1. 1
  LeoparGS Üye
  LeoparGS
  Üye

  Üye No: 26
  Mesaj Sayısı: 845
  Tecrübe Puanı: 15
  Yer: İstanbul

  Solunum Yolu (inhalasyon) Zehirlenmeleri


  Solunum Yolu (inhalasyon) Zehirlenmeleri


  Solunum yolu zehirlenmelerinde belirti ve bulgular:

  · Merkezi sinir sistemi etkilenmesine bağlı olarak; baş dönmesi, baş ağrısı, şaşkınlık, nöbet geçirme, hayal görme(halüsinasyonlar), koma.

  · Solunum sisteminde; taş----, öksürme, konuşurken seste boğukluk, stridor, dispne, solunum kaslarında çekilmeler, göğüs ağrısı, göğüste daralma hissi, wheezing, ral veya ronküs.

  · Kalp atım düzeninde bozukluklar (disritmiler).  DİKKAT: Kiraz kırmızısı cilt rengi karbon monoksit zehirlenmesinde nadiren görülen, geç bir belirtidir. Bu renk değişikliği genellikle ölümden sonra görülür.  Solunum Yolu Zehirlenmelerinde Acil Bakım

  1- Çevresel güvenliği sağlayın. Önce kendi güvenliğinizi sağlayın, açık zehir kaynağı varsa kapatın, ortamı havalandırın, hastayı zehirli ortamdan uzaklaştırın (UNUTMA: Karbon monoksit renksiz ve kokusuz olduğundan fark edilmeyebilir, o nedenle belirti ve bulguları iyi değerlendirin). Önlem için:

  · Koruyucu giysileri giymeden zehirli ortama girmeyin ve ilgili görevlilerin önerilerine uyun.

  · En uygun solunum araç gereçlerini kullanın.

  · Hastanın üzerindeki zehir bulaşmış (kontamine) giysileri hemen çıkarın.

  2- Gerektiği şekilde, ilk ve ikinci değerlendirmeyi yapın.

  3- Aşağıdaki acil bakımı uygulayın:

  · Soluk yolunun açıklığını sağlayın ve sürdürün. Sıkı giysileri, özellikle de boyun ve göğüs kısmındakileri gevşetin. Hastanın solunumu sesliyse, larenks ödemi olabilir, nazofarengeal airway takarak, soluk yolunun açıklığının devamlılığını sağlayın.

  · Yüksek yoğunlukta (% 100) oksijen verin. UYARI: Bazı tarım ilaçlarının inhalasyonunda yüksek yoğunlukta oksijen ölüme neden olabileceğinden, mutlaka en kısa zamanda ZDM’ ni arayın.

  · Gerekiyorsa, entübe edin ve solunumuna yardımcı olun.

  · Gerekiyorsa, TYD başlatın.

  · Bag-valve-mask veya demand -valve kullanın.

  · Damar yolu açın.

  · ZDM ile iletişim kurun.

  · Hastayı en kısa zamanda hastaneye götürün. Kendine gelme belirtileri gösterse bile bu sizi yanıltmasın, hastayı mutlaka hastaneye götürün.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  EHLİMAN Bayan Üye
  EHLİMAN
  Bayan Üye

  Üye No: 104895
  Mesaj Sayısı: 661
  Tecrübe Puanı: 7

  Cevap: Solunum Yolu (inhalasyon) Zehirlenmeleri


  İnsanların zehirli gazlara maruz kalması sonucu oluşan zehirlenmelerdir.En çok görüleni karbonmonoksit yani soba zehirlenmelerdir. İnsanların böyle gazlara maruz kaldıkları zaman hemen temiz havaya çıkmaları oksijen takviyesi almaları ve sağlık kuruluşlarına gitmeleri gerekir.


+ Yorum Gönder