Kur-an'dan ibret verici kıssalar 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 25 kişi
 1. 1
  bakbibak Üye
  bakbibak
  Üye

  Üye No: 1476
  Mesaj Sayısı: 28
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 41

  Kur-an'dan ibret verici kıssalar


  İKİ DAVACI BİR İBRET
  Davud(a.s.) bir çok kadınla evlenmişti 99 tane karısı vardı.Günlerden birgün bir gün sarayının otururken, güzel bir kadın gördü, eşlerinin sayısını yüze tamamlamayı ve onunla da evlenmeyi arzu etti.fakat kadının evli olması, buna mani oluyordu.Ne yapabilir?
  Birgün namaz kılmak üzere ibadet odasına girdi, kendisini ibadete verdi, o sırada sarayın önüne iki adam geldi, hükümdarla görüşmek için içeri girmek istediklerini söylediler.Saray muhafızları onlara:Bugün hükümdar sizinle görüşemez,çünkü bugün onun ibadet günüdür,dediler ve onların içeri girmelerine engel oldular.Bunun üzerine bu adamlar bir kolayını bulup duvardan atladılar, hükümdarın ibadet odasına kadar girdiler.Davud(a.s.) namaz kılıyordu;odada iki kişinin kendisini beklemekte olduğunu farkedince,biz, biri diğerinin hakkına tecavüz eden iki davacıyız.Şimdi sen bizim aramızda adaletle hüküm et, dediler.
  Davud(a.s.) davanızı bana anlatınız, dedi.
  Bir tanesi söze başladı,hasmına işaret ederek:
  -Bu benim kardeşimdir.Onun 99 tane dişi koyunu var, benim ise 1 tane dişi koyunum var.Bu istiyor ki, benim elimdeki dişi koyunumu da alsın 100 adet olsun.

  Davud(a.s.):
  -''And olsun ki i senin dişi koyununu kendi dişi koyunlarına katmak istemesiyle sana zulüm etmiştir'' dedi.
  O anda adamların ikiside kayboluverdi,Davud(a.s.), bunların, kendi hatasını anlatmak için Allah tarafından gönderilmiş iki melek olduğunu anladı.Ve hemen secdeye kapandı, ağlamaya başladı.Kendisine Allah tarafından vahy gelinceye kadar ağlamakta, yalvarmakta,tövbe ve istiğfar etmekte devam etti.Allah vahyini gönderdi:
  -Ey Davud! Kaldır başını; seni affettim ve sana Süleyman adında bir evlatta ihsan ettim, oda senin gibi akıl ve hikmet sahibi olacak, buyurdu.


  SÜLEYMAN'IN ADALETLİ KARARI
  Allah Davut Peygamber'e oğlu Süleyman'ı ihsan edince, Allah'ın bu lutfundan dolayı Davud(a.s.) pek sevindi ve memnun oldu, onun terbiyesine tahsiline çok dikkat etti ve itina gösterdi.Süleyman, böyle bir itina ile büyüdü, olgunluk çağına geldi, her bakımdan üstün bir delikanlı oldu.
  Süleyman, babasıyla beraber bulunuyor,bilhassa babasına halk tarafından arzolunan davaları izler, babasının hak ve adalete uygun olarak verdiği hükümleri dikkatle takip ederdi.
  Yine birgün Davud(a.s.) oğlu Süleymanla beraber otururken, birbirlerinden davacı iki adam içeri girdiler.
  Davacılardan biri hasmını göstererek:
  - Bu adamın koyunları benim ekili tarlama girdiler, harap ettiler, bütün ekinlerimi yiyip tükettiler, dedi.
  Davut(a.s.) koyunların sahibine:
  -Bu adamın dediği gibi senin koyunların onun ekinlerini tahrip ettimi? dedi.
  -Evet.Ey adil hükümdarımız.Malesef öyle olmuş dedi.
  Davud(a.s.)
  -Öyle ise tarla sahibi ,harap olan ekinlerinin zarar, ziyan karşılığı olarak bu koyunlara sahip olur,dedi.
  Ozaman Süleyman , ayağa kalktı ve şöyle söyledi;
  -Ey Allah'ın Peygamberi.Bu meselede benimde bir fikrim var, müsaade ederseniz arzedeyim,dedi.
  Davud(a.s.):
  - Söyle bakalım.
  Süleyman:
  -Koyunların sahibi tarlayı alır, ıslah eder, eker,diker.Tarla sahibi de koyunları alır, koyunların sütünden ve diğer şeylerinden faydalanır; tarla eski eski haline gelkince tarla sahibi tarlasını, koyunların sahibide kounlarını geri alırlar, dedi.
  Davut(a.s.) oğlunun bu buluşunu pek beğendi ve ona:
  Bundan sonra halkın bu davalarına senin bakman lazım, ben artık ihtiyarladım sen ise-maşallah- olgun fikirli bir adam oldun, dedi.


  İlgili Yazılar

 2. 2
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 16,686
  Tecrübe Puanı: 206

  Ibretli Kıssalar


  İBRETLİ KISSALAR İÇİN TEŞEKKÜRLER

  BAZI İBRETLİ KISSA İSİMLERİ:
  Allah´ın Takdirini Anlamanın Zorluğu Allah´ın Hidayet Merhameti Yüce Rabbin Lutfettiği Genç Vesilenin Tesirli Olmamasının Hikmeti İbadeti Seçmenin Bereketi İzzeti Nefis Sahibi Bir Zat Emanete İhanet Eden Elçinin Sonu Hükümdar Kavmine Karşı İyiniyetli Olmalıdır Kullara Şefkatin Karşılığı Gerçeği Arayan İki Kişi Haram Yedirilen Hayvan Fakire Yardım Emirin Göremediği Gerçek Duanın Kabul Olmasının Şartları Allah´tan Hiç Bağışlanma Dilemedi Ne Oldum Dememeli Ne Olacağına Bakmalı Tevbe Eden Genç Her Yaratılanda Bir Hikmet Vardır Allah´ın Koruması Orucun Fazileti Halifeyi Ağlatan Çocuk Korkusuz Mücahid Çok Tevbe Edenler Halini Gizleyen Köle Mülkümüzden Çıkanı Geri Almayız Güzel Görüşlü Çirkin Cariye İstikametten Sapınca Salihlerin Namazı Teheccüd Kılan Kölenin Sırrı İbadetin Hakkını Verdi Saliha Kadın Ve Kocası Bağdat´ta İşlenen Günah Allah´ı Zikr Etmek Kendini Cennette Sanan Mürid Halkın Günahlarına Ağlıyordu Yaşlı Kadının İrşadı Bencil Adamın Kırbası Boşa Çıkan Hile Tevazu Sahibi Halife Hayvanların Üstün Yanları İsmi İyilerin Arasına Yazıldı Dul Kadın ve Evliyanın Kerameti Bostan Bekçisi Hükümdar Garip Bir Merasim Sonrası Ahitname Kötü Sözü İçinde Tut Sepet Çalan Cinler Anasının Kölesi Hediye Edilen Hırka Hür mü Yoksa Köle mi? Sahibine Vefakar Adam Silahı Bir Kese Altın Bana Ait Olmayana Karışamam İyiliğin Karşılığı Mazlumun Ahı Kalpte Şüphe Olmamalı Karşılık Beklememek Allah Rızası Gece Namazı Alim ve Doktorsuz Belde Üç Mesele Can Boğaza Gelmeden Sohbetin Tadını Alırsa Delil Ehli İle Kalp Ehlinin Farkı Otuz Altının Karşılığı Sultanın Karşısında Sufilere Muhabbetli Büyük Vezir Bir Buçuk Müridim Var Beşikte Yatan Yiğit Gönlünü Hoş Tutaydınız Kırk Gün Bekleyen İmam Padişahın İşi Ne Merhameti Çoktur Eğri Minare Acaba Senin Halin Ne Olacak Tekrar İşiniz Düşecek mi! Adalet ve Tevazu Asla Yalan Söylemem Tevekkül Böyle Olur mu? Gerçek Zenginlik Kötü Niyetin Sonu Kalbime Baktım Emanet Ehline Verilmeli Dergaha Tekrar Dönüş Hz.Ali´nin (k.v.) Farkı Görev Şuuru Hz.Ali´nin (r.a.) Yorumu Hemen İnandı ve Teslim Oldu Nefsime Gurur Gelir Gibi Oldu Hz.Ali´nin Büyüklüğü Su Kırbalarını Delen Çocuk Kadılık Görevini Kabul Etmedi Ateş Dünyadan Gelir Adam Gibi Adam Lazım Allah´tan (c.c.) Başkasına Dayanmamak Gerçek Alimin Hali Doğruluğun Bereketi Halkın Mutluluğu Fedakarlıkta Kimse Onu Geçemeyecek Halifenin Hassasiyeti İlginç Bir Soru Kızını Vermez misin! Hz.Ebu Bekir´in (r.a.) Vefası Biz Domuz Eti Yemeyiz Yüz Altın Versin Korkmasın Galip Gelecektir Sultanın Hediyesi En Büyük Keramet Hasedçinin Şikayeti Mazlumların Dua Okları Tayin Edilmeyen Ücret Üç Filtre Bunda da Bir Hayır Vardır


 3. 3
  Ecrinim Bayan Üye
  Ecrinim
  Bayan Üye

  Üye No: 69122
  Mesaj Sayısı: 2,810
  Tecrübe Puanı: 86

  Cevap: Kur-an'dan ibret verici kıssalar


  ibretli kıssalar için Allah c.c. razı olsun,emeğinize sağlık


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Kur-an'dan ibret verici kıssalar


  çok iyi teşekkürler


 6. 5
  nastya Üye
  nastya
  Üye

  Üye No: 102348
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1
  Yer: azerbaycan

  Cok guzel!!!!!!!