1. 1
  meçhul_100 ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙
  meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙

  Üye No: 626
  Mesaj Sayısı: 640
  Tecrübe Puanı: 38
  Yaş: 32
  Yer: Diyar-ı Sivas

  Bir arkadaş, (Ben namaz kılmam ama, fakirlere yardım ederim, hayvanlara acırım


  SORU: Bir arkadaş, (Ben namaz kılmam ama, fakirlere yardım ederim, hayvanlara acırım. Bunlar da ibadettir. Sadece namaz kılmakla olmaz. Vazife mukaddestir. Önce iş, sonra namaz) diyor. Namaz kılmayanın yaptığı iyi işler kabul olur mu?
  CEVAP: (Sadece namazla olmaz) demek, namazı hafife almak olur. Namaz sanki iman gibidir. Nasıl ki, imanı olmayanın hiçbir ibadetine, iyiliğine sevap verilmiyorsa, namaz kılmayanın da hiçbir ibadetine sevap verilmez.
  Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
  (Kıyamet günü kulun ilk sorguya çekileceği ibadet namazdır. Namaz düzgün ise, diğer amelleri kabul edilir. Namaz düzgün değilse, hiçbir ameli kabul edilmez.) [Taberani]
  (Namaz kılmayanın ibadetleri kabul olmaz.) [Ebu Nuaym]
  (Namazın dindeki yeri, başın vücuttaki yeri gibidir.) [Taberani]
  (Namaz dinin direğidir, namazı terk eden dinini yıkmış olur.) [Beyheki]
  (Vazife mukaddestir. Önce iş, sonra namaz) diyerek namaz kıldırmamak doğru değildir. Namaz kılmakla işverenin hakkı geçmiş olmaz. Yani işverenin namaza mani olma hakkı olmaz. Vazife ne demektir? Vazife, âmir tarafından emredileni yapmak, yasak edileni yapmamak demektir. Birkaç âmirin verdiği emir, birbirine benzemiyorsa, daha üstün olan âmirin emri yapılır. Memuriyette ve askerlikte de, birinci vazife büyük âmirin emrini yapmaktır. En büyük âmir kimdir? Vazife elbette mukaddestir. Çünkü hadis-i şerifte, (İnsanların en iyisi, insanlara faydalı olandır) buyuruldu. (Kudai)
  İnsanlara ne yapılırsa faydalı olacağını da, en büyük âmir olan Allahü teâlâ bildirmiştir. Birinci vazife, en büyük âmirin emrini yapmak olduğuna göre, en büyük âmir ne diyor? (İmandan sonra en büyük vazife namaz kılmaktır) buyuruyor. Namaz kılmayanın ibadetleri, iyi işleri kabul olmadığı gibi, kazancı da bereketsiz olur. Namaz kılmak, işi aksatmaz. Hatta namaz kılan, işini daha canla başla yapmaya gayret eder. Namaz kılan, kul hakkından, haramdan korkar, vazifesini ihmal etmez. (Namaz kılmaya vaktim yok) demek veya başka bahâne uydurmak, beynamaz mazeretidir, namazın önemini bilmemektir. Hadis-i şerifte, (Bir kimse, namazını kasten, mazeretsiz kılmazsa, Allahü teâlâ onun diğer ibadetlerini faydasız kılar) buyuruldu. (İ.Gazâli)
  Allahü teâlâ, namaz kılmayanın iyiliklerine sevap vermez. (Sefer-i âhiret)

  İlgili Yazılar

 2. 2
  İKBALE Bayan Üye
  İKBALE
  Bayan Üye

  Üye No: 104580
  Mesaj Sayısı: 32
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: SORU: Bir arkadaş, (Ben namaz kılmam ama, fakirlere yardım ederim, hayvanlara acırım.


  Namaz dinin direği, başı taşıyan vücut gibidir. Namaz, hesap gününde ilk sorgusu yapılacak ve diğer ameller de buna bağlı olarak değerlendirilecek kadar değerlidir.


 3. 3
  mucahid84 Emekli
  mucahid84
  Emekli

  Üye No: 104432
  Mesaj Sayısı: 7
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: SORU: Bir arkadaş, (Ben namaz kılmam ama, fakirlere yardım ederim, hayvanlara acırım.


  Şu durma rağmen iş yerlerinde halen daha namaz kıldırmayan işverenler var.


 4. Reklam

 5. 4
  Aynur Üye
  Aynur
  Üye

  Üye No: 108464
  Mesaj Sayısı: 16
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: Bir arkadaş, (Ben namaz kılmam ama, fakirlere yardım ederim, hayvanlara acırım


  İmanin 2.sarti namaz kilmak kardesler neyi ariyorsunuz


+ Yorum Gönder