1. 1
  Crowley Üye
  Crowley
  Üye

  Üye No: 105294
  Mesaj Sayısı: 220
  Tecrübe Puanı: 3
  Yer: İSTANBUL

  Namazda Anlamı Değişecek Kadar Yanlış Okuma.


  Namazda anlamı değişecek kadar yanlış omunana kelimeler var. Sorularlaislaniyet sitesine sordum bu cevabı aldım.Herkes anlam değişince namaz bozulur diyor. Azim,hannas,halak vb. Bu fetfaya gore bozulmuyor?

  Kur'ân'daki bir harf yerine sehven başka bir harf okunacak olsa, bakılır: Eğer bu iki harf arasında Kaf ve Kâf gibi mahreç (harflerin çıkış) yakınlığı varsa veya bunlar Sin ile Sad gibi bir mahreçten olup aralarında değişiklik caiz ise bununla namaz bozulmaz (فَلاَتَقْهَرْ) yerine (فَلاَتَكْهَرْ) ve (فَتْح قَرِيبٌ ) yerine ( فَتْح غَريبٌ) okunması gibi. (الصَّمَدُ) yerine (السَّمَدُ) okunması da böyledir. (ج ل ى) harfleri bir mahreçten oldukları halde aralarında değişme caiz değildir. Bu harfler birbirlerine çevrilemezler.

  İki harf arasında mahreç birliği veya yakınlığı olmadığı halde çoğunluk bakımından güçlük bulunup bunların aralarını ayırmak zor olsa, bunlardan birinin yerine diğerinin telâffuz edilmesi, fıkıh alimlerinden çoklarına göre namazı bozmaz.(ض) yerine ( د ذ ) veya (ظ ) harfinin okunması ve ( ذ ) yerine de (ز) veya (ظ) harfinin söylenmesi gibi. (ص) ile(س , ط) ile (ت) harfleri de böyledir. Birçok fıkıh alimi namazın bozulmayacağı fetvasını vermiştir.

  Ömer Nasuhi Bilmen İlmihali

  İlgili Yazılar

 2. 2
  İZGEN Bayan Üye
  İZGEN
  Bayan Üye

  Üye No: 107262
  Mesaj Sayısı: 435
  Tecrübe Puanı: 5

  Cevap: Namazda Anlamı Değişecek Kadar Yanlış Okuma.


  namaz çok hassas bir konudur,namazda kul Allahın huzuruna çıkar ve dualarla muhabbet eder ve o dualarla yalvarır ister,bu yüzden duanın doğru okunması çok önemlidir duayı doğru öğrenmek gerekir


 3. 3
  Mimsumi Üye
  Mimsumi
  Üye

  Üye No: 107216
  Mesaj Sayısı: 30
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 25

  Cevap: Namazda Anlamı Değişecek Kadar Yanlış Okuma.


  bu tereddutten oturu hibrit sekil'de namaz kiliyorum, yani yanlis okumaktansa teleffuz edemediklerimi turkce okumak daha makul.


 4. Reklam

+ Yorum Gönder