Sargılı eller ve ayaklarla nasıl abdest alınır 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  musab Hadis Öğrencisi
  musab
  Hadis Öğrencisi

  Üye No: 87643
  Mesaj Sayısı: 3,255
  Tecrübe Puanı: 33
  Yer: "İslam Düşüncesinde Sünnet" okuyorum

  Sargılı eller ve ayaklarla nasıl abdest alınır


  Şafi mezhebine göre sargılı alçılı azalarla abdest alınışı

  Cebair ve Asaib


  Cebair kelimesi cebire kelimesinin çoğuludur. Cebire, yaralı bir azanın üzerine sarılan sargı bezi veya bu azanın üzerine konan ilaç de*mektir.

  Asaib kelimesi esabe kelimesinin çoğulu olup, yara üzerine, iyileşinceye kadar onu kirden ve pislikten koruması için sarılan sargıdır, islâm kolaylık dini olduğundan ötürü hayatın bu yönlerini de gözetmiş; ibadetleri eda etmekle, insanın selametini korumak arasında uygunluk meydana getirecek hükümler koymuştur.  Cebair ve Asaib'in Hükümleri


  Bir yeri yaralanan veya kırılan insan, yara ve kırığı bazen sarmak zo*runda kalır, bazen de kalmaz. Eğer sarmak durumunda kalırsa üç şeyi yapması gerekir:

  1. Yaralanan veya kırılan azanın sağlam olan kısmını yıkamalıdır.

  2. Cebire veya esabe'nin üzerini meshetmelidir.

  3. Yaralanan veya kırılan azanın yıkama sırası geldiğinde, abdest ye*rine teyemmüm almalıdır.

  Eğer yarayı veya kırığı sarmaya gerek yoksa, yıkama imkânı da bu*lunmuyorsa, sağlam olan yeri yıkamak, yaralı olan yeri de teyemmüm etmek vacibdir. Abdesti bozulmasa bile kişi her namaz kılacağı zaman bu teyemmümü tekrarlamalıdır. (Çünkü teyemmümle sadece bir farz namaz kılınabilir). Abdest bozulmadıkça, yaralı veya kırık azayı teyemmüm ederken diğer azaların tekrar yıkanması gerekmez.


  İlgili Yazılar

+ Yorum Gönder