1. 1
  buyukdualar (Cezalı)
  buyukdualar
  (Cezalı)

  Üye No: 111333
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 0

  Namaz Allah'ın kulunu huzuruna kabul etme şerefiyle müşerref olmaktır.


  İslamın beş temel şartlarından biri olan namaz şüphesiz çok önemli bir ibadettir. Namaz sureleri ve anlamları konusuna devam etmeden önce eğer bunu okuyan ve namaz kılmayan biri iseniz kendinize sadece şu soruyu sormanızı rica edeceğim. “Kabirde, kıyamet koptuğunda, mahşer yerinde, sırat köprüsünde Allah bana namazımı sorduğunda ben O’nun huzurunda ne cevap vereceğim?”

  Namazın ne kadar önemli bir ibadet olduğunu kelimelerle anlatmak yetersiz kalır. Yalnız şunu bilmek bile namaz ibadetini ne kadar çok ciddiye almamız gerektiğinin delilidir. Büyük alimlerimiz, 5 vakit namazını terk eden bir Müslüman son nefeste imanını kurtarmasının çok ama çok zor olduğunu beyan etmişlerdir. Hal böyleyken 24 saatlik günümüzde yalnızca 1 saatimizi ayırarak günde 5 kez, ezanlarla kullarını davet eden Rabbimizin davetine icabet etmemizden daha önemli ne olabilir? Düşünelim, biz Allah’ımızın yarattığı birer kuluz ve 12.000 alemlerin Rabbi olan Allah’ımız bizi mahlukatların en üstünü yapıp insan olma şerefine kavuşturmuş ve huzuruna davet ediyor, bizi huzuruna kabul ediyor, bizi o şerefe layık görüyor, biz ise bu davete yüz çeviriyoruz. Ne büyük günah değil mi?

  Rabbim namaz kılan tüm kullarının bilinçli, huşu içinde ve ihlaslı bir şekilde kılmasını nasip eylesin. Kılmayan kardeşlerimize de tez zamanda 5 vakit namazını kılmayı nasip etsin. Allah’ım ibadetlerimizi kabul etsin. Amin.

  Namaz Sureleri ve Anlamları

  Namaz kılarken huşu içinde, ihlaslı olabilmenin gereklerinden birisi de okuduğumuz ayetlerin, duaların anlamını bilmekten ve hissetmekten geçer. Namaz boyunca okuduğumuz surelerin ve duaların türkçe anlamlarını öğrenmek sanıldığı kadar zor değildir. Gün içinde boş işler için harcadığımız zamanları bu dua ve sureleri öncelikle talim ve tecvid üzere doğru bir şekilde okumayı öğrenmeye ve anlamlarını öğrenmeye harcarsak en fazla 1 ay gibi bir sürede namazda okuduğumuz tüm sure ve duaları idrak edebiliriz.

  Bu durumu bizzat kendi yaşantımdan bildiğim için söylüyorum. Hayatımın 27 yılı boyunca Kuran’ı Arapçadan okumayı dahi bilmiyordum. (zaman ayırmadığım için ve en önemlisi günahlarımdan ve gafletimden dolayı Allah nasip etmediği için) Ne zamanki büyük günahlarımdan tövbe ettim ve Allah’a teslim olup yönelmeye karar verdim, Allah da bana bu sureleri hem talim tecvit üzere okuyup ezberlemeyi, hem de manalarını öğrenmeyi birkaç ay içinde nasip etti. Hem de ilim almaya başladığımda bebeğim 2 aylıktı ve anne olanların bileceği üzere zamanımın büyük bir kısmı onunla ilgilenmek zorundaydım. Uzun lafın kısası, en önemlisi Rabbinize yönelmeniz ve O’na teslim olmanızdır. Sonrasında zaten O’nun yardımını en derininizden hissedecek ve ibretleneceğiniz bir sürü olay yaşayacaksınız.

  Bu yazı dizisinde sizlerle, namaz içinde okunan sure ve duaların tümü anlamlarıyla ve açıklamalarıyla aktarılacaktır. Rabbim tüm bu duaları ve sureleri anlamlarıyla kalbimize yerleştirmeyi nasip etsin. Amin.

  Sitedeki diğer yazılarım için.

  İlgili Yazılar

+ Yorum Gönder