1. 1
  ebuturab Site Doktoru
  ebuturab
  Site Doktoru

  Üye No: 74
  Mesaj Sayısı: 637
  Tecrübe Puanı: 9
  Yer: vuslat-ı nur

  Çocuklarda ishal ve kusma neden ve tedavileri


  Çocuklarda ishal ve kusma

  Çocuklarda sıklıkla görülen ishal ve kusma yaz aylarında daha da artış gösteriyor. İşte dikkat edilmesi gerekenler.

  İshal ve kusma çocuklarda sık görülen hastalıklardandır. Özellikle yaz aylarında bu hastalıkların belirtisi sıklık gösterir. İkisi aynı anda başlayabilir, ya da kusmanın arkasından ishal kendini gösterebilir. Özellikle anne sütünün kesildiği dönemlerde çocuklar için büyük tehlike oluşturur.

  Nedenleri
  Kusmanın en sık nedenlerinden biri sindirim sistemine alınmış bir virüs ya da alınan gıdalardır.
  İshal ise yine yenilen gıdalardan, antibiyotik kullanımından ve enfeksiyondan dolayı ortaya çıkar.
  Ellerin temizlenmemesi de ishal ve diğer enfeksiyonların en önemli nedenlerindendir.

  Neler yapmalı?
  Dr Nilüfer Toprakçı, kusmanın anne ve babaları endişelendirdiğini; bu endişe ve panikle de bazen yanlış şeyler yapabildiklerini söylüyor ve ekliyor: “Örneğin çocuğun susuz kalacağından korkup hızla birşeyler içirmeye çalışmak doğru değildir. Evet, sıvı alması gerekmektedir, ama bunun yavaş yavaş, yudum yudum olması emilebilmesine olanak sağlayacaktır. Yemek için teklifte bulunmamak en iyisidir. Altta ciddi bir neden yoksa, çoğu kusma yaklaşık 12 saatte geçecek, çocuk rahatlayacaktır. Yudum yudum vereceğiniz sıvı, su veya doktorunuzun önereceği tuz-şeker karışımı olabilir. Kusma azalınca sıvı verme hızını arttırabilirsiniz. Ancak, çocuğun susuz kaldığından endişe ediyorsanız, kaybını yerine koyamadığınızı düşünüyorsanız, hemen doktorunuza ulaşmalısınız.“

  İshalde de çocuğun sıvı kaybını karşılamamız çok önemlidir. Eğer, ishalle kaybettiği sıvıyı verdiğiniz içeceklerle telafi edebiliyorsanız, ne kadar sık gaita yapsa da sorun olmayacaktır. Eğer, yemek istiyorsa, barsak hareketlerini hızlandırmayacak muz, şeftali, elma, patates, ekmek, pirinç, yoğurt ( özellikle probiyotik yoğurt ) gibi gıdalar verilebilir. Eğer hasta anne sütü alan bir bebekse, emmeyi sürdürmekte fayda vardır, böylece ishali daha kolay atlatacaktır.

  Acıbadem Hastanesi’nden Dr. Ebru Tuğrul Sarıbeyoğlu ise "İçme suları ve yiyeceklerin mide ve bağırsak enfeksiyonlarına neden olmaması için içme sularının ve yiyeceklerin yıkandığı suların temiz su kaynaklarından elde edilmiş olmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Dışarıda uzun süre bekleyen yiyecekler alınmaması ve ambalajlı ürünlerin alınmasına gayret gösterilmesi gerekiyor. Ayrıca, açıkta satılan dondurmalar özellikle çocuklar için ishal olma tehlikesini artıran bir etken." diyor.

  İshalden korunmanın etkili yollarından biri de ellerin sık ve düzenli olarak yıkanmasıdır. Çünkü kirli ellere yerleşen organizmalar, ishal ve diğer enfeksiyonların en önemli nedenlerindendir.


  İlgili Yazılar

 2. 2
  EHLİMAN Bayan Üye
  EHLİMAN
  Bayan Üye

  Üye No: 104895
  Mesaj Sayısı: 661
  Tecrübe Puanı: 7

  Cevap: Çocuklarda ishal ve kusma neden ve tedavileri


  Çocuklar genellikle üşüttükleri zaman isal olurlar.Fakat yedikleri besinlerin de etkileri olmaktadır.Çocuklar bir enfeksiyon kaptıkları zaman isal ateş ve kusma görülebilmektedir.Bu tarz hastalıklar hafife alınmamalı ve hemen doktora götürülmelidir.


+ Yorum Gönder