1. 1
  ebuturab Site Doktoru
  ebuturab
  Site Doktoru

  Üye No: 74
  Mesaj Sayısı: 637
  Tecrübe Puanı: 9
  Yer: vuslat-ı nur

  Prokaryotlarda bilinen 3 farklı genetik nedir?


  Prokaryotlarda bilinen 3 farklı genetik bilgi aktarım mekanizması bulunmaktadır: Transformasyon, konjugasyon ve transdüksiyon.

  Transformasyon olayında hücre, içinde bulunduğu ortamdaki serbest halde ve başka bir hücreden kaynaklanan bir DNA molekülünü alır. Konjugasyon olayında, birhücreden diğerine direkt olarak ya da seks pilusları ile DNA transferi söz konusudur. Transdüksiyon ise DNA transferinin bakteri virüsleri (bakteriyofajlar) aracılığı ile gerçekleştiği durumdur.


  Transformasyon

  Bakterilerde bulunan ilk genetik transfer mekanizmasıdır. Daha öncede belirtildiği gibi transformasyon olayı serbest DNA’nın alıcı hücre içine girmesi ve genetik değişimi meydana getirmesidir. Transformasyonda bakteri veya protoplast kendi etrafını saran ortamdan DNA parçasını alır. Bu transfer olan DNA kromozomal DNA veya plasmid olabilir. Alıcı bakterinin transformasyonu; verici (donor) DNA’nın alıcı (resipient) kromozomuna ilave edilmesi ile ve alıcı hücrede varlığını bağımsız olarak koruması ile gerçekleşir.


  Serbest DNA’nın alıcı hücre tarafından alınması için bu hücrenin “kompetent” olması gerekmektedir. Kompetentlik, hücrenin yüzeyinde spesifik reseptör bölgelere sahip olduğu ya da verici DNA’sının plazma membranından geçişini sağlayabilme yeteneğinde olması gerektiği anlamına gelmektedir. Kompetentlik genetik olarak belirlenen bir yetenektir.


  Transformasyon gözlenen bazı bakteri strainleri şunlardır:
  Gram-Pozitif Bakteriler


  Streptococcus pneumoniae, Bacillus subtilis, B. cereus,.
  Gram-Negatif Bakteriler


  Neisseria gonorrhoeae, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella typhimurium


  Transdüksiyon olayı, genetik materyalin verici bir bakteriden alıcı bir bakteriye fajlar aracılığı ile nakledilmesidir. Virüsler normalde konukçu hücre içinde replike olurlarken, konukçu hücre DNA’sı enzimatik olarak parçalara ayrılmakta ve bazı DNA parçaları da bazen tesadüfi olarak viral protein kılıf içinde paketlenmektedir.


  Transdüksiyon olayı Desulfovibrio, Escherichia, Pseudomonas, Rhodococcus, Rhodobacter, Salmonella, Staphylococcus ve Xanthobacter gibi Bacteria gruplarında ve bir Archaea olan Methanothermobacter thermoautotrophicus türünde görülmektedir.


  Bakteriyel konjugasyon, hücreden hücreye kontakt kurulmasını içeren genetik transfer mekanizmasıdır. Plazmidlerce kodlanan bu olay da konjugatif plazmid yeni konukçu hücreye bir kopyasını aktarmaktadır. Bu nedenle konjugasyonda, konjugatif plazmid içeren bir verici (donör) hücre ve bu plazmidi içermeyen bir alıcı hücre söz konusudur. İki bakteri hücresi arasında ihtiyaç duyulan fiziksel kontakt F pilus (Fertility) adı verilen yapı ile sağlanmaktadır.


  İlgili Yazılar

 2. 2
  Meryem Bayan Üye
  Meryem
  Bayan Üye

  Üye No: 110300
  Mesaj Sayısı: 104
  Tecrübe Puanı: 2

  Yorum: Prokaryotlarda bilinen 3 farklı genetik nedir?


  Prokaryotlar yer yüzünde yaklaşık 3 milyar yıl önce oluşan ilk canlı türleridir. Organeller ve karmaşık sitoplazma yapısı bu canlılarda bulunmaz.


+ Yorum Gönder