birşeyleri daha eksik hissediyordum.

  15 sene kadar önce üniversiteyi kazandığımdan beri ailemden ayrı olarak gurbette tek başıma yaşıyorum. hızlı yıllarım oldu.

  2 ay kadar önce gece kalkmıştım gene. balkonda sigara içiyordum. gözüm birden mahallenin camisine takıldı. birden içimden sabah namazına şimdi camiye gidiyormuşum diye kendime şaka yaptım. ama sonra durakladım. neden şaka olsun ki? iyi de namaz nasıl kılınır bilmiyorum. öğrenmem lazım, öğrenince giderim dedim. sonra ertelemek istediğimi farkettim. engellemeli idim kendimi. hemen internete girdim. namaz saatini öğrendim. imsaka 2 saat vardı. boy abdesti, namaz abdesti, namaz hareketleri, fatiha ve ihlası ezberleme derken imsağa 10 dakika kalmıştı. namaza başlamayı ertelememeye kararlı idim. aldım abdestimi çıktım yola. caminin önündeyim gelen giden yok. ( sonradan öğrendim hanefiler sabah namazını camide 40-45 dakika sonra kılarlarmış ). bekledim bekledim. ezan okundu en sonunda. girdik camiye. amcanın birini taklit ederek 2 rekat sünneti, ardından imama uyarak 2 rekat farzı kıldım. ardından teşbihata geçilince ne yapacağımı bilmediğimi farkettim. ben de tesbihi aldım herkes bitirene kadar beesmele çektim.

  namaz çıkışı hoca ve müezzin yanıma geldi. yeni olduğumu farketmişler. sağolsunlar yaklaşık yarım saat benimle ilgilendiler.

  orda bırakmadım. yavaş yavaş namaz adabında bilgimi gün be gün arttırdım. şimdi çok şükür 5 vakit namazımı kılıyorum. yaşamımda 2 ayda çok değişiklik oldu. en basitinden hayatıma edep girdi. hiç ama hiç küfürlü konuşmuyorum, yolda yürürken kadın kızlara bakmıyorum...

  demem o ki namaza niyetlerseniz sakın ertelemeyin. özellikle şeytanın en büyük oyunu namazı tamamen bilmeden başlamamanız gerektiği vesvesesidir. unutmayın namazı Allah için kılıyoruz. Yaradanımız heleki bu günah çağında yolunda yürümeye karar veren kulundan rahmetini esirgemeyecektir.


 8. 7
  Saif Al-Din Üye
  Saif Al-Din
  Üye

  Üye No: 88205
  Mesaj Sayısı: 249
  Tecrübe Puanı: 3
  Yaş: 32

  Allah razı olsun, benimki de böyle sayılır, elimde kağıtla namaz kılıyordum ilk başta :S


 9. 8
  bassedas Üye
  bassedas
  Üye

  Üye No: 98797
  Mesaj Sayısı: 40
  Tecrübe Puanı: 1

  1 - bazen huzurdan dolayı yüzümde hafif bir tebessüm oluşuyor. namazım bozuluyor mu? - kesinlikle sırıtma, abartı bir tebessüm veya kıkırdama değil

  2 -fatihadan sonra zammı sureleri okurken bazen zammı sureden önce besmele çekiyorum dalgınlıkla. namazım bozulur mu?


 10. 9
  özürdileyerek Üye
  özürdileyerek
  Üye

  Üye No: 98837
  Mesaj Sayısı: 13
  Tecrübe Puanı: 1

  2. sorunun cevabını bilmiyorum ama ilki durumunda bozulma olmaz. fakat eğer ki namazında sesli şekilde güler isen namaz ile birlikte abdestin de bozulur.


 11. 10
  S-a-b-i-h-a Bayan Üye
  S-a-b-i-h-a
  Bayan Üye

  Üye No: 95360
  Mesaj Sayısı: 118
  Tecrübe Puanı: 2
  Yer: baba ocağından

  kardeş namazlda kendi duyacağın şekilde gülmek namazı bozar ancak tebessüm etmek namazı bozmaz ancak Rabbimizin huzurunda olduğumuzu unutmamak gerekir bu yüzden böyle şeylerden kaçınmak gerekir

  2 soruya gelice kardeş namaz bozulmaz besmele çekmemeye dikkat etmek gerekir artı namaz kılarken dalgın namaz kılmak olmaz tam bir teslimiyetle namaz kılınmalıdır Rabbim namazı dosdoğru kılanlardan eylesin dua ile

  hayırlı geceler 12. 11
  GenCTürK Üye
  GenCTürK
  Üye

  Üye No: 99262
  Mesaj Sayısı: 46
  Tecrübe Puanı: 1

  banada bi arkadasım vesile oldu.. asırı vesvese var deyip hep erteliyordum .Allah affetsin.kararımı verdim ve basladım yasam tarzım 100de 100 degisti daha tam alısamadım bazen bi huzurlu oluyorum bazen o huzur gidiyor yerine endise keder hüzün geliyor sonra geciyor sonra yine geliyor ... abdestli olmayınca içim rahat etmiyor küfür yok gözü kirletmek yok zihni kirletmek yok nefsinizi kontrol edebiliyorsunuz sanki ruh bi temizlenme asamasında ara sıra eski halin ne güzeldi falan gibilerinden vesveseler gelsede her namaz vaktinde Rabbimin huzuruna cıkıyorum Rabbim herkese nasip etsin bu duyguyu uzun yıllar kılmamıs birisi için alısmak zaman alıyor vesveseler baya bi sıkıyor insanı ama Allah'ım sabrını veriyor burdan yeni baslayacaklara bir an önce baslayın derim Selam ve Dua ile ...


 13. 12
  ravza seyda Üye
  ravza seyda
  Üye

  Üye No: 99271
  Mesaj Sayısı: 134
  Tecrübe Puanı: 2

  çok güzel..Allah mübarek ve daim eylesin inşallah...


 14. 13
  GenCTürK Üye
  GenCTürK
  Üye

  Üye No: 99262
  Mesaj Sayısı: 46
  Tecrübe Puanı: 1

  amin cümlemizinkini Rabbim kılmayanlarada nasip etsin inşaAllah


 15. 14
  Ufkuaçık Üye
  Ufkuaçık
  Üye

  Üye No: 35628
  Mesaj Sayısı: 469
  Tecrübe Puanı: 6
  Yaş: 60

  Bana inanmayacaksınız ama daha 16 yaşımda iken, (şimdi 52 yaşındayım) hiçbir kimseden ders almadan, hiçbit şey bilmediğim halde, bir hafta içinde namaz, abdest, gusül, duaları ayetleri sureleri, Kur'an elifbasını öğrendiğimi söylesem bana inanamayacaksınız değil mi?İçimde ki o dinimi öğrenme aşkını siz bir bilseydiniz aynen siz de geceleri uykusuz geçirirdiniz.Allah'a hamdolsun ki eksikliklerimiz olsa da bir çok şeylerin bilincindeyim.


+ Yorum Gönder
Git 12 Son