1. 1
  ebuturab Site Doktoru
  ebuturab
  Site Doktoru

  Üye No: 74
  Mesaj Sayısı: 637
  Tecrübe Puanı: 9
  Yer: vuslat-ı nur

  Hamilelikte soğuk algınlığı bebeğe zarar verirmi?


  Hamilelikte soğuk algınlığı bebeğe zarar verirmi?

  Kardeşler Gebelik döneminde hafif bir soğuk algınlığına yakalanmak büyük bir olasılıkla bebeğinize zarar vermeyecektir.Grip virüsünün bebeğe geçmesi ise sık raslanan bir durum değildir.Ama bu hafif rahatsızlıkların daha ağır bir hastalığa (zatürre,bronşit…) çevirmemesi için tedbir almanız gerekecektir.Özellikle grip gebelik döneminde önemsenmesi gereken bir hastalıktır.

  Grip virüslere bağlı olarak oluşan boğaz ağrısı, nezle, öksürük ve halsizlik ile seyreden bir rahatsızlıktır. Solunum yolu ile bulaşan hastalık 3-5 gün sonra belirti vermeye başlar. Hamilelikte grip enfeksiyonuna yakalanmak, anne ve bebek sağlığı açısından genellikle önemli bir sorun yaratmaz. Ancak bağışıklık sistemi zayıflayan hamilelerde hastalık uzun sürebilir. Yatak istirahatı, bol sıvı alımı, dengeli ve yeterli beslenme ve parasetamol grubu ateş düşürücü ağrı kesiciler önerilir. Ancak enfeksiyon uzun sürerse ve ateş çıkarsa bakteri enfeksiyonu gelişmesi akla getirilmelidir, hemen antibiyotiğe başlanmalıdır. Hamilelerde rutin olarak grip aşısı önerilmez. Gripten korunmak için, hasta olan kişilerden uzak durmak, kalabalık ve kapalı ortamlarda bulunmaktan kaçınmak, sigara dumanı yoğun olan bölgelerden uzaklaşmak, dışarı çıkarken giyiminize dikkat etmek, terlememek, bol C vitamini almak önemlidir.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  EHLİMAN Bayan Üye
  EHLİMAN
  Bayan Üye

  Üye No: 104895
  Mesaj Sayısı: 661
  Tecrübe Puanı: 7

  Cevap: Hamilelikte soğuk algınlığı bebeğe zarar verirmi?


  Anne adaylarının sağlıklarına her zamankinden daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir.Zira artık bebeklerini de düşünmek zorundalar.Grip genellikle bebeğe geçmez ama grip ağır olursa anne bir çok ilaç içmek zorunda kalır ve bu ilaçların bebeğe zararı olabilmektedir.


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Hamilelikte soğuk algınlığı bebeğe zarar verirmi?


  7 hafdalik hamiyleyim grib oldum ve öksuruyorum bebeyme zarar gelirm cok korkyorum..atesim yok biraz ökusuruk var birazda grib


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Hamilelikte soğuk algınlığı bebeğe zarar verirmi?


  7.5 aylık hamilegim grip oldum hem hapşırma hem boğaz ağrısı var ilaç kullanmak istemiyorum bebeğim bu durumdan etkilenirmi


+ Yorum Gönder