Git İlk 12
 1. 15
  Misafir Misafir
  Misafir

  Cevap: Cuma Namazının Önemi


  Cuma namazı çok önemlidir
  Allah razı olsun


 2. 16
  fevzi06 Üye
  fevzi06
  Üye

  Üye No: 101230
  Mesaj Sayısı: 13
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 32
  Yer: Ankara

  Cevap: Cuma Namazının Önemi


  Cuma mubarek gündür. Cuma Allah rasulunun övgüsüne nail olmuş bir gündür.
  onun için cuma önemlidir.


 3. 17
  Zeyd Yep Yeni Üye
  Zeyd
  Yep Yeni Üye

  Üye No: 101447
  Mesaj Sayısı: 16
  Tecrübe Puanı: 1
  Yer: Hatay

  Cevap: Cuma Namazının Önemi


  Cuma namzının önemi


  Cuma günü çok değerli ve mübarek bir gündür. Bu konuda Peygamber Efendimiz (sas) şöyle buyurmaktadır:

  "Bizler Ehl*-i Kitab'a göre en son gelmişken, kıyamet gününde faziletçe en başa geçecek olanlarız. Şundan dolayı ki, bizden evvel onlara Kitab verildi de Allah'ın onlara farz buyurduğu gün bu cuma günü iken, onlar anlaşmazlık çıkarıp başka günlere saygı gösterdiler. Bize ise o güne itibar etmek hususunda Hak Teala hidayet verdi (Doğru yolu gösterdi). Artık bu hususta insanlar bizden geri kalmış oldular. Yahudilerin ibadet günü yarın (cumartesi), Hristiyanlarınki ise öbür gündür (pazar)." (Tecrîd, III, 3.)

  "Âdem o gün yaratıldı, o gün cennetten yere indirildi, o gün tövbesi kabul edildi ve o gün vefat etti, kıyamet günü de o gün kopacaktır. İns ve cinden başka hiçbir yaratık yoktur ki, tan yeri ağardıktan gün doğuncaya kadar *kıyamet belki bu gün kopar korkusu ile* kulak kabartmasın. Bir de o günün içinde bir saat vardır ki, bir Müslüman kul, tesadüfen, o esnada namaz kılıp Allah Teâlâ Hazretleri'nden bir hacetini dilerse, onu Allah Teala muhakkak ona verir." (Tecrîd, III, 4*5; Müslim, Cum'a, 17)

  Cuma gününün fazileti hakkında buyurulan bu kabil hadis*i şeriflerden dolayı, İslâm bilginleri arasında konuşulan ve halka mal olarak darbımesel hükmüne gelen bazı güzel söz ve değerlendirmeler vardır. Mesela denilmiştir ki, "Cuma haftanın; Ramazan yılın; Hac ise ömrün ölçüsüdür." 4. Reklam

+ Yorum Gönder
Git İlk 12