1. 1
  ebuturab Site Doktoru
  ebuturab
  Site Doktoru

  Üye No: 74
  Mesaj Sayısı: 637
  Tecrübe Puanı: 9
  Yer: vuslat-ı nur

  Nöronlar (neuronlar) arasındaki iletişim nedir ve nasıl olur?


  Sinir sistemini oluşturan hücrelere nöron adı verilir. Basit ya da karmaşık her türlü davranış, beynin değişik bölgelerinde yer alan bir grup sinir hücresinin etkinliği ile gerçekleşir. Beynin çalışabilmesi için nöronlar arasında iletişim zorunludur
  Noronlar arasındakı ıletısım uyarıların ıletılıp cevabın alınasıdır

  Uyarı ve emirler sinirler üzerinde uyartılar şeklinde taşınırlar. Taşınma hızları sabit olup oluşma miktarları değişebilir. Uyartılar nöronlar üzerinde iyonlar yardımıyla elektriksel; Nöronlar arasında hormonlar yardımıyla kimyasal olarak taşınır. Nöronlar birbirine bağlandığı bölgelere sinaps denir. Sinapslar bir nöronun aksonuyla diğerinin dendriti arasında kurulur. Uyartılar sinapslar üzerinde salgılanan özel hormonlarla taşınır. Böylece uyartının hangi yolu takip ederek hangi organa ulaşacağı belirlenir.sinapslarda bu elektriksel bilginin aktarılmasında nörotransmitter adı verılen özel kimyasal maddelerle aracılık yapar.

  Noronlar arasında baglantı sınır lıflerı aracılıgyla ıletılen uyarılar, dıger hucrelere sınaps adı verılen ozel baglantılar aracılıgıyla aktarılır. sinaps uyarıyı getıren sınır hucresının zarı, uyarının uyarıldıgı karsı tarafta bulunan hucrenın zarı ve ıkı hucre zarı arasında bulunan sınaptık aralıktan olusur. Uyarı getıren hucreye “presınaptık noron” uyarının ıletıldıgı hucreye “postsınaptık noron” adı verılır. Uyrının postsınaptık norona aktarılma ıslevı sırasında “nörotansmitter” adı verilen ve uyarının iletilmesinde aracılık yapan özel kimyasal molekuller , presinaptik nöronun zarından sinaptik aralıga salıverilir. Nörotransmıtterler, sinaptik aralıgı gecerek postsinaptik nöron zarına ulasır bve burada “reseptor” adı verılen kendılerıne ozel tutunma yerlerıyle baglantı kurarlarç örnegin; asetilkolin ve nöradrenalin nörotransmittter olarak görev yapan kimyasal maddelerdir. Nörotransmitterlerın reseptorlerıne tutunması sonucunda, postsınaptık zarda hucre yanıtı olusur ve getırılen bılgı karsı tara,fa aktarılmıs olur. Aktarılan bılgı sonucunda postsınaptık hucrede uyarılma (eksıtasyon) olabılecegı gıbı tam tersıne , uyarılmama bır dıger deyısıyle”ınhıbısyon” olabılır.


  Ornekler verecek olursak

  Koku alma ile ilgili duyargalar burnun içinde yer alır. Bunlardan çıkan sinir lifleri beyindeki koku alma merkezine yukarda anlatıldıgı gıbı ulaşır. Duyargalardan kalkan elektriksel uyarılar beyindeki ilgili merkeze ulaştığında koku alma işlemi tamamlanmış olur.

  Bu sistemin bir yerinde aksaklık olduğunda, koku alma duyusu kaybolacaktır.

  Retınada Isık algılanması dılde tad alma burun mukozasında koku alma ıc kulakta ısıtme ve denge gıbı ozel ıslevlerı gerceklertırılır noronlar arasındakı baglant sayesınde.


  İlgili Yazılar

 2. 2
  ASUDE Bayan Üye
  ASUDE
  Bayan Üye

  Üye No: 108924
  Mesaj Sayısı: 368
  Tecrübe Puanı: 4

  Cevap: Nöronlar (neuronlar) arasındaki iletişim nedir ve nasıl olur?


  nöronlar sinir hücrelerine yada birimine verilen addır nöröloji oradan geliyor olabilir .İnsan sinir sisteminde yaklaşık olarak 100 dan fazla nörön olduğu tahmin edilmektedir ,genel olarak görevleri bilgi transferini sağlamaktır


 3. 3
  OZdenkaya Üye
  OZdenkaya
  Üye

  Üye No: 110302
  Mesaj Sayısı: 14
  Tecrübe Puanı: 1

  Yorum: Nöronlar (neuronlar) arasındaki iletişim nedir ve nasıl olur?


  Bütün beynimizden kaslarımıza gidenler onlar kısaca.


 4. Reklam

+ Yorum Gönder