1. 1
  LeoparGS Üye
  LeoparGS
  Üye

  Üye No: 26
  Mesaj Sayısı: 845
  Tecrübe Puanı: 15
  Yer: İstanbul

  Köpek Isırması


  Köpek Isırması


  Köpek ısırması, kuduz hastalığının bulaştırılması açısından önemlidir. Sadece köpek değil, kedi, sincap, yarasa, fare, fok, kokarca, rakun gibi evcil olan ve olmayan hayvan ısırmaları ile de kuduz virüsü bulaşabilir. Her köpek ısırması tehlike yaratmaz, özellikle hayvanın sahibi var ve aşısı düzenli yapılmışsa korkmaya gerek yoktur. Ancak hayvan durup dururken saldırmışsa, ağzından salya akıyorsa, sahibi belli değilse ve ısırıp kaçmışsa, o zaman hemen gerekli önlemler alınmalıdır. Çünkü kuduz hastalığının henüz tedavisi yoktur ve antibiyotikler etkisizdir. Tek önlem, ısırma sonrası yapılacak aşı ve duruma göre serum uygulanmasıdır. AABT, aşağıdaki soruların yanıtını mutlaka öğrenmelidir:

  · Köpek hangi koşulda ısırdı? PROVAKASYON SONUCUNDA MI YOKSA DURUP DURURKEN Mİ ?

  · Köpeğin sahibi var mı? Varsa, adres ve telefon numarasını alın. Köpeğin aşıları tam yapılmış mı öğrenin.

  · Köpek şimdi nerede? Sahibinde mi? Kaçtı mı? Sahipsizse karantinaya alınması için girişim yapıldı mı? Köpeğin gözaltına alınması, kuduz olup olmadığının saptanması açısından önemlidir. Yakalanan hayvan 10 gün yiyecek-içecek verilerek gözetim altında tutulur; eğer 10 gün içinde ölmezse, kuduz değildir ve aşı başlanmışsa devam edilmesine gerek yoktur.

  Isırılan bölge incelenir ve yara var mı araştırılır. Çünkü hayvanın tükürüğünde bulunan virüs, ancak cilt bütünlüğü bozulduğunda vücuda girerek sinir sistemine ulaşır.  Acil Bakım:

  · Isırılan kısmı, bol SU ve SABUN ile köpürterek YIKAYIN !

  Bu tür ısırmada, sabunla yıkamanın amacı, ısırılan yerdeki tükürükle bulaşan kuduz virüsünü öldürerek vücuda girmesini engellemektir. Virüsün yüzeyindeki lipid (yağ) yapı sabun ile eriyeceğinden virüs inaktive olur.

  · Sıkan mücevher veya giysi varsa çıkartın.

  · Isırılan kolu veya bacağı hareket etmeyecek şekilde sabitleyin.

  · Kişiyi hastaneye götürün.

  · Halk sağlığı uzmanlarını haberdar edin.  İNSAN ISIRMASI

  İnsan ısırması köpeğinkinden daha tehlikelidir. Çünkü insanın ağzında çok çeşitli mikroorganizmalar bulunmaktadır. O nedenle ısırma sonrası oluşabilecek enfeksiyon önemlidir. Isırılan kısım, hemen SU ve SABUN ile köpürtülerek yıkanır. Su ve sabun, povidon iyot ile silmenin başaramayacağı temizliği sağlar. Özellikle insan ısırmalarında, önce sabun ve su ile yıkamanın önemi büyüktür.

  Yara önemsiz gibi görünse de kişiyi hastaneye götürün. Tetanos aşısı yapılmalı ve antibiyotik tedavisi başlanmalıdır.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  EHLİMAN Bayan Üye
  EHLİMAN
  Bayan Üye

  Üye No: 104895
  Mesaj Sayısı: 661
  Tecrübe Puanı: 7

  Cevap: Köpek Isırması


  Herkesin bildiğinin aksine köpek ısırmalarında dikiş atılmıyor.Zira parçalı bir yara olduğu için dikiş atmak yaranın iyileşme sürecini yavaşlatmaktadır.İnsanların hemen bir acil servise gitmeleri ve o bölgeyi sabunlu bez ile kapatmak gerekir.


+ Yorum Gönder